k ben (niet' 0) 16 PSYCHOLOGELD vC SBM Offshore F ndstad ASML FUSIE STAALINDUSTRIE Van een noodzaak mensen te ontslaai kan geen sprake zijn. I Jmuiden is zeer winstgevend. Ian (35, hbo) zoekt lieve en intelligente vrouw (25-35). Ik ben sportief, roman tisch en voorspelbaar. Ik zou deze romanticus - mocht ie bestaan - direct aanraden om dat laatste woord te schrappen. Voorspelbaarheid klinkt niet echt aantrekkelijk. Liever omringen we ons met avontuurlijke, spontane en flexibele geesten. Want dat zijn we zelf ook, toch? Iedere keer weer iets nieuws, leven alsof het onze laatste dag is. Toch niet, Albert Heijn laat ons zien hoe saai en voorspelbaar we eigenlijk zijn met de intelligente bood schappenlijst. De supermarktketen weet maar al te goed dat wij gewoontedieren zijn. En dat is trouwens maar goed ook. Zonder gewoontes zou ons brein overspoeld worden door alle prikkels die we op een dag krijgen. Herha ling is dus een manier om ons brein te ontlas ten. Natuurkundige Albert-Laszló Barabasi schreef een interessant boek over onze voorspel baarheid, met dezelfde titel. In ons gedrag zijn allerlei patronen te her kennen, die voor ieder mens dezelfde zijn. Een mooi voorbeeld is de Albert Heijn kan precies voorspellen wat ik ga kopen manier waarop we e-mails versturen. We sturen een aantal mails vlak na elkaar en dan weer een tijd niets. Dit patroon herhaalt zich telkens. Ook in onze aankopen zijn patronen te herkennen. Zo staan er iedere week weer brood, melk en luiers op mijn boodschap penlijstje. Via mijn bonuskaart weet de Ap- pie precies wat ik koop en kan zo allerlei voorspellingen doen. Zoals inschatten wan neer mijn tandpasta op is en wanneer ik tampons nodig heb. En daarmee samenhan gend een voorraadje chocoladerepen. Vol gend jaar kan iedereen met een bonuskaart online zijn eigen intelligente boodschap penlijstje inzien. Jumbo heeft al een boodschappenapp en blijft vast niet achter. Ik voel een enorme weerstand bij deze nieuwe dienst. Los van het hele privacyver- haal; AH registreert nu ook al wat ik koop. Mijn hersens weten dat ik een gewoontedier ben, maar mijn gevoel wil daar nog niet aan. Laat mij nou in de waan dat ik ieder week end spontaan sinaasappels sta te persen voor man en kind. Uit liefde, niet uit gewoonte. Maar misschien is het vooral het gewoon tedier in mij dat zich verzet tegen een intel ligent boodschappenlijstje. Het gewoonte dier dat altijd een boodschappenlijstje maakt met pen en papier. En iedere keer opnieuw begint met een leeg vel, alle opties nog open. Goed, ik vergeet daardoor weieens brood of luiers. Maar ter verdediging, dat doe ik dan wel heel spontaan. 27.000 Voormalige Hoogovens steeds kleinere speler in wereldwijd spel Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. O donderdag 21 september 2017 De buizenmaker haalde samen met partner Smulders een opdracht binnen voor een off shore windpark. De maritiem dienstverlener scoorde goed in de AEX. De uitzender behoorde wederom tot de winnaars. Dinsdag nog de grootste stijger in de AEX, giste ren de grootste verliezer. GO Reageren? economie@persgroep.nl E o c O O IU Aad in 't Veld (FNV Metaal) medewerkers Aantal werknemers Tata Steel Nederland Hoogovens IJmuiden (1989) Nieuw fusiebedrijf ThyssenKrupp Tata Europe Tata Steel IJmuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16