Nieuw Zeeland Bibliotheken lenen steeds meer e-books uit Controle op wesp Leerkrachten beginnen staking in Zeelandhallen 2 WILLEM VAN DAM Column Af en toe loop ik wel eens bij een kringloopwinkel bin nen. Niks zo leuk als een beetje rondscharrelen tussen afge dankte bankstellen, boeken, pla ten, cd's en ander spul dat door de welvaartsstaat is uitgebraakt. Niet zo heel lang geleden maakte ik een vreugdesprongetje toen ik tussen een paar stapels ver geelde exemplaren van de Pano rama, Libelle en de Knip een stuk of tien afleveringen aantrof van Nieuw Zeeland, een maandblad dat zich in het begin van de jaren tachtig van de vorige eeuw affi cheerde als 'opiniërend, onafhan kelijk en progressief georiënteerd'. Aan zo'n blad was behoefte, vonden de initiatiefnemers, want de Zeeuwse journalistiek kon wel wat peper in de kont gebruiken; Dagblad De Stem en vooral de PZC (in die tijd door het linkse volkje vaak minachtend aangeduid als de Provinciale Staats Courant) waren in hun ogen veel te braaf. Schoppen tegen de schenen van de Zeeuwse machthebbers, dat de den de vrijwilligers die de redactie van Nieuw Zeeland vormden graag. Hoe? Door verhalen te schrijven over een tandenborstelstellende sociaal rechercheur in Middelburg; over een gemeentelijke 'naakt - gluurder' in Veere die er op moest toezien dat er op het strand geen bloteriken rondliepen; over ram melende rampenplannen van de kerncentrales; over censuur bij de schoolkrant van het Goese Ly ceum; over een PvdA-gedepu- teerde die aan het handje van het Grootkapitaal zou lopen of over een narrige hoofdredacteur van 'onze Zeeuwse monopoliekrant, de PZC' die weigerde inzicht te ge ven in het redactionele beleid. Een lang leven was het rebelse krantje helaas niet beschoren. Na tweeënhalf jaar was het gebeurd. 'Wat blijft', schrijft Kees Slager (destijds een van de initiatiefne mers) in zijn in 2007 verschenen verhalenbundel Mijn Zeeland'is het nostalgische besef dat het even mogelijk was in Zeeland een onaf hankelijk en vrolijk blad te ma ken'. 1 De Zeeuwse J< m journalistiek kon wel wat peper in de kont gebruiken DESTELLING Vandaag: Verschillen tussen jongens en meisjes mogen best zichtbaar blijven Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VAN&AAS IS HET NATIONALE PLASMAS WAT EEN GEZEIK Achtervolging gestolen auto Nomineer grootste Middelburger Contant betalen bij veer blijft mogelijk BIJ NADER INZIEN Illustraties van WTS Architecten Het aantal e-book-uitleningen neemt sterk toe in Zeeland. Vorig werden door de leden van de Zeeuwse bibliotheken 79.135 boe ken op hun e-bookreader, tablet of smartphone gezet, in 2015 waren dat er 46.654 en in 2014 26.180. Met een groei van 70 procent in een jaar tijd loopt Zeeland in de pas met het landelijke beeld. Volgens Stefanie van der Goes van de Bibliotheek Zeeuws-Vlaan- deren gaat de groei van het aantal uitleningen van e-books ook dit jaar onverminderd voort. De Zeeuwse bibliotheken hoeven zelf geen collectie e-books op te zetten. Het downloaden van de boeken ge beurt via de landelijke Bibliotheek Online. Medewerkers van de Zeeuwse bibliotheken helpen mensen wegwijs bij het gebruik van de e-bookservice. Het lenen van de e-books kost de leden van de bibliotheek niets extra's. Iemand kan maximaal tien e-books tegelijk lenen en heeft dan 21 dagen de tijd om het te lezen. Daarna wordt het automatisch van de e-reader, tablet of telefoon verwijderd. Het gevaar van te laat inleveren bestaat niet. Volgens Van der Goes is het pu bliek dat e-books leent heel divers. Haar ervaring is ook dat mensen de e-books naast en niet in plaats van de papieren boeken lezen. Papieren boeken werden deson danks ook vorig jaar weer minder uitgeleend. Volgens het CBS wer den dertig jaar geleden in heel Ne derland 100 miljoen boeken meer uitgeleend