Google heeft me weer te pakken 44 Telefoon hoeft niet duur te zijn <D O 2 ROLAND DUONG Drieluik afval Wat gebeurt er eigenlijk met al dat afval dat we gescheiden inzamelen? En hoe erg zijn al die verpakkingsmaterialen? Vandaag aflevering 2 over glas, de verpakking die als eerste een aparte bak kreeg. Column Elke dag heb je 'm nodig, het is gratis en hij geeft antwoord op elke vraag die je maar kunt verzinnen. Google. Van sympathieke zoekmachine tot angstaanjagende monopolist. Ik wil van ze af omdat ze te veel macht hebben. Zoals vroeger de priesters het volk controleerden en bepaalden wat we mochten zien en denken, zo bepaalt Google dat nu. Priesters hadden dankzij de biecht toegang tot onze diepste geheimen. Google heeft toegang tot onze meeste intieme gedachten dankzij hun zoek machine. En met hun nieuwe onweerstaanbare gadgets zullen ze nog beter in staat zijn ons te monitoren, te controleren en te beïnvloeden. Ik heb het over Chromecast. Een apparaatje dat films, series en clips vanaf de computer naar de tv stuurt. Draadloos. Het is niet meer dan een kleine zwarte ijshockeypuck. Goedkoop en handig. Je sluit het aan op het stopcontact, het bijgeleverde HDMI kabeltje verbindt de Chromecast met de tv. Via de app 'Google home' legt de Chromecast con tact tussen televisie en smartphone of tablet. En dan kun je via internet op je televisiescherm mil joenen filmpjes en kanalen bekijken. Waanzinnig! Dit apparaatje van een paar tientjes geeft het oude uitzendmodel van omroepen met vaste pro gramma's op vaste tijden een stevige dreun. Ge lukkig gaat de NPO mee met de tijd. 'Uitzending gemist' is via de kabel beperkt en stroperig. De NPO app werkt in com binatie met Chromecast veel beter. Binnen en kele tellen kun je via je tablet een programma terugzien op de buis. Ook kun je via Chrome cast vanaf de vaste com puter filmpjes en mu ziek afspelen op de tele visie met de browser van Google: Chrome. Het werkt als een tierelier. Het zappen krijgt er een concurrent bij. Vanaf ta blet, smartphone of computer klik of scroll je zo naar een nieuw filmpje. De keiharde ironie is dat je met de nieuwe vrijheid van kijken nog dieper in de fuik van Google verstrikt raakt. Ik heb een hekel aan YouTube, jawel ook eigendom van Google. Einde loos veel YouTube filmpjes zijn gesponnen in een web van fantasieloze commercie. Alles draait om effectbejag om zoveel mogelijk hits, likes en adver tenties te scoren. Ruzietjes, dikke billen, strak ge likte blije koppen die lollig doen en je stiekem van alles aanprijzen. Als je even doorzoekt vind je ook honderdduizenden filmpjes die wel interessant zijn. Maar omdat ik bijna nooit films en series bekijk op computer of tablet, gingen die aan mij voorbij. de tablet in de hand wil ik op mijn grote mooie tv- scherm nu wel dat ene interessante YouTube film pje opzoeken. Bah, Google heeft me weer te pak ken. Elke keer dat we het internet op gaan, worden we door Google gefileerd, geanalyseerd tot op het bot. En nu ook als we televisie kijken. Big brother is er niks bij. Google heeft toegang tot onze meest intieme gedachten PRIJSPEIL TEST 1,2,3 aar sta je, met een leeggeschraapt glazen pestopotje in de keuken. Mét deksel en pestorestjes. Wat te doen? Diep in je hart weet je dat het potje in de glasbak moet. Schoonspoelen, dek seltje in de bak of zak voor Plastic, Metaal en Drankkartons (PMD) gooien en dan hup, de glasbak in. Wie een groen hart heeft, dóet het ook op deze manier. Maar voor sommigen is de verlei ding om het met deksel en al bij het restafval te gooien, groot. Ach, wat maakt het uit, af en toe een klein Wist je dat potjes tegenwoordig met resten én deksel in de glasbak mogen? MAG DAT? glazen potje in die grijze