Staat van het land Wahine (15) maakt kans op raadszetel Zeiltochtje Km Spijt-en schuldgevoelens na een acuut overlijden 2 AANPAK WATEROVERLAST 'i Commentaar Koning Willem-Alexander heeft gisteren een weinig inspire rende troonrede voorgelezen. Veel open deuren en geen richting. Dit was onvermijdelijk. Want het is nog niet dui delijk wat de formatiepartners VVD, CDA, D66 en CU precies wil len. De auteur van de troonrede ziet veel positieve ontwikkelingen, maar vindt wel dat meer mensen van de voorspoed moeten profite ren. Dat komt goed uit. Want Prinsjesdag valt samen met een op vallende oproep van directeur Laura van Geest van het Centraal Planbureau. Zij wijst in deze krant indringend op een groep Neder landers die veel extra aandacht verdient: lageropgeleiden. Een klein deel van hen weet het toch ver te schoppen, maar over het alge meen wordt het verschil tussen mensen met een lage en een hoge opleiding gedurende hun leven steeds groter. Dat verschil uit zich overal. In minder geluk, in minder geld en in een slechtere gezond heid. Van Geest maakt gehakt van het beeld dat we in Nederland heel solidair iedereen voldoende kansen bieden. De directeur van het planbureau houdt zich op de vlakte over con crete maatregelen. Terecht. Haar organisatie signaleert scheefgroei, de politiek doet er iets mee. Of niet. Want de formatiepartners heb ben ontdekt dat ze veel voorzichtiger moeten zijn met geld dan ge hoopt. Alleen al de miljardenverplichting voor betere zorg in de ver pleeghuizen is de komende jaren steeds weer een aanslag op de schat kist. Toch kan de beoogde coalitie het alarm van Van Geest moeilijk negeren. Zij constateert dat de overheid mensen met weinig talent niet genoeg vooruithelpt. Als we hen in de steek laten, dreigt een diepe sociale tweedeling. Het duurde lang voor de regering besefte dat de zorg voor kwetsbare ouderen veel beter moet. Hopelijk ziet Den Haag wel meteen in dat we stevig aan de slag moeten met lager opgeleiden. Centraal Planbureau vraagt terecht veel extra aandacht voor lageropgeleiden De leden van het CDA in Reimers- waal hebben haar op plaats 8 van de kieslijst gezet. Mocht ze voldoende stemmen krijgen om met voor keursstemmen in de raad te komen, dan moet ze nog drie jaar wachten. Pas als je 18 bent, mag je benoemd worden als raadslid. Wahine is am bitieus. Na meeloopstages met ge deputeerde Jo-Annes de Bat en bur gemeester Piet Zoon liet ze weten de eerste vrouwelijke minis ter-president van Nederland te wil len worden. Ook haalde ze het nieuws met een inzamelactie voor de Voedselbank en werd ze met haar broer uitgeroepen tot beste Zeeuwse Zomerondernemer. Fractievoorzitter Peter Koeman zet na 20 jaar een punt te achter zijn raadslidmaatschap, hij staat op een onverkiesbare twaalfde plaats. De laatste maanden moest Koeman vanwege gezondheidsproblemen vaak verstek laten gaan. CDA Reimerswaal zet 15-jarige Wahine Wisse op kieslijst Wethouder Hans de Kunder is voor de vierde keer op rij verkozen tot lijsttrekker. Op nummer 2 staat een nieuwkomer: Olaf Buteijn (32) uit Yerseke. Raadsleden Carla Hoogerland en Jan Nagelkerke staan op plaatsen 3 en 4. ALMANAK Die zeiler uit Brouwershaven had zijn broer en diens gezin uit genodigd voor een tochtje op het Grevelingenmeer. Eenmaal in de jachthaven, bleek er veel wind te staan. De golven hadden schuimkoppen en bij nadere be schouwing was de boot ook min der groot dan gedacht. Daarom besloten schoonzus en neefje Bart aan de wal te blijven. Toen moeder en zoon de twee stoere mannen uitzwaaiden, begon Bartje te huilen. Bezorgd infor meerde mama wat er opdeed. „Papa heeft mijn telefoon nog in zijn broekzak", stamelde het ventje. Nieuwe ideeën voor toerisme Steven Knieriem geeft concert Delta-lezing Han Meyer NIEUWERKERK Dansavond Four Seasons Na alle waterellende van vorig jaar wachtte Carin Kiepe-Goossens 'met samengeknepen billen' de eerste hoosbuien van 2017 af. De afwatering in haar straat is dit jaar aangepakt. Na een paar extreem natte weken zegt ze: „Warempel, het