t - 7 Leden van de Staten-Generaal, is dat ieder mens, ongeacht afkomst of overtuiging, in Nederland zichzelf kan zijn binnen de gedeelde waarden van de rechtsstaat. De regering inves teert op tal van manieren in maat schappelijke samenhang, in integra tie, in de naleving van wetten en in de versterking van onze gedeelde nor men en waarden. Een verbonden sa menleving is bovenal een gedeelde verantwoordelijkheid en een perma nente opdracht waarin gezinnen, scholen, verenigingen, kortom wij al len, een eigen en belangrijke rol heb ben. Om onze nationale veiligheid en welvaart te waarborgen werkt Neder land samen in de Europese Unie, de NAVO, de Verenigde Naties en andere internationale verbanden. Alleen sa men met anderen kunnen we immers de vele internationale opgaven het 1 I I I hoofd bieden. Daarom is de uittreding uit de Europese Unie van een natuur lijke bondgenoot als het Verenigd Ko ninkrijk een teleurstellende stap, waar we zorgvuldig mee om dienen te gaan. In Brussel blijft Nederland zich hardmaken voor een Europese Unie die oplossingen biedt voor vraagstuk ken op terreinen als veiligheid, migra tie en klimaat en energie. Zo moeten de afspraken uit het kli maatakkoord van Parijs worden ver ankerd in een stevig Europees kli maat- en energiebeleid. Het tegen gaan van klimaatverandering is per definitie een internationale opgave, waaraan ieder land moet bijdragen. In Nederland voeren we het Energieak koord onverkort uit. Hierin staat de reductie van C02-uitstoot centraal. In 2018 is het Koninkrijk lid van de VN-Veiligheidsraad. Dit lidmaatschap onderstreept onze blijvende inzet voor stabiliteit wereldwijd, met alle middelen die ons ter beschikking staan: diplomatie, ontwikkelingssa menwerking en de inzet van militai ren. Het uitzenden van onze militairen is een grote verantwoordelijkheid die past in de internationale traditie waar Nederland voor staat en die in ons be lang is. De Nederlandse mannen en vrouwen die zich, ook ver van huis, inzetten voor vrede en veiligheid, ver dienen onze steun en ons grote res pect. De Nederlandse militaire inzet blijft primair gericht op de bredere ring van instabiliteit rond Europa, omdat die Nederland en zijn bondge noten het meest raakt. Onlangs heeft de regering u voorstellen gedaan om de lopende missies in Litouwen, Af ghanistan en Mali, en de Nederlandse bijdrage aan de strijd tegen ISIS en de bestrijding van piraterij in 2018 voort te zetten. Om enkele urgente knelpunten aan te kunnen pakken, gaat er extra geld naar veiligheid en terrorismebestrij ding. De inlichtingendiensten wor den in staat gesteld meer personeel te werven. De Koninklijke Marechaus- II see krijgt middelen om de grensbe waking te versterken, onder andere op de luchthaven Schiphol. Om de toe nemende risico's en dreigingen in de digitale wereld beter het hoofd te kunnen bieden, komt er extra geld om op te treden tegen cyberspionage, cy- bersabotage en cybercriminaliteit. Veiligheid en stabiliteit vormen ook in het Caribisch deel van het Konink rijk de basis voor groei en welvaart. Daarom komt er extra geld voor de kustwacht en worden de inspannin gen om de grensoverschrijdende en ondermijnende criminaliteit tegen te gaan voor vier jaar voortgezet. Goed onderwijs en armoedebestrijding zijn essentieel bij het werken aan structu rele verbetering van de situatie in het Caribisch deel van het Koninkrijk. De regering biedt waar mogelijk prakti sche ondersteuning aan lokale initia tieven. De recente afspraken over ar moedebestrijding met de nieuwe re gering van Curasao zijn hiervan een voorbeeld. De regering voelt de blijvende en bijzondere verantwoordelijkheid om recht te doen aan de onschuldige slachtoffers van vlucht MH17. Op 17 juli jongstleden, exact drie jaar na het neerhalen van het vliegtuig, kwamen hun nabestaanden bijeen in het her- inneringsbos in Vijfhuizen, waar 298 bomen herinneren aan de slachtof fers. Onlangs hebben alle betrokken landen besloten dat de volgende stap, de strafrechtelijke vervolging en be rechting van de daders, zal plaatsvin den in Nederland. Vanaf 2018 is daar voor geld gereserveerd. Het doel is om meer