klikobak? „Het maakt heel veel uit", zegt Sven Noordhoek, projectmanager Glas bij Nedvang. Deze organisatie - opgericht door producenten en im porteurs van verpakte producten - regisseert de inzameling en recycling van verpakkingsafval in Nederland: glas, maar ook papier en karton, kunststof, metaal en hout. Glas scheiden is zinvol. Glas is im mers eindeloos, want too procent re cyclebaar: van 1.000 kilo gebruikt verpakkingsglas wordt 1.000 kilo nieuw glas gemaakt. Als je nieuw glas wilt maken van zand, soda en kalk, heb je 1.000 kilo grondstoffen nodig om 800 kilo glas te kunnen maken. Voor de productie van nieuw glas heb je bovendien een smeltoven no dig van maximaal 1200 graden, waar bij het zand oplost in soda. Dat vreet energie. Oud glas heeft een veel lager smeltpunt. Dat betekent minder C02-uitstoot. Je kunt bovendien veel meer glas produceren, vanwege het kortere verblijf in de oven. Doppen Momenteel wordt volgens Noord hoek 84 procent van al het verpak kingsglas gerecycled. Het bedrijfsle ven en het rijk hebben afgesproken dat dit eind 2018 90 procent moet zijn. Noordhoek: „Dus ook de pesto- potjes helpen. Wist je dat je glazen potjes tegenwoordig met deksel én restjes in de glasbak kunt gooien? Re- cyclers zijn prima in staat om dek sels, doppen en kurken te filteren." De eerste glasbak stond begin jaren 70 in Zeist, opgezet door huisvrou wen. Ook stond er één op de Coolsin- woensdag 20 september 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Als wij zoeken, bepaalt Google wat wij vinden. Met Google's wonderkastje is alles anders. Met Reageren? roland.duong@persgroep.nl GO Mooie herfst dag? Stop de bollen maar in de grond. Fiskars tuinschepje Vtwonen.nl €4,95 Conrad.nl €4,99 Kemerinktuin- trends.nl €7,95 Gardena bollenplanter Hornbach €9,75 Praxis €10,39 Gamma €10,99 Xala Gieter Lungo (121.) Bloempotweb- shop.nl €19,95 Wonenmetlef.nl €21,96 Intratuin €29,99 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van Smartphones tot 300 euro. Het instapmodel van de nieuwe iPhone X kost maar liefst 1159 euro. Maar een goede smart phone hoeft helemaal niet zo duur te zijn. Al voor rond de 300 euro krijg je een toestel met voldoende mogelijkhe den die veel waar voor zijn geld biedt, zo blijkt uit een test van de Consumentenbond. De Huawei P10 Lite scoort op alle vlakken prima en heeft de beste camera van deze selec tie. De Huawei P8 Lite (2017) heeft een ca mera die net wat minder presteert en hij heeft daarnaast minder op slagruimte. Hij is wel een stuk goedkoper. Op de Sony Xperia XA1 na beschikken alle ge teste modellen over een vingerafdrukscanner en ruimte voor twee sim kaarten. Met de vinger afdrukscanner ontgren del je de smartphone lekker snel. De ruimte voor twee simkaarten De reis van een pestopotje Jeroen Kreule 44 Sven Noordhoek Waarom mag een ovenschaal of theeglas niet in de glasbak? Hittebestendig glas smelt niet bij de temperatuur in deze ovens. Hitte bestendig glas moet bij het rest afval of kan naar de milieustraat worden gebracht. Wit, bruin en groen glas: wel of niet scheiden? Als het kan: wel scheiden. Wit glas is schaarser dan bont glas. Van wit glas kun je wel bont glas maken, maar van bont glas geen wit glas. Er is een tekort aan wit glas en soms een over schot aan bont glas. En spiegels, me dicijnpotjes en servies? Spiegels en het meeste vlakglas (ramen in kozijnen en deuren) zijn be werkt om het re flecterend of ster ker te maken. Het verstoort de pro ductie van nieuw verpakkingsglas. Dat geldt ook voor bloemenvazen en drinkglazen. Cos- meticaflesjes en medicijnpotjes mogen wel in de glasbak. Maar let op, niet als er che misch afval in heeft gezeten. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46