6 GELD GOEDE RAAD Je achttiende verjaardag is een belangrijke mijlpaal, ook op financieel gebied. Je bent namelijk voortaan zelf verantwoordelijk voor je geldzaken. Wat betekent dat voor jou, maar ook voor je ouders? Wat kost studeren (per maand)? Is je 18 jaar wordt, ben je voor de Nederlandse wet officieel volwas sen. Je mag vanaf dat moment stemmen en zelfstandig autorijden. Maar ook op financieel gebied verandert er veel, zowel voor jezelf als voor je ouders. Want wat kost het om op jezelf te wonen? Hoe zit het met je zorgverze kering en het eigen risico? En wat ge beurt er met de kinderbijslag? Kortom, waar moet je zoal mee aan de slag als je r8 wordt? In Nederland moet iedereen een ba sis zorgverzekering hebben. Vanaf je achttiende val je niet meer automa tisch onder de zorgverzekering van je ouders en ben je daarvoor met een mooi woord zelf premieplichtig. Ook heb je vanaf dat moment een ver plicht eigen risico van 385 euro. Dat betekent dat je de eerste 385 euro aan medische kosten die je in een jaar maakt uit eigen zak moet betalen. Vaak kun je nog wel via je ouders verzekerd blijven. Zij betalen dan de maandelijkse premie voor jou. Maar waarschijnlijk is het voordeliger om zelf een zorgverzekering af te sluiten. Als 18-jarige maak je namelijk weinig zorgkosten. Kiezen voor dezelfde, uitgebreide verzekering als je ouders REKENHULP Huur is daarom vaak onnodig duur. Er zijn veel zorgverzekeraars die zich speci fiek op jongeren richten, vaak met een extra lage premie. In beide gevallen kun je zorgtoe slag aanvragen. Dat is een bedrag dat je elke maand van de overheid krijgt als tegemoetkoming in je zorgkosten. Voor de meeste 18-jarigen bedraagt die nu 89 euro per maand, tenzij je al samenwoont of een behoorlijk hoog inkomen hebt. Zo ligt de inkomens grens van de aanvrager voor dit jaar op 27.857 euro en de vermogensgrens op 107.752 euro. Bij de Belastingdienst kun je berekenen hoeveel toeslag je precies kunt krijgen. Waarschijnlijk gaat zowel het eigen risico als de zorgtoeslag in 2018 omhoog. Toeslagen, zoals zorgtoeslag, aan vragen doe je met je persoonlijke Di- giD. Daarmee log je veilig in op web sites van de overheid. Je vraagt een DigiD online aan met je burgerser vicenummer (BSN). Dat staat op je paspoort of identiteitskaart. Als 18-jarige ben je vaak nog meever zekerd op de aansprakelijkheidsver zekering particulieren (AVP) van je ouders, ook als je op kamers woont en studeert. De AVP vergoedt schade die je bij een ander veroorzaakt. Bij voorbeeld als je een hete kop koffie over de laptop van een medestudent morst. Je bent niet meer via je ouders ver zekerd als je een eigen huis wilt hu ren of kopen. In dat geval moet je zelf een aansprakelijkheidsverzekering afsluiten, wil je verzekerd blijven voor de schade die je aan anderen toebrengt. Ga je op kamers of op jezelf wonen, dan heb je veel spullen waarmee iets kan gebeuren. Na een brand of in braak, wil je bijvoorbeeld een nieuwe laptop kunnen kopen. Daarom kan het handig zijn een inboedelverzeke ring af te sluiten. Ook die is niet ver plicht, maar wel verstandig. Vanaf een paar euro per maand zijn al je spullen verzekerd. Veel verzekeraars bieden studenten- of jongerenverze- keringen aan waarbij je een AVP- en inboedelverzekering in één pakket krijgt voor een klein bedrag per maand. Als je 18 bent en gaat studeren heb je recht op 'stufi', ofwel studiefinancie ring. Dat regel je bij DUO, de Dienst Uitvoering Onderwijs. De stufi be- VRAGEN& REACTIES Registratie inzien kan vanaf mei 2018 gratis 'Registratie was voor mij complete verrassing' Negatieve registratie woensdag 20 september 2017 Kaj van Arkel, financieel journalist Eindelijk 18! nu..? 1 Regel je zorgverzekering en zorgtoeslag 417 euro Boodschappen 81 euro Studieboeken en -benodigdheden 58 euro Vervoer (naast de ov-kaart) 63 euro Ontspanning, uit gaan en sport 146 euro Kleding en schoenen 47 euro Zorgverzekering 106 euro Telefoon 26 euro Collegegeld 167 euro Totaal 1.211 euro (Bron: Nibud Studenten- onderzoek 2017) 2 Controleer je andere verzekeringen 3 Fix je studiefinanciering of tegemoetkoming De BKR-registratie bij mobiele telefoons op afbetaling was vo rige week het onderwerp. 'De beperkte en vrij dure moge lijkheid om je eigen registratie in te zien zijn toch niet van deze tijd?' schrijft Astrid van de Berg. Daarmee slaat ze de spijker op de kop. In antwoord op Kamervragen liet minister Dijsselbloem (Finan ciën) namelijk vorige week weten dat Bureau Krediet Registratie (BKR) de gegevens per 25 mei 2018 gratis beschikbaar stelt. Dat is in lijn met nieuwe Europese da- tawetgeving die op die datum in gaat. 'Dat zal de vraag naar informatie stevig aanwakkeren', verwacht BKR-woordvoerder Robert Dörr. „Maar Stichting BKR zal de kos ten daarvan volledig dragen." 'Pas toen ik overstapte van hy potheekverstrekker werd me m'n BKR-registratie gemeld', schijft Ger Jentzema. 'Een com plete verrassing. Uiteindelijk bleek dat rood mogen staan werd beschouwd als krediet.' Als je een creditcard hebt of rood kunt staan op je bankrekening, dan hoor je al bij de ruim tien mil joen Nederlanders met een BKR- registratie. Op zich geen pro bleem, zolang je geen betalings achterstanden hebt. Wat kun je doen als je het oneens bent met je registratie, wil Bert Gerritsen weten. Als je vindt dat een registratie niet klopt, kun je dat aankaarten bij de betreffende kredietverlener. Daar wordt de registratie beoordeeld op juistheid, maar ook op redelijk heid. Op BKR.nl vind je een stap penplan om de kredietverlener aan te schrijven. Kom je er samen niet uit, dan kan de onafhankelijke Geschillencommissie BKR eventu eel uitkomst bieden. -Rob Nijman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50