En daarom zitten de knoopjes andersom II Er gebeurt veel op alzheimergebied, heel veel 3 Je wil acceptatie van mensen die niet doorsnee zijn, maar de kans bestaat dat je weerstand oproept." Het COC pleit ervoor de ge slachtsregistratie op paspoort, identiteitsbewijs en andere offici ële documenten te schrappen. An dere wensen: naast mannen- en vrouwentoiletten ook genderneu- trale toiletten. Tijsma: „Sommige transgenderjongeren durven op school niet naar het toilet omdat ze dan moeten kiezen voor de jongens of meisjestoilet." Transgendercoach Manon Hoogenraad heeft nog een voorbeeld dicht bij huis: „Een stu dent op de Zeevaartschool die in de transitie van vrouw naar man zat, moest tijdens zijn stage per se in een kort rokje lopen. Dat is echt res pectloos." zijn dan als man tussen de dames kleding te kijken, waar je normaal niets te zoeken hebt, of naar het da mestoilet te gaan. In Zeeland gaat het naar schatting om een paar dui zend mensen. Een kleine groep. Het is daarom terecht je af te vragen in hoeverre anderen zich aan hen moeten aanpassen. Maar als je din gen anders kunt aanbieden zonder dat de rest er last van heeft, zou dat fantastisch zijn." Een voorbeeld van zo'n wijziging is het schrappen van het vakje 'man' en 'vrouw' op (webformu lieren van overheden, instellingen en webwinkels. La Heijne: „Dat is vaak totaal onnodige informatie voor de aanvraag of registratie. Laat het weg als het niet relevant is." De actie van de HEMA gaat wat hem betreft wel ver. „Als je deze groep tegemoet wil komen, maak dan je assortiment meer gevarieerd door bijvoorbeeld een extra uniseks as sortiment toe te voegen. Nu bereik je mogelijk het tegenovergestelde. Dit is vooral belangrijk voor mensen die zich niet thuis voelen in het vakje 'man' of 'vrouw'. Dat zijn dus geen transgenders Tot 2040 zal het aantal Zeeuwen met de ziekte van Alzheimer meer dan verdubbelen. Om hen en hun mantelzorgers goed te kunnen bege leiden is een stap extra nodig. „De kennis over hoe om te gaan met de menterenden moet omhoog, zowel bij inwoners, ondernemers als hulp verleners." Voorzitter Arie Pinxteren van Alzheimer Nederland afdeling Zee land bepleit dat vandaag tijdens een symposium in Heinkenszand in het kader van Wereld Alzheimerdag. Tussen nu en 2040 verdubbelt in Nederland het aantal mensen met dementie. „In Zeeland groeit het aantal van 8000 nu, tot zo'n 17.000 Alzheimer-patiënten in 2040", zegt Pinxteren. „Vragen waar we voor staan zijn: hoe laten we mensen vei lig wonen, hoe kunnen we mantel zorgers ondersteunen en hoe kun nen professionals hen op een goede manier begeleiden?" De zorg voor Alzheimer-patiën ten is in Zeeland goed geregeld, vindt Pinxteren. Hij noemt Zeeuwse Zorgschakels als voorbeeld, waarbij casemanagers mensen met demen tie en hun mantelzorgers onder steunen en begeleiden. „Dat is uniek in Nederland." Ook noemt hij het Odensehuis in Vlissingen en Zierik- zee en de geheugenpoli in Goes en Terneuzen als goed draaiende initia tieven. Toch is er werk aan de winkel. Want er zijn in Zeeland wel heel veel initiatieven om mensen met Alzheimer te begeleiden, vindt Pinxteren. Zoveel zelfs dat hij pleit Er gebeuren goede dingen in Zeeland, maar er is geen coördinatie voor een centraal coördinatiepunt. Het woud aan initiatieven is nu zo groot dat niemand door de bomen het bos ziet. „Er gebeuren goede din gen in Zeeland. Maar er is geen coör dinatie die initiatieven bij elkaar brengt waarmee ook het lerend ver mogen toeneemt. Daar breek ik een lans voor. Iedereen weet wel dat Alzheimer een onomkeerbare ziekte is. Maar de kennis hoe om te gaan met dementerenden moet op een hoger plan komen dan nu het geval is. Daarbij kan een coördinatiepunt helpen. Dat komt de zorg aan de mensen ten goede." Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf bijvoorbeeld zullen moeten inzien dat dementerenden ook bij hen in de winkel komen, geeft Pinxteren als voorbeeld. „Al- bert Heijn in Kapelle heeft perso neel een cursus gegeven hoe met dementerenden om te gaan. Dat moet niet alleen die winkel doen. Iedere ondernemer die contact heeft met klanten moet zich er van bewust zijn dat ook hij steeds meer met dementerenden te maken krijgt. Het is heel de maatschappij die zich er op moet gaan instellen. Dat geldt ook bijvoorbeeld voor hulpverleners bij de politie en de brandweer." Pinxteren heeft meer wensen op het lijstje van de 25-jarige afdeling Zeeland van Alzheimer Nederland. „De financiering van casemanage- ment staat erg onder druk. Daar kunnen zorgverzekeraars zich hard voor maken." Of de afdeling over 25 jaar nog be staat? „Ik hoop het niet", reageert Pinxteren. „Ik hoop dat er dan een medicijn is die de ziekte voorkomt of op zijn minst zodanig afremt dat mensen in de maatschappij kunnen blijven functioneren. Ik verwacht ook wel dat dat zal gebeuren." donderdag 21 september 2017 Is het een meisje of een jon getje? De etalagepop met het 'Rebel'-mutsje kijkt stoïcijns voor zich uit en houdt de lippen stijf op elkaar. „Kan allebei", zegt Joke van Boven van Skids, in de Vlissingse Sint Jacobsstraat. Skids is bovenal een winkel voor kids. Sandra van der Putte uit het Brabantse Sint-Oedenrode heeft haar keus gemaakt: een khaki jurkje met een roos erop. Stoer en toch lief, net zoals haar nichtje. „Fijne winkel", zegt ze. Van Boven rekent af. „Nee, ik heb hier geen aparte afdeling voor jongens of meisjes. De kinderen zelf maken ook niet altijd dat on derscheid. Kijk, deze Dr. Martens in zwart met glitter: die verkoop ik ook aan jongens. Soms komt er hier een kind binnen waarbij je twijfelt: is dat nou een jongen of een meisje? Geen standaard kind, zal ik maar zeggen. Maar bij kinderen is het sowieso al niet zo duidelijk als bij volwassenen. Hun lichamen zijn niet gevormd. Kin derkleding is van nature vaak al uniseks. Wij verkopen boxers horts voor jongens en meiden. Die van de meiden zijn iets korter, dat is het enige verschil. Som mige meiden hebben liever lan gere pijpjes. Dan nemen ze een jongensshort. Qua print maakt het niet veel uit. We hebben prints met bloemetjes gehad. Meisjes vinden die net iets leuker, maar jongens pakken ze soms ook. Nu zijn vogels hot." Even verderop, bij Mabélis De sign, wil Hendrikjan Mabelis wel even uitleggen waarom je man nen- en vrouwenkleding (afgezien van de jurken) misschien tóch lie ver op aparte, herkenbare afde lingen hebt. „Mannen hebben dik kere nekken, bredere schouders, smallere heupen. Vrouwen een taille, zwaardere heupen en billen. Dus hebben de broeken en over hemden of bloesjes een andere snit. Je kunt wel gewoon de knoopjes omzetten, maar dat is niet het enige verschil. Al zijn er tegenwoordig heel veel vrouwen broeken die 'op z'n mans' sluiten. Weten we trouwens waaróm een overhemd rechts over links wordt dichtgeknoopt en een bloesje andersom? „Dat komt van vroeger. Mannen kleedden zich zelf, vrouwen wérden aange kleed", verklaart Mabelis. De knoopsluiting is daarom in spie gelbeeld uitgevoerd. Makkelijker voor de bediende. Dubbel toilet, foto lex de meester Sandra van der Putte (rechts) heeft haar keus gemaakt in de winkel van Joke van Boven, foto lex de meester Manon Hoogenraad. fotocamileschelstraete Typische jongens/meisjes-verdeling in de winkel, foto lex de meester - Philip Tijsma, COC Nederland Jeffrey Kutterink Heinkenszand -Arie Pinxteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31