liefdevolle zorg te kunnen bieden aan de meest kwetsbare ouderen door de inzet van meer personeel. Dit komt tegemoet aan een breed levende wens in de sa menleving en in de Staten-Generaal. Om te voldoen aan de normen voor kwaliteit in verpleeghuizen, wordt in 2018 een eerste stap gezet met een budgetverhoging van 435 miljoen euro. I-. Goed onderwijs voor alle kinderen is belangrijk en leraren maken daarin het verschil. Daarvoor verdienen zij waardering. De regering investeert 270 miljoen euro in de verbetering van en nieuwe afspraken over de ar beidsvoorwaarden in het primair on derwijs. De gaswinning in Groningen is in deze kabinetsperiode met meer dan de helft gereduceerd en per 1 oktober aanstaande wordt de productie verder teruggebracht. Maar er is meer nodig om recht te doen aan de getroffen Groningers. Een schadefonds en een nieuw schadeprotocol zijn in voorbe reiding. De regering realiseert zich dat de grote zorgen van de mensen die wonen in het aardbevingsgebied in Groningen niet zomaar zijn weggeno men. Op Prinsjesdag kijken we naar de stand van zaken in ons land, om van daaruit het beleid verder vorm te ge ven. Het is altijd een momentopname en nooit een eindbeeld. Voor de rege ring ligt er een permanente opdracht om te werken aan groei en een beter leven voor iedereen die in ons land woont. Dat past ook bij onze geschie denis, waarin we met elkaar telkens weer de weg omhoog hebben weten te vinden. Op de drempel van de volgende ka binetsperiode start vandaag een nieuw parlementair jaar, waarin het programma van een volgend kabinet bepalend zal zijn voor uw werk. Ne derland is een coalitieland. Door sa menwerking is in de achter ons lig gende periode veel bereikt en er is veel om op verder te bouwen. U hebt daarin als volksvertegenwoordigers een bijzondere verantwoordelijkheid. U mag zich gesteund weten door het besef dat velen u wijsheid toewensen en met mij om kracht en Gods zegen voor u bidden. I I I I I I -S woensdag 20 september 2017 GO Prinses Beatrix wachtte de Glazen Koets op bij het Kabinet van de Koning, met uitzicht op de Hofvijver in Den Haag. Van achter het raam zwaaide ze naar haar zoon en schoondochter. Ook in 2014 koos de prinses voor het Kabinet van de Koning aan de Korte Vijverberg. In 2015 en vorig jaar stond prinses Beatrix op het bordes van het Mauritshuis te zwaaien naar het koningspaar. Minister Melanie Schultz van Haegen (In frastructuur en Milieu) koos een hoed in een zachte kleur. PVV- Kamerlid Dion Graus. Zijn partner koos voor een soort zwarte steek. L' 1 i De kracht van onze manier van leven De kracht van onze manier van leven... een verbonden samenleving Spanningen elders in de wereld- Tijdens zijn eerste Troonrede in 2013 repte de koning met geen woord over terroristische drei ging. Dat is ditmaal wel anders, nu landen om ons heen steeds vaker worden getroffen door aanslagen. De boodschap van de koning aan het volk is bijna vaderlijk: wees niet bang. Rutte II introduceerde 'de partici patiesamenleving' in de Troonrede van 2013, waarin mensen steeds meer zelf moeten doen in plaats van hulp van de overheid te ver wachten. Vier jaar later ligt de na druk op de 'verbonden samenle ving', waarin we het samen moeten rooien. Integratie en gedeelde nor men en waarden zijn met de komst van grote groepen vluchtelingen belangrijker dan ooit. Voor de verpleeghuiszorg is vol gend jaar meer geld beschikbaar. Voor de verpleeghuis zorg is volgend jaar meer geld beschikbaar. Een gevalletje voortschrijdend inzicht. Aan het begin van de ka binetsperiode moest de koning nog een miljardenbezuiniging op de langdurige zorg aankondigen, omdat de kosten explosief ste gen. Nu trekt het kabinet weer meer geld uit voor ouderen, na veel protest uit de samenleving. Nederland is een coalitieland. De koning sluit af met een bood schap voor de partijen die nu al maanden tegen heug en meug proberen een kabinet te smeden. VVD, CDA, D66 en Christenunie vormen voor niemand de ge droomde coalitie, maar er lijkt geen ander meerderheidskabinet mogelijk. De koning wijst ze op hun verantwoordelijkheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7