Weijers is altijd goed voor een schaterlach Kinderen voor kinderen is 38 2 GUIDO WEI JERS Griet Op de Beeck Middelburgs Theater Een kostuumdrama vol actie en emotie. Zo zou je 'Het meisje met de Parel' kunnen noemen. Maar het is méér. Het is het verhaal van meesterschilder Johannes Vermeer. Met af en toe een eigen twist. Uitgelicht Vanaf 1 september is het try-outen begon nen. Guido Weijers werkt aan zijn Ou dejaarsconference 2017. Zijn roem is hem vooruitgesneld. 80 procent van zijn probeer- voorstellingen is al uitverkocht, voor de andere 20 procent geldt: laatste kaarten! Voor Zeeland is dat de komende dagen niet anders. Is de man dan zó goed? Meer dan 1,7 miljoen mensen keken naar zijn eerste oudejaarsconfe rence in 2006. De cijfers bleven knallen, ook bij zijn volgende conferences. En nu mag hij dus weer. 'Een heel jaar fileren tot negentig minu ten vlijmscherpe actuele humor' vindt hij een grote uitdaging. Toegegeven, Guido Weijers heeft wel wat on conventionele ideeën. Zijn kandidatuur bij de Partij voor de Dieren (Europees Parlement 2014) bewijst dat wel een beetje. Maar een killer, iemand waar politici en andere arrivés bang voor zouden moeten zijn, dat is hij niet. Hij heeft soms wel wat van een ADHD-er, maar meestal is hij eerder een gemoedelijke verteller die rustig opbouwt naar een climax. En die is inderdaad altijd wel goed voor een schaterlach. een doorsnee-westerling: Guido fotografeert, reist, duikt, doet aan fitness, schrijft en fietst. Zijn stichting Loens4Life haalde in 3 jaar 160.000 euro op voor KWF kankerbestrij ding. Guido was al in Mexico, Cuba, Ame rika, India, Maleisië, Peru, Dubai, Italië, Nieuw-Zeeland, Af ghanistan, Australië, Brazilië, Thailand en Indonesië. Als je zo veel wilt doen, en zo ver wilt gaan, zal er altijd wel iets te kla gen en te bespotten zijn. Daar een keer lekker op afgeven en hard om lachen is goed voor het hart. Van zulke oudejaarsconferences gaan er dertien in een dozijn. Maar dat kan best leuk zijn. Geen killer waar politici bang voor zouden moeten zijn TOP 3 TV-SERIES OP DVD 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek e eerste biograaf van de schilder Ver- t meer noemde hem I 'De Sfinx van Delft', f Dat was omdat er zo weinig over Jo hannes Vermeer bekend was. Terwijl hij zulke prach tige werken schilderde. Dat smeekte om een verhaal. Dat verhaal kwam er. Meerdere zelfs, maar dat éne is ons nu zeer vertrouwd. Geschreven door Tracy Chevalier, die haar boek de treffende titel Het meisje met de Parel meegaf. Genoemd naar het - zeker sindsdien - wereldberoemde schilde rij. De verfilming (met Colin Firth en Scarlett Johansson) deed daar nog een flinke schep bovenop. Het Middelburgs Theater ging voor het 40-jarige jubileum op zoek naar een toppunt van actie en emotie, kos tuum en decor. Het meisje met de Parel heeft dat allemaal te bieden. Het ver haal van het 16-jarige dienstmeisje Griet, dat in een haar totaal onbe kende wereld terechtkomt, zit vol emotie. Van onwennige verbazing tot naïeve bewondering. Van kille plicht tot verterende passie. Van wantrou wen en afgunst tot godsdienstijver en tomeloze werkdrift. Dat we van Johannes Vermeer Vermeer kijkt anders naar de wereld dan zijn tijdgenoten en dat maakt hem intrigerend (1632-1675) zo weinig weten, komt wellicht door zijn aparte levenswan del en dito schilderstijl. Niemand kon hem plaatsen. En probeerde dat vervolgens waarschijnlijk ook niet meer. Hoe hij het licht op doek wist vast te leggen, is onovertroffen. Zijn oog voor detail is fenomenaal. De mensen die hij schildert, poseren (meestal) niet, ze lijken eerder be trapt bij hun dagelijkse bezigheden. Pijproken of kaartspelen ga je op zijn schilderijen niet vinden, muziek ma ken of lezen juist wél. Want Vermeer kijkt anders naar de wereld dan zijn tijdgenoten en dat maakt hem intri gerend. Katholiek In 1653 trouwde Vermeer met de ka tholieke Catharina Bolnes. Hijzelf was calvinistisch opgevoed en om met haar te kunnen trouwen was hij overgegaan tot het rooms-katholieke geloof. Hij heeft lang ingewoond bij zijn streng-katholieke en innig - vrome schoonmoeder Maria Thins. Het zou deels een verklaring kunnen zijn voor zijn zwijgzame aard, zijn in zichzelf gekeerde leefwijze. Alles in zijn leven, van zijn geldzorgen tot zijn plotse dood, is fascinerende brandstof voor de verbeelding. Het Middelburgs Theater volgt gro tendeels het spoor van Tracy Cheva- donderdag 21 september 2017 PZ Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over verschillende genres. Wat: Oudejaarsconference Guido Weijers Waar: Scheldetheater Terneuzen/De Mythe Goes Wanneer: vanavond/morgen en zaterdag 23 september, alle dagen om 20.00 uur De van zijn website geplukte DNA is die van Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Dit zijn de best verkochte dvd's van deze week. 1. Vikings - Seizoen 4.2 Rare jongens, die Ragnar, Rollo, Ivar, Björn en consorten. Nu nog gruwelijker dan ooit, beloven de reclames. 2. Game Of Thrones - Seizoen 7 De strijd om de de macht over het koninkrijk Westerns schijnt nog steeds boeiend te zijn. 3.Penoza- Seizoen 4 Wij zitten al lang en breed in seizoen 5, maar seizoen 4 van dit poldermaffiaepos is ook best te hachelen. Bron: Bol.com B A Guido Weijers heeft weer een heel jaar ge fileerd tot 90 minuten vlijmscherpe humor. Joeke Berg telt de dagen af tot het ver schijnen van de nieuwe Griet Op de Beeck. On dertussen luistert ze vol nostalgie naar de nieuwe Kinderen voor kinderen. n, trv*. De nieuwe roman van de ge vierde Vlaamse schrijfster Griet Op de Beeck draagt de titel Het beste wat we hebben. Het lijvige werk is het eerste deel van een trilogie waarin Op de Beeck voor haar belangrijke thema's tot op het bot probeert uit te diepen. Stoppen met steeds maar door gaan en de schaduwen uit het verleden zijn be langrijke onderwerpen in deel één. Griet Op de Beeck - Het beste wat we hebben ligt vanaf dinsdag in de winkel. B bij de meester en zijn meid Willem Nijssen 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46