II 4 Als Den Haag op één dag de Hofstad is, dan wel op Prinsjesdag. Deze krant keek naar de koetsen, het publiek en de politiemacht op vier waarlijk koninklijke plekken. PRINSJESDAG 2017 LANGS DE ROUTE Hippie outfit en aan siera den geen gebrek bij minister Edith Schip pers van Volksge zondheid. O Heulstraat Straten worden uren vooraf afge sloten. Een enorme politiemacht (in uniform en in burger) moet ter roristen stoppen en anders doen de massieve obstakels in het centrum van Den Haag dat wel. „Maar denk nou niet dat wij dat erg vinden", zegt een vrouw ('zet mijn naam maar niet in de krant') op de hoek van de Heulstraat en de Kneuterdijk-waar zeven jaar gele den de waxinelichthouder naar de Gouden Koets werd gegooid. „Onze zoon loopt ook mee en ik wil dat hij vanavond gewoon weer thuiskomt. Hij is ambulant lakei, wordt voor dit soort gelegenheden opgeroepen en krijgt weliswaar een speciale training over gevaar en aanslagen, maar ik vind het toch fijn dat ze al deze maatregelen nemen." O Kneuterdijk Maria, uit Zweden, is door schoon moeder Ina, uit Zoetermeer, naar deze plek meegenomen. Links het voormalige paleis Kneuterdijk, rechts de Kloosterkerk waar Beatrix tijdens haar regeerperiode kwam. Maria kijkt met open mond rond. Naar de monumenten, naar de oranje menigte, naar het enthousi asme. „Ik vind het geweldig dat jul lie koning en koningin dit doen, zo'n rijtoer door de stad. Onze ko ninklijke familie zwaait op de na tionale feestdag een kwartiertje vanaf het bordes van het paleis naar het volk en dat is het dan wel weer. Mijn man zegt dat de Oranjes heel vaak het land in gaan, zelfs op de verjaardag van de koning. Wow!" O Lange Voorhout Den Haag in één oogopslag: naast de vip-tent van Rabobank (ge hoord: 'die rentekoprol van de Luxemburgers is niet te volgen, fijne kerel') staat een kraam van Henk Patat. Edith Korver (56) haalt twee friet met. Eén voor haar, één voor schoonmoeder Liesbeth. Tot 60 jaar geleden woonde zij in Den Haag en stond ze altijd hier op Prinsjesdag. „Toen stonden er zelfs nog geen hekken." Haar moeder werkte in paleis Noordeinde, als schoonmaakster in de tijd van koningin Wilhelmina. „Als Wilhelmien langs liep, moest ieder personeelslid stijf tegen de muur gaan staan. Dat zal nu wel an ders gaan, met die vriendelijke ko ning Alex, denkt u niet?" Langs de route van de koets Mijn zoon is lakei, ik wil dat hij vanavond gewoon weer thuiskomt e.ace* LwioiViwV O Korte Vijverberg Veel schoolklassen uit de bible belt langs de route. „God, de kerk en de koning - dat leeft bij ons", lacht Erik Lommers, leerkracht van groep 8 van de Johannes Calvijn- school uit Sliedrecht. O ja, er is vanochtend gebeden in zijn klas. Ook voor de koning en diens veiligheid. Er waren best een paar ouders die vroegen of dat nou moest, in deze tijden: een excursie naar Den Haag op Prinsjesdag. „Maar iedereen is mee!" De kinderen, ook van de andere scholen, hebben stevig geknutseld. Een spandoek voor Maxima, steun betuiging voor de bewoners van Sint-Maarten of de koffer met de Miljoenennota voor op hun hoofd. Twee leerlingen hebben Engelse woorden op hun zelfgemaakte hoed geschreven: Peace! No terro- woensdag 20 september 2017 Heul- straat Korte Vijverberg Aankomst Ridderzaal 13.15 u Binnenhof 'Geweldig dat j ullie koning rijtoer maakt' Patatje van Henk Patat voor Edith Korver en schoonmoe der Liesbeth. „Ik ga cor rect en goed gekleed", weet Victoria Koblenko die vaak kiest voor iets extravagants. Jeroen Schmale Den Haag Hoezo een hoedjes parade? Staatsse cretaris Eric Wiebes en echtgenote arriveren bloots hoofds. Vertrek koets 13.00 u Lange Voorhout Paleis Noordeinde Kneuterdijk Een frivole, zwarte hoed voor de vrouw van staatssecretaris Martin van Rijn die voor de gelegen heid strak in het pak zit. —Moeder over de beveiliging -4 Maria uit Zweden en haar schoon moeder uit Zoetermeer. Peace! No terrorism! Deze leerlin gen dragen hun protest uit op zelfge maakte hoed jes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4