Leden van de Staten-Generaal, 9 a <9 6 PRINSJESDAG 2017 TROONREDE Op Prinsjesdag zijn alle ogen traditio neel gericht op Den Haag. Maar vandaag zijn ons hart en onze gedachten in de eerste plaats bij de inwoners van Sint-Maarten, Saba en Sint Eustatius, die zo zwaar getrof fen zijn door de verwoestende kracht van orkaan Irma. Wij allen leven in tens mee. Juist in deze moeilijke om standigheden wordt de onderlinge verbondenheid in het Koninkrijk zichtbaar. Van vele kanten is er steun uitgesproken en wordt hulp geboden. De regering zal doen wat in haar ver mogen ligt om de acute nood te leni gen. Het Caribisch deel van het Ko ninkrijk staat er bij de wederopbouw niet alleen voor. Kijkend naar Nederland zien we aan het einde van deze kabinetsperiode veel positieve ontwikkelingen. Meer mensen hebben een baan. Meer men sen kopen een huis. Ondernemers in vesteren meer. En we zien na moei lijke jaren weer een bloeiende econo mie en een gezonde schatkist. Toch merkt niet iedereen de economische groei voldoende in het dagelijks leven. Het is daarom belangrijk dat meer mensen gaan profiteren van de econo mische voorspoed. Daarnaast zien we dat er in de we reld om ons heen veel aan de hand is. Denk aan alle oorlogen en gewapende conflicten die de wereld teisteren, aan de dreiging van het terrorisme en aan migratie. Ook in de geopolitieke ver houdingen verandert er het nodige. Dat Prinsjesdag dit jaar plaatsvindt in een tijd van kabinetsvorming bete kent dat terughoudendheid geboden is bij het indienen van nieuwe voor stellen. Dat ontslaat de regering niet van de plicht te doen wat in het lands belang is. Bijsturing is altijd nodig om in te kunnen spelen op actuele ont wikkelingen. Mede dankzij de constructieve op stelling van veel partijen in de Staten- Generaal is het fundament onder Ne derland de afgelopen jaren sterker ge worden. Ons land staat er stukken be ter voor dan bij de start van het kabi net in 2012. Dat is het resultaat van de internationaal aantrekkende conjunc tuur, maar ook van het aanpassings vermogen, het harde werken en de veerkracht van de Nederlandse bevol king. Na jaren van tegenwind groeit de economie weer sinds 2014. Aan het begin van deze kabinetsperiode was er nog sprake van een krimp van 1 procent. Dit jaar en volgend jaar is de verwachte groei 3,3 en 2,5 procent. Veel relevante seinen staan op groen: de export, consumptie en bedrijfsin vesteringen groeien. Het overschot op de rijksbegroting loopt verder op. leven van mensen. Daarom is het zo positief dat steeds meer mensen betaald werk hebben. De werkloos heid daalt in hoog tempo tot naar ver wachting 4,3 procent volgend jaar. Maar hoe goed alle cijfers en progno ses ook zijn, niet iedereen profiteert daarvan. Er zijn nog steeds mensen die moeite hebben om iedere maand de huur te betalen en rond te komen of die zich zorgen maken over hun baanzekerheid. De regering heeft er voor gezorgd dat alle groepen, ook so ciale minima en ouderen, in 2018 in ieder geval hun koopkracht behou den. Binnen een kwartier was de koning er al doorheen, sneller dan andere jaren. De Troonrede van dit jaar staat in groot contrast met het begin van deze kabinetsperiode. De economie bloeit weer, maar er zijn zorgen over internationale dreiging voor teruggekomen. In een open en internationaal ge oriënteerde samenleving als de onze is het buitenland altijd een invloed rijke factor. De tendens van de laatste jaren is helaas dat de internationale instabiliteit toeneemt. Het is een trend die zich versterkt lijkt door te zetten en die de levens van mensen direct en indirect beïnvloedt. De internationale verwevenheid van ons land is vaak verrijkend. Ne derlanders gaan in grote aantallen in het buitenland op vakantie. We staan wereldwijd in contact via sociale me dia. En we verdienen een groot deel van ons geld over de grens. Globalisering is een gegeven waarop we als land moeten inspelen. Veel Nederlanders plukken er de vruchten van. Maar dat geldt niet voor iedereen en niet op alle terreinen. Zo moeten mensen steeds vaker concur reren met werknemers uit andere lan den, waarbij soms niet voor iedereen dezelfde spelregels gelden of worden gehanteerd. monden vaak uit in oorlog en ge weld. Dat geweld komt soms heel dichtbij. Het meest bedreigend zijn de terroristische aanslagen in landen om ons heen. Plekken die bijna iedereen kent, kunnen zomaar veranderen in plaatsen van angst, verdriet en men selijk leed: de Promenade des Anglais, Westminster Bridge, de Ramblas. Toch moeten wij ons niet door angst laten regeren. Het beste antwoord op terrorisme is dat we vasthouden aan onze manier van leven. De betrokken veiligheidsdiensten zijn zeer alert en doen er alles aan om aanslagen te voorkomen. Bestrijden van radicalise ring vraagt zowel om preventieve als repressieve acties, van aandacht op scholen tot intrekken van het Neder landerschap. woensdag 20 september 2017 De kleur van de das van PVV- leider Geert Wilders past perfect bij de jurk van zijn vrouw Krisztina. De vrouw van minister Stef Blok (Veiligheid en Justitie) voegde een feestelijk oranje ac cent toe aan haar outfit. De echtgenote van minister Ro nald Plasterk van Binnenlandse Zaken en Konink rijksrelaties koos een minimale ver siering. FOTO'S ANP Minister van Defensie Jeanine Hennis valt gelijk op met haar grote rode hoed. Een baan hebben of werkloos zijn, maakt een groot verschil in het Kijkend naar Nederland.... Het is een groot contrast met het jaar waarin het kabinet aan trad. In 2013 was de koning nog somber vanwege de economi sche crisis: de werkloosheid steeg, huizen werden minder waard en de koopkracht daalde. Nu de economie weer groeit, klopt het demissionaire kabinet zichzelf weer op de borst. Alleen moeten meer mensen dat nog gaan merken in hun dagelijkse leven. Deborah Jongejan Een baan of werkloos zijn, maakt een groot verschil... De werkgelegenheid stond er be roerd voor bij het aantreden Rutte II. De overheid maakte van de weer omstuit 600 miljoen voor extra ba nen vrij. Inmiddels daalt de werk loosheid snel. Dat kon de koning vo rig jaar ook al melden, ledereen dacht toen dat het de laatste Troon rede van het VVD-PvdA-kabinet was. De lange formatie gooit roet in het eten. Spanningen elders in de wereld De internationale ver wevenheid van ons land is vaak verrijkend. De koning vraagt aandacht voor de keerzijde van de globalisering: oneerlijke concurrentie van bij voorbeeld Oost-Europeanen, die tegen lagere lonen werken. Daar was aanvankelijk weinig aandacht voor, maar sinds vorig jaar maakt het kabinet zich er hard voor om de Europese regels aan te passen. Daar werkt de Europese Commissie nu aan. FOTO KOEN VAN WEEL/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6