dan nu. Vooral boeken voor volwassenen hebben aan po pulariteit ingeboet. Wat het papieren boek betreft wijkt Zeeland niet af van de rest van het land. De Bibliotheek Ooster- schelde noteerde in haar jaarverslag een afname van 822.096 naar 717.602 boeken, de Zeeuwse Biblio theek van 635.821 naar 614.819 boe ken en het aantal uitgeleende boe ken liep bij de Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen terug van 624.599 naar 582.271. DREISCHOR De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit voert op Schouwen-Duiveland controles uit op de aanwezigheid van de Azi atische hoornaar, een exotische grote wesp die wordt gezien als een bedreiging voor onder meer bijen en andere inheemse insecten. Afgelopen zondag heeft Ron van de Roer uit Dreischor een Aziati sche hoornaar onrdekt in zijn tuin. Het was de eerste bevestigde waar neming van deze soort in Neder land. waar een bedrag beschikbaar ge steld voor de verhoging van de sa larissen, maar dat is een fractie van wat gevraagd is. Daarmee denken ze ons weer tien jaar zoet te kunnen houden. Zo werkt het niet." Van Kampen hoopt met de mani festatie in de Zeelandhallen te be reiken dat de Zeeuwse leraren sa men optrekken. „Het wordt in Zee land heel moeilijk om in de toe komst alle vacatures in het basison derwijs opgevuld te krijgen: er gaan meer mensen met pensioen, dan er afstuderen. We willen aan de Zeeu wen laten zien dat goed basison derwijs ook in hun belang is." Basisschoolleerkrachten komen op 5 oktober bijeen in de Zeelandhal len om een 'Zeeuws geluid' te laten horen tijdens de landelijke sta kingsdag voor het basisonderwijs. Daarna vertrekken bussen met en kele honderden leraren naar de ma nifestatie in Den Haag. „De politiek moet wakker ge schud worden", zegt initiatiefne mer Pim van Kampen, die directeur is van scholenkoepel Nobego (openbare basisscholen in Goes en Noord-Beveland). „Er is nu welis- donderdag 21 september 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik heb ook wel eens gepest 743 reacties PHILIPPINE Na een wilde achtervol ging vanuit België is gis termiddag een 41-jarige man aangehouden in de Meerpaalstraat in Philip pine. De witte Renault Kangoo waarin hij reed, was gestolen in Kem- zeke. Agenten achter volgden de man via Sint- Niklaas en Stekene rich ting Koewacht. Een po ging hem met een spij- kermat te stoppen mis lukte. De man is na zijn arrestatie aan de Belgen overgedragen. MIDDELBURG Nog twee dagen en dan sluit de termijn om kandi daten voor te dragen voor de titel Grootste Middelburger Aller Tij den. De lijst genomineer den is lang, mooi en di vers geworden. Door PZC-lezers en het Zeeuws Archief zijn kanshebbers voorgedra gen. Op pzc.nl/grootste- middelburger staat de lijst met namen. Wie nog bijzondere Middelburgers mist, heeft tot zaterdag de tijd die toe te voegen. MIDDELBURG Het blijft ook in de toe komst mogelijk om con tant te betalen voor het fietsvoetveer Vlissingen- Breskens. Dat schrijft het dagelijks provinciebe stuur in antwoord op vra gen van de PvdA. Vanaf 1 januari kan er in bussen alleen nog met de OV- chipkaart, bankpas, cre ditcard of via een app op de telefoon betaald wor den. De PvdA was bang dat dit ook voor het veer zou gelden. De illustraties bij het verhaal over de ontwik keling van de Veerse La gune (de krant van woensdag 20 septem ber) zijn gemaakt door WTS Architecten uit Vlissingen. Per abuis is het Buro Ruimte Groen genoemd als maker van de ontwer- Terwijl de bibliotheken steeds minder papieren boeken uitle nen wint het e-book terrein. Theo Giele Middelburg Vorig jaar zetten de leden van de Zeeuwse bibliotheken 80.000 boeken op hun e-book reader, tablet of smartphone. De Aziatische hoornaar. FOTO RON VAN DE ROER Cornelleke Blok Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2