^METALURA* EUWS 11 Dwang tot hoofdbescherming zou averechts werken: dan blijft de fiets staan 'afgeschoten'. Het bleek dat Neder landers - echte ijdeltuiten - minder gaan fietsen als ze een helm op moeten. Als veel ouderen de fiets laten staan, gaat dat ten koste van de volksgezondheid. Dus: liever geen helmplicht, veel fietsers en een ho ger risico op zware ongevallen dan een helmplicht met weinig fietsers en minder ongelukken, aldus de onderzoekers. Skihelm kwam er ook „Toch adviseer ik iedere e-biker om een helm te dragen", zegt Van Has selt. „Zeker als je wat ouder bent. Er zijn ook hartstikke hippe helmen. Vijftien jaar geleden droeg nie mand een skihelm, nu iedereen. Het belangrijkste is dat je er op de e-bike ernstig hoofdletsel mee kunt voorkomen." De politie hoopt dat Nederlan ders voorzichtiger op de weg zijn, vanwege project Edward, de Euro pese dag om te streven naar nul ver keersdoden. „Houd rekening met elkaar", zegt Van Hasselt. „Houd af stand. Je ziet als automobilist niet dat iemand op een e-bike zit. De ac cu's zijn vaak weggewerkt onder fietstassen. Haal voorzichtig in, wees beducht op slingerend gedrag en geef een e-bike vooral de ruimte." Een oudere man fietst op 2 augus tus op zijn e-bike langs het Beatrix- kanaal in Eindhoven. Hij kijkt opzij, richting het water, waardoor hij af dwaalt naar de verkeerde weghelft van het fietspad. Een tegemoetko mende wielrenner kan de dwaal- fietser niet meer ontwijken. De e- biker valt en komt ongelukkig te recht. In het ziekenhuis overlijdt hij aan zijn verwondingen. Sinds 2014 kwamen 79 e-bikers om het leven bij een verkeersonge val. Vorig jaar waren er 28 dode e- bikers en de politie verwacht er dit jaar meer. „Heel ernstig", zegt woordvoerder Rob Stomphorst van Veilig Verkeer Nederland. „Er wor den meer e-bikes verkocht, dus is het logisch dat er meer ongelukken gebeuren. Maar dat het relatief zo hard stijgt, is zorgelijk." Veilig Verkeer Nederland advi seert vooral ouderen een training veilig e-biken met praktische tips. Stomphorst: „Denk aan het advies om je zadel niet te hoog te zetten, zodat je met beide voeten plat op de grond kunt staan. Daarmee voor kom je valpartijen. Ook adviseren we met een e-bike niet te hard door de bocht te gaan. Juist in bochten gaat het vaak mis." Kop in de wind Per jaar geeft Veilig Verkeer Neder land een paar duizend e-bikers zo'n cursus. Er zijn zo'n 1,5 miljoen elek trische fietsen in Nederland in ge bruik. De politie adviseert alle e-bikers dringend om een helm te dragen. Maar van een helmplicht wil Veilig Verkeer Nederland niets weten. „Mensen willen graag met hun kop in de wind fietsen", zegt Stom phorst. „Vrijwillig een helm dra gen, bijvoorbeeld omdat je al eens bent gevallen, is natuurlijk prima." Ook de Fietsersbond is fel tegen een wettelijke verplichting. „Zo'n helm heeft bij een botsing op hoge snelheid vaak geen toegevoegde waarde", zegt Wim Bot van de Fiet sersbond. Hij ziet liever een lagere maximumsnelheid voor auto's in de bebouwde kom: van 50 naar 30 kilometer per uur. „Je zult zien dat i Niet te hard door de bocht, voeten moeten bij de grond kunnen het aantal fatale ongelukken dan snel afneemt." Volgens landelijk projectleider infrastructuur van de politie Eg- bert-Jan van Hasselt is de helm plicht vanwege eerder onderzoek geniet ucut meer ruimte Balkonbegiazing Tuinkamers Terrasbeglazing donderdag 21 september 2017 Helmplicht e-bike is nog ver weg Den Haag/Eindhoven Deze e-biker kwam er in Baarn met verwondingen vanaf. FOTO CASPAR HUURDEMAN Het aandeel ouderen op de elek trische fiets in het aantal ver keersdoden stijgt. Toch ziet nie mand iets in een helmplicht voor de berijders van e-bikes. Peter Winterman Last van wind op uw terras? Nederland is een fijn land om te wonen, maar helaas is het weer vaak wisselvallig en koelt het 's avonds snel af. Door de oplossingen van Metalura kunt u voortaan altijd buiten zitten. Dankzij de opvouwbare beglazing zit u altijd beschut en heeft u geen last van wind en tocht. Daar heeft u dus elk seizoen plezier van. Wilt u meer weten over onze maatwerkoplossingen? Vraag dan het gratis inspiratieboek aan op metalura.nl of bel 0184 7010 08.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11