1 2 3 k\ I 1000kg 3 Huawei P10 Lite 08^08 Huawei P8 Lite Samsung Galaxy J5 r G B B 08:08 - r - gel in Rotterdam, eveneens een bur gerinitiatief. Op 17 mei 1978 werd de eerste officiële glasbak geplaatst, in Den Bosch. Op dit moment telt Ne derland meer dan 20.000 glasbakken; nog even, dan bestaat de glasbak veertig jaar. De glasbak is ontworpen door Maltha, een toonaangevende verwerker van glas in Europa. „We verwerken jaarlijks 300.000 ton glas", zegt directeur Jeroen Vincent. De fabriek draait 24 uur per dag, zeven dagen per week. Het glasafval wordt eerst op het fabrieksterrein ge stort. Aan de samenstelling van een glasberg kan Vincent inschatten waar de glazen flessen en potjes van daan komen. „In steden zie je meer niet-glasafVal in de bakken verdwij nen dan in landelijke regio's." De kunst is om glasafVal weer zo zuiver mogelijk te maken. Maltha legt de lat hoog: in 1.000 kilo ver werkt glas mag maximaal vijf gram vervuiling zitten. Kiezelstenen zijn volgens Vincent een van de meest Bierflesjes bestaan voor 80 procent uit gerecycled glas vervelende 'stoorstoffen'. „Sorteer- machines stoten deze er met lucht uit. Moeilijk, omdat ze glad en rond zijn. Verder laten kiezelstenen licht door, dus kunnen ze als glas worden gedetecteerd." Ook transparante plastics en beugels van Grolsch en weckflessen (vanwege de aparte vor men) zijn moeilijk te sorteren. Ontijzeren Vincent: „Glasfabrieken in Noord- Europa gebruiken tot 90 procent aan gerecycled glas. Dit geldt voor al het verpakkingsglas, zoals potten en wijnflessen. Wist je dat bierflesjes vaak al voor 80 procent uit gerecycled glas bestaan?" Als het glasafval bij Maltha op de eerste lopende band terechtkomt, be gint de voorsortering. Plastic zakken worden er uit gehaald, ook wordt de boel 'ontijzerd'. Oftewel: het groten deels verwijderen van metalen dek sels van potten, de aluminium kap pen op wijnflesnekken, blikjes, batte rijen en andere metalen. „Tja, men sen gooien van alles in de glasbak wat er niet in hoort." Na de voorsortering gaat het glas langs een breker, die het in stukken breekt. Deze stukken belanden - sa men met kleine stoorstoffen als plas tic of metaal - in een 15 meter lange droger. Vincent: „Hier wordt warme lucht met een temperatuur van 800 graden geblazen. Dan veranderen mayonaise- en pindakaasresten en ander organisch materiaal in stof en worden weggezogen. Stap twee: de glasbrokken worden droog en brand schoon geschuurd, waardoor de la bels eraf komen." Deze stukken glas gaan vervolgens door een 'cascade van optische ma chines', aldus Vincent. Met magne ten en zwaartekrachttechnieken worden de laatste resten metaal en stoorafval verwijderd. Vervolgens gaan de stukken glas langs optische camera's die onder meer steen, kera miek, porselein, loodhoudend en hit- tebestendig glas eruit halen. Aan het einde van het proces blijven zuivere glasscherven over, cullet genoemd. Glaswol Op de verwerkingslocatie in Heijnin gen maakt Maltha twee producten: scherven en poederglas. Er is wel een variatie in kwaliteit, grootte en kleur (wit en bont). Van poederglas wordt door de isolatieindustrie onder meer glaswol gemaakt. Andere afnemers zijn de glasverpakkingsindustrie. Het zou dus zomaar kunnen dat daar weer 'nieuwe' pestopotjes van wor den gemaakt. woensdag 20 september 2017 GO komt goed van pas als je zowel een zake lijk als privé telefoon nummer hebt of wan neer je tijdens je reis een buitenlandse sim wilt gebruiken. Op de smartphoneca- mera's wordt het meest bezuinigd bij deze goedkopere mo dellen. Alle telefoons uit deze selectie maken bijvoorbeeld matige foto's bij wei nig licht. Bart Rost Vanaf €300 Uitstekend geschikt voor online surfen, geschikt voor 4G. Camera maakt matige foto's met flits bij weinig licht. Vanaf €200 Heeft een vinger afdrukscanner, camera reproduceert kleuren goed. Noodoproep lukt matig met zwakke ontvangst. Vanaf €240 Uitstekende bouw- kwaliteit, Het scherm is goed leesbaar van opzij. De behuizing is zeer slecht bestand tegen krassen. 1 „-.JM. Jt- dat is bijna ■tfosTiT iMCVhT per persoon r Zo'n 100 miljoen kilo verpakkingsglas ver- dwijnt bij het restafval van het in de markt gebrachte verpakkings glas werd in 2013 gerecycled... Jeroen Vincent van glasverwerker Maltha in Heijningen, die jaar lijks 300.000 ton glas verwerkt. FOTO DESIREE SCHIPPERS 44 —Jeroen Vincent Om 800 kilo nieuw glas te maken, heb je grondstoffen nodig. Dat zijn zand, soda en kalk Volgende week: papier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47