0 JL i Het onderste uit de kan 7 WAARVAN AKTE ITO De notaris ERVARING staat uit een studentenreisproduct (ov-kaart), een krediet voor je colle gegeld (€2.006 in 2017-2018) en een algemene DUO-lening. Ook een aan vullende beurs is soms mogelijk, dat is afhankelijk van het inkomen van je ouders. Daarbij wordt gekeken naar het inkomen van twee jaar geleden. Voor uitwonende en thuiswo nende studenten bedraagt de maxi male DUO-lening 479,76 euro per maand, de maximale aanvullende beurs 387,92 euro en het maximale collegekrediet 167,17 euro per maand. Heb je geen of niet het maximale recht op de aanvullende beurs? Dan kun je het ontbrekende bedrag lenen, bovenop de 'gewone' lening, tot een bedrag van maximaal 867,86 euro. Maar reken jezelf niet rijk, je stufï is en blijft een lening die je uiteindelijk met rente moet terugbetalen. Dat geldt niet voor je ov-kaart en studie beurs als je tenminste binnen 10 jaar je diploma haalt. De verwachting is dat de gemiddelde studieschuld on der het nieuwe leenstelsel ongeveer 24.000 euro per student zal bedra gen. De aflossingstermijn is verlengd naar 35 jaar. Je begint pas met terug betalen als je na afstuderen minimaal het minimumloon verdient. Let op: zodra je recht hebt op stu diefinanciering, krijgen je ouders 'Aanvraag zorgtoeslag vergeten' geen kinderbijslag meer. Ook niet als je geen gebruikmaakt van stufi. Ben je 18, maar zit je nog op de middelbare school? Dan kun je bij DUO een tegemoetkoming scholie ren aanvragen. Deze komt dan in de plaats van de kinderbijslag die je ou ders elk kwartaal ontvangen. Dat je 18 en dus officieel volwassen bent, wil niet zeggen dat je er ook meteen alleen voor staat. Tot je 21ste zijn je ouders namelijk verplicht om je financieel te ondersteunen, als het gaat om kosten voor levensonder houd en opleiding. Het is daarom be langrijk dat je duidelijke afspraken maakt over wat je van ze kunt ver wachten. Spreek bijvoorbeeld af hoe veel ze meebetalen aan je studie. Stu denten krijgen gemiddeld 165 euro per maand van hun ouders, zo blijkt uit het Nibud Studentenonderzoek 2017. Blijf je thuis wonen en heb je een eigen inkomen, dan kun je met je ou ders afspraken maken over het beta len van kostgeld. Het kan bijvoor beeld zo zijn dat je inkomen invloed heeft op de hoogte van hun huurtoe- slag. In dat geval is het wel zo eerlijk als hier een financiële vergoeding te genover staat en je meedeelt in de kosten van het wonen. Er is geen standaard kostgeldbe drag. Elke situatie is namelijk anders. Op de website van budgetvoorlichter Nibud vind je een handig invul schema waarmee je eenvoudig een redelijke vergoeding kunt bepalen. Heb je nog geen eigen betaalrekening bij een bank? Zorg dan dat je deze (bij de meeste banken gratis) opent. Met een betaalrekening heb je al je in komsten en uitgaven op een rij, en zie je in één oogopslag hoe je er fi nancieel voor staat. Als 18-jarige mag je rood staan (tot een limiet van 500 of 1.000 euro) en zelfs een lening af sluiten. Die schulden dien je uiter aard zelf terug te betalen. Heb je al een jongerenrekening bij de bank van je ouders? Dan wordt die vanaf je achttiende verjaardag vaak automatisch omgezet in een studen tenpakket. Als je ouder of voogd een pinpas had, dan wordt die geblok keerd. Let wel op. Voor een betaalre kening geldt net als bij de zorgverze kering: je kan bij de bank van je ou ders blijven zitten, maar een studen tenrekening bij een andere bank kan gunstiger zijn. Als je ouders zijn gescheiden, dan betaalt de ouder die het meeste ver dient vaak kinderalimentatie aan de andere. Die bijdrage is bedoeld om in je levensonderhoud te voorzien. Als je 18 wordt, heb je zelf recht op dit geld. Je moet dit dan wel zelf met de alimentatie betalende ouder regelen. Kinderalimentatie stopt uiterlijk als je 21 jaar wordt, maar eerder als je voor die tijd financieel zelfstandig bent. Je bent financieel zelfstandig als je een baan met minimaal het mi nimumjeugdloon hebt. Wie na zijn achttiende niet eeuwig thuis of op kamers wil blijven wo nen, doet er slim aan om zich in te schrijven voor een sociale huurwo ning. Daarvoor zijn vaak lange wachtlijsten en vooral in