Geen straf studenten Vindicat na misdragingen in sushirestaurant Premier Catalonië: Spaanse staat gedraagt zich totalitair en ondemocratisch 12 Het conflict tussen Spanje en het rebellerende Catalonië verhardt met de dag. Gisteren werden, tien dagen voor het onafhankelijkheidsreferendum, hoge Catalaanse ambtenaren aangehouden. De Guardia Civil is geen populair politiekorps in Catalonië. De para militaire organisatie wordt er be schouwd als een erfenis uit het tijd perkvan dictator Franco, die de Ca talanen decennialang onderdrukte. Toen gisteren juist deze agenten tientallen invallen deden en veer tien hoge ambtenaren van de Cata laanse deelregering arresteerden, gingen in en rond Barcelona direct de gedachten uit naar het dictatori ale verleden. „De Spaanse regering heeft de rode lijn overschreden die haar scheidde van de autoritaire en repressieve regimes. Dit is een schande voor de democratie", zei de Catalaanse premier Puigdemont na de grootschalige politieactie. De Guardia Civil kwam in actie in opdracht van het Openbaar Mi nisterie én de regering in Madrid, die het referendum op t oktober koste wat het kost willen verhinde ren. Om die reden werden gisteren ook 9,8 miljoen stemformulieren in beslag genomen. De politie is nog Wij gaan op 1 oktober de straat op met een stemformulier in de hand op zoek naar de stembussen die op een onbekende plaats staan opge slagen. De arrestaties betroffen in bijna alle gevallen ambtenaren van Cata laanse ministeries die, volgens de politie, bezig zouden zijn met het voorbereiden van het door de rech ter illegaal verklaarde referendum. „De politie geeft gehoor aan een be slissing van de rechter tegen een antidemocratisch initiatief van de Catalaanse regering die de Grond wet wil liquideren", reageerde de Spaanse premier Rajoy. De leider van de conservatieve Volkspartij (PP) heeft altijd gewei gerd in te gaan op het verzoek van de Catalaanse regering om een re ferendum over zelfbeschikking te mogen houden. Daarmee heeft hij de afgelopen jaren olie op het onaf- hankelijkheidsvuur geworpen, maar weinigen verwachtten dat dit uiteindelijk zou uitmonden in een politieoptreden als dat van gisteren. Enkele duizenden burgers gin gen in Barcelona spontaan de straat op om te demonstreren. Honder den mensen kwamen bijeen voor het Catalaanse ministerie van Eco nomie, waar de nummer twee van het departement werd gearresteerd en de burelen de hele dag door de Guardia Civil werden doorzocht. 'Een stembus bijt niet', 'Wij willen stemmen' en 'Onafhankelijkheid!' werd er geroepen. De Catalaanse bewindsman Puigdemont, die sinds zijn aanstel ling de mars naar onafhankelijk heid heeft versneld, noemde de Spaanse staat totalitair, ondemo cratisch en intolerant. Hij riep zijn burgers op over tien dagen vooral te proberen te stemmen. „Wij gaan op 1 oktober de straat op met een stemformulier in de hand", zei hij in een toespraak. Dat lijkt na de laatste ontwikke lingen vrijwel onmogelijk. In het Catalaanse parlement hebben de onafhankelijkheidspartijen overi gens maar een minimale meerder heid en de laatste enquêtes wijzen zelfs op een licht verlies. Het refe rendum leek wel uit te draaien op een grote zege van het 'si' voor on afhankelijkheid, vooral omdat de tegenstanders tot nu toe weinig animo tot stemmen toonden. „Als er geen aangifte ligt, gaan wij er niet met tien man bovenop zit ten", zei persofficier van justitie Pieter van Rest tegen RTV Noord. De eigenaar van het restaurant zou geen aangifte van de vernielingen hebben gedaan, omdat hij te weinig personeel had, aldus het Openbaar Ministerie. De Groningse burgemeester Peter den Oudsten maakte gisteren bekend dat de studenten de dans ontspringen. „Het zou heel inge wikkeld worden om het bewijs te koppelen aan de juiste personen", zei hij eerder op de dag. Den Oudsten constateert wel dat het nieuwe bestuur van de studen tenvereniging het afgelopen jaar 'een goede lijn' heeft ingezet, maar dat er volgens hem nog een lange weg te gaan is. „Ze moesten van ver komen, maar ze hebben het goed gedaan. Het merendeel van de stu denten in onze stad gedraagt zich fantastisch; ik hoop wel dat het aantal misdragingen verder ver mindert." Een paar honderd leden van de studentenvereniging hielden be gin deze maand flink huis in het Groningse sushirestaurant. „Op een gegeven moment lag het hele restaurant onder kapot glas", ver telde een getuige aan stadsblog Sikkom. „In een van de wc-deuren was een gat getrapt en in de toilet ruimte stond een student tegen de muur te pissen." Volgens de getuige nam de helft van de studenten wijnflessen mee naar huis. „Die zijn volgens mij nooit betaald. We vonden het vooral sneu voor het personeel. Dat werd bespot en omver ge duwd", aldus de getuige. donderdag 21 september 2017 GO ESPAHYA i 1 ESTAFA lurtacMïiCA ESPAIIYA i ESPANYAiE liSPANYA i E ESTAFA ESTAFA lESTAFA Ih—wib mamma |r»i> ESPAHYAl ESWHV"''«nOM i ESTAFA EST', FRÖSV «munt nut rU'Vifl. ESPANYAÏ ESTAFA JIMICM1M Een menigte demonstreert voor het ministerie van Economie, waar de Guardia Civil een inval deed. foto reuters Edwin Winkels Barcelona —Premier Puigdemont Groningse studenten van Vindi cat die vermoedelijk vernielin gen aanrichtten in restaurant Sushi Mali, gaan vrijuit. Justitie start geen onderzoek, omdat de eigenaar geen aangifte deed. Navin Bhagwat Groningen Bij de Sushi Mall in Groningen vloog het glaswerk door de lucht. FOTO ANP Boze reacties na de arrestatie van een topambtenaar, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12