f lik A CPB: 'Lager opgeleiden lopen hun achterstand later niet meer in' pE!r P¥ Kwart van de pensionado's erop achteruit SJlMAfVftSKj 5 Ockje Teilegen (VVD) koos voor wit, groot en half door schijnend. risml Groep 8 van de Johannes Cal- vijnschool stond eerst bij het Mau- ritshuis. Maar daar werden ze weg gestuurd. „Door een man in pak", vertelt meester Erik Lommers. „Wij waren eerst niet zo blij, want we hadden een mooie plek. Maar die meneer fluisterde in mijn oor dat de kinde ren nu recht tegenover het raam staan waarachter prinses Beatrix toekijkt. Dat is toch ook wel bijzon der. Haar kennen ze bij ons alle maal, hoor." DEN HAAG De meerderheid van de Neder landers gaat er volgend jaar op vooruit, maar niet iedereen. Een kwart van de gepensio neerden en één op de vijf uitkeringsgerech tigden merkt weinig van de verbeterde eco nomie. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van Sociale Zaken. Met name gepensioneer den met een aanvullend pensioen vanaf bruto 25.000 euro hebben last van pensi oenfondsen die niet mogen indexeren. Van de achterblijvende groepen blijft het inko men meestal gelijk of wordt het ietsje min der. Eén procent van de huishoudens gaat er echter meer dan 2 procent op achteruit. Dat treft vooral werklozen met een beperking. Van de werkende Nederlanders ziet 87 pro cent de koopkracht stijgen. Koopkracht in 2018 Gemiddelden per groep. Effect kan +0,6% +0,1 +0,2% In Nederland koesteren we het idee dat dubbeltjes ook kwartjes kunnen worden. Wie woekert met zijn talen ten, kan het ver schoppen. De over heid geeft een steuntje in de rug. Maar de werkelijkheid is anders, stelt Laura van Geest, sinds 2013 directeur van het Centraal Planbureau. „Ons zelfbeeld klopt niet. We zien onszelf als een land dat solidariteit hoog in het vaandel heeftDat ook mensen met weinig talent het maximale uit zichzelf laat halen. Maar dat blijkt helemaal niet waar." „Ik was zelf ook verrast. Maar de cijfers laten het zien. De minst presterende kinderen op de basisschool behoren op 9- jarige leeftijd nog tot de wereldtop, maar eenmaal op de middelbare school zakken ze naar de Euro pese middenmoot. Met onze beste leerlingen ge beurt het tegenoverge stelde: zij scoren interna tionaal gezien op hun 15de beter dan op hun 9de „Met zomerscholen en bijles kunnen we wat repareren. Maar de leraar is het belangrijkste instrument: die kan groeien in het lesgeven aan verschil lende niveaus in één klas. Maar er is geen quick fix. En de gevolgen zijn groot: wie als laag opgeleide van school komt, raakt op latere leeftijd alleen maar verder op achterstand. Als kinderen niet willen leren, den ken ouders nog wel eens dat ze wel bijleren zodra ze eenmaal aan het werk zijn. Maar de verschillen tussen hoger- en lager opgeleiden worden op latere leeftijd alleen maar groter." „Lager opgeleiden verdienen niet al leen minder, maar zijn ook ongezon der en minder gelukkig. Dat gun je niemand. Pech bestaat, maar als je daar wat aan kunt doen, moet je dat niet laten. We weten bijvoorbeeld dat iemand die ooit met jeugdzorg in aanraking is geweest, vaak op la tere leeftijd gebruik maakt van andere regelingen, zoals de bij stand of een wajong-uitkering. Dat weten we gewoon. Die ken nis biedt kansen op een betere aanpak, maar om goed te kunnen samenwerken, moet je wel gegevens kunnen uitwisselen." „Privacy is vaak een probleem. En om maat werk te kunnen bieden, moet je accepteren dat mensen ongelijk worden behandeld. Dat idee roept ook weerstand op. Effectief beleid voeren is lastig." „Lageropgeleiden roken, drinken te veel, eten te veel en bewegen te wei nig. De gedragseconomie leert ons dat voorlichting vaak te weinig uit haalt en dat verbieden of duurder maken soms gewoon het beste is. Maar verboden vinden we in Neder land ingewikkeld, paternalistisch. Je mag niet meer roken in het café, maar dat heeft heel wat strijd gekost." „Ja, soms is het een route die onge lijkheid vermindert." „Dat is niet onze taak. Dat is aan de politiek." „Het is niet mijn taak om te zeggen: dit moet u doen. Maar wel: beseft u dit? Weet u dat dit speelt?" „Toen ik dit verhaal begon te typen, dacht ik dat het er misschien al zou zijn. Maar natuurlijk hopen we altijd dat het wordt opgepikt. Soms gebeurt het direct, soms moeten we langer wachten. Onze eerste studie naar de kosten van de vergrijzing verscheen eind vorige eeuw. Het duurde lang voordat de politiek maatregelen nam. Maar dat geeft niet. Bureaus als het onze zijn er niet voor de korte klap." woensdag 20 september 2017 GO Twee smartphones zijn ken nelijk nodig om deze panora- mabrede groepsselfie van VVD-Kamerleden tot een goed einde te brengen. Gestoken in fleurige kleding en met de Rid derzaal als decor kan er bij de dames wel een lachje af. Jesse heeft hem zelf uitge zocht, ver klapt part ner Jolijn van de GroenLinks voorman. FOTO'S ANP De creativiteit bij scholieren is groot, het koffertje ont breekt niet. T Steun van scholie ren voor de getroffen eilandbewoners. FOTO'S ARIE KIEVIT per individu verschillen. Tweeverdiener modaal+1/2 modaal met kinderen +0,4 2xmodaal+1/2 modaal met kinderen IIIBL +0,6% modaal+modaal zonder kinderen +0,4% 2xmodaal+modaal zonder kinderen t m Alleenstaande minimumloon modaal 2x modaal Alleenstaande ouder minimumloon modaal Alleenverdiener met kinderen modaal 2x modaal Sociale minima paar met kinderen alleenstaande alleenstaande ouder U+0,5% 1+0,4% +0,7% 1+0,8% +0,3% +0,2°/ +0,3% AOW alleenstaand (alleen) AOW +0,4% AOW 10.000 euro AOW paar +0 ,1% (alleen) AOW +0,3% AOW 10.000 euro +0 ,1% Het kabinet bedenkt van alles om mensen met minder talent te on dersteunen, maar de praktijk is weerbarstig. Wie als lager opge leide van school komt, is niet al leen slechter af, maar raakt in zijn verdere leven ook steeds meer achterop, waarschuwt CPB-direc- teur Laura van Geest. Laurens Kok Den Haag Dat is een ontnuchterende conclusie op Prinsjesdag. Er gaat iets mis in ons onderwijs? Wat zijn die verschillen? En dat gebeurt niet? Wat kan een nieuw kabinet verder? U zegt: verboden zijn het overwe gen waard? Maar u maakt het niet concreet. U zegt niet: het kabinet moet roken verbieden. U signaleert slechts? U bent misschien net op tijd. De inkt van het regeerakkoord is nog niet droog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5