werkt!" De woning aan de Kerkhoekstraat in Yerseke ziet er uit als nieuw. Frisse muren, deuren en kozijnen goed in de verf. Kleinzoon Eli-Jayh heeft zijn collectie speelgoed over de strakke vloer verspreid. Carin Kiepe-Goossens zit er opgewekt bij. Het contrast is groot met een jaar geleden, toen haar gezin bivak keerde in een caravan in de tuin omdat de woning moest worden hersteld van ernstige water schade. Ze zal die donderdagavond niet snel vergeten. Op 16 juni 2016 kwam de regen met bakken naar beneden. Straten in Yerseke kwa men blank te staan. Carin zag het water haar woning binnenstromen. Ze doet haar handen een centi meter of twintig uit elkaar om aan te geven tot hoe hoog het water stond. Vloer, meubels, wanden, deuren. Alles was aangetast. De problemen beperkten zich niet tot kromgetrokken planken en We hielden altijd Buienradar in de gaten met een water volgezogen bank. De E. colibacterie was met het vuile rioolwater meegelift. „Een van de kinderen was de volgende dag al ziek. En het vocht in het huis sloeg op je adem." lil "w*'*r-ï<2 Twee derde van de Zeeuwen die geen afscheid konden nemen van een overleden dierbare partner, fa milielid of vriend(in), blijft wor stelen met vervelende gevoelens als spijt en schuld. Dat blijkt uit een onderzoek van uitvaartverzor ger en -verzekeraar Monuta. In Zeeland heeft 67 procent van de nabestaanden last van een af- scheidsloos overlijden. Landelijk is dat 60 procent. Nederlanders gaan verschillend om met de dood. Zes op de tien mensen hopen dat ze voldoende tijd hebben om afscheid te nemen van hun geliefde. Tegelij kertijd bereiden ze dat afscheid on voldoende voor, concludeert Mo nuta. Zo vermijdt 40 procent van de ouders gesprekken met hun kinderen over hun uitvaart. Daar houden ze zich liever niet mee be zig. Uit het onderzoek onder ruim 2.100 mensen blijkt verder dat 70 procent van de ondervraagden hun wensen voor hun uitvaart niet hebben vastgelegd. Daarnaast geeft 40 procent van de respondenten aan dat ze niet met een of beide nog levende ouders over hun uitvaart- wensen hebben gesproken. Ook moet worden nagedacht wat er na een sterfgeval gebeurt met de ac counts van sociale media. De helft van de ondervraagden heeft daar nog niet bij stilgestaan. woensdag 20 september 2017 n Grote kans dat ze bij de ge meenteraadsverkiezingen het jongste kandidaat-raadslid van Nederland is: Wahine Wisse (15) uit Yerseke. Joeri Wisse Kruiningen Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Het maandag gehouden symposium over de toe komst van het toerisme op Schouwen-Duiveland heeft veel inzichten en ideeën opgeleverd. Een onderwaterfietspad en een roltrap over de dui nen zijn een paar opval lende. Alle uitkomsten van het symposium zijn vanaf komende vrijdag te bekijken op toekomst- schouwen-duiveland.nl. „ledereen mag er op schieten", zegt wethou der Jacqueline van Burg. THOLEN Steven Knieriem geeft zaterdag 23 september een orgelconcert in de Grote Kerk in Tholen. Dit jaar werd Knieriem één van de organisten van de Sionkerk (Gere formeerde Gemeente) in Goes en werd daarmee bespeler van het driekla- viers Flentrop-orgel. Hij heeft orgelconcerten ge geven in kerken in Neder land met beroemde or gels. Het concert begint om 14.30 uur. MIDDELBURG Han Meyer, hoogleraar aan de TU Delft, geeft zaterdag de lezing 'Naar een nieuwe staat van de Delta in Zeeland' in het oude stadhuis in Middel burg. In zijn lezing staat Meyer stil bij het ont staan en succes van de samenhang tussen wa terbouw, stads- en natie vorming in Nederland. De lezing begint om 15.30 uur. De toegang is gratis. Aanmelden via wchzeel- and@gmail.com. Dansclub Four Seasons houdt op zaterdag 23 september een dans avond in Nieuwerkerk. Dj Johan verzorgt de muziek in het dorpshuis van Nieuwerkerk. De aanvang is om 20.00 uur. De zaal gaat open om 19.30 uur. Carin kan Theo Giele Yerseke i,ii -Carin Kiepe-Goossens -r r vjj. De wadi, een vijvertje waarin overtollig water wordt opgevangen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59