grote ste den kan het jaren duren voor je een woning krijgt toegewezen. Dus hoe sneller je inschrijft, hoe beter. Een sociale huurwoning is bijna al tijd goedkoper dan een koopwoning of een huurwoning in de vrije sector. Bovendien kom je vaak ook in aan merking voor huursubsidie. Som mige woningstichtingen bieden de mogelijkheid om al met 16 jaar in te schrijven. Het huren van een woning is pas mogelijk vanaf je achttiende. Kinderen hebben ze nooit gekregen - een stil verdriet - en na het vroege overlijden van zijn echtgenote blijft hij eenzaam achter. Het is dat de buurvrouw een oogje in het zeil houdt, want zonder haar zor gen zou hij misschien zijn verkommerd. Zij maakt dagelijks een praatje, doet bood schappen, de was en houdt zijn huis een beetje bij. Ook in zijn laatste moeilijke jaren, als zijn gezondheid sterk achteruit gaat, zorgt ze voor hem. Op zijn sterfbed houdt ze zijn hand vast. Hij heeft niemand anders. Ze be schouwt de zorg voor haar buurman als vanzelfsprekend: dat dóe je als buren gewoon voor elkaar. Ze is dan ook op recht verbaasd als ze hoort dat hij haar tot enige erfgenaam heeft benoemd. Een postuum bedankje voor de jaren van zorg en medeleven. Veel geld heeft hij niet, maar het huis is hy- potheekvrij en al gauw drie ton waard. Wie is er niet blij met zo'n onverwachte meevaller? De buurvrouw laat het huis schilderen en op knappen en daarna is het snel verkocht. Het lijkt goed te komen, maar dan zet het bisdom er zijn juristen op Maar bij de afwikkeling van de verkoop springt een konijn uit de hoge hoed: het oude testament van de overleden, zeer gelovige echtgenote. Zij heeft een jidëi-commis de resi- duo-bepaling laten opnemen: een juridische tweetrapsraket die twintig jaar na haar eigen overlijden ontbrandt door het overlijden van haar echtgenoot. Het komt erop neer dat haar man weliswaar haar helft van hun gemeenschap van goederen heeft geërfd, maar met de bepaling dat - zodra hij overlijdt - de dorpsparochie krijgt wat er over is van dat erfdeel. In juridische termen: haar man is de 'verkrijger', de parochie is 'de verwachter' van haar erfdeel. De in financiële nood verkerende parochie ruikt een buitenkansje en wil geld zien: de helft van de opbrengst van het huis. Maar de buurvrouw voert de kosten aan die ze heeft ge maakt om het huis verkoopbaar te maken. En dan: hoe valt na twintig jaar nog te bepalen wat rest van het erfdeel van de echtgenote? Toch lijkt het erop dat de buurvrouw en de pastoor, een aimabele man met begrip voor de situatie, er samen uit gaan komen. Tot het bisdom er zijn gehaaide juristen op zet. Zij gaan voor het onderste uit de kan. Het gevolg is een voortslepend juridisch gevecht waar nie mand wijzer van zal worden. Een fideï-commis is de enige mogelijkheid in ons rechtstelsel waarmee een erflater als het ware 'over zijn graf kan regeren. Precies de re den waarom ik er, net als de meesten van mijn collega's, geen voorstander van ben. Meestal is die met de beste bedoelingen in een testament opgenomen, maar het leidt uiteindelijk bijna altijd tot problemen. —Johan Nebbeling woensdag 20 september 2017 GO Voor zelfver klaard 'financieel chaoot' Indy de Waard uit Rotter dam was het even schrikken toen ze onlangs 18 jaar werd. Er moest opeens van alles geregeld worden. „Maar gelukkig had ik een oudere broer en zus die het al lemaal al een keer hadden meege maakt", vertelt de studente grafi sche vormgeving Toch ging het mis. Indy had na lang verge lijken een ge schikte en goed kope zorgverze kering afgesloten, maar vergat haar zorgtoeslag aan te vragen. Indy: „Daardoor is mijn aanvraag nu nog steeds in behan deling en liep ik al twee maanden toeslag mis." Zorg dat ie mand je helpt met het op orde krijgen van je geldzaken, tipt Indy. „Dat voor komt een hoop gedoe achteraf." 4Bespreek je geldzaken met je ouders 5 Open je eigen bankrekening 6 Regel je kinderalimentatie 7 Schrijf je in bij de woningstichting Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad@persgroep.nl. Vol gende week behandelen we enkele vragen en reacties. Een waargebeurd voorval uit een - notarispraktijk Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51