Op zoek naar het Noorderlicht 3 PRINSJESDAG 2017 ANALYSE De echt genote van staatssecre taris Sander De laatste Miljoenennota van het zittende kabinet is met potlood opgetekend. De partijen die nu formeren voor kabinet-Rutte III, willen - en kunnen - nog wel wat veranderen aan de koopkracht van burgers. Het klinkt bijna als een opdracht van koning Willem-Alexander aan het volgende kabinet: „Het is be langrijk dat meer mensen gaan pro fiteren van de economische voor spoed." Even eerder heeft hij in de Troonrede vastgesteld dat nog niet iedereen iets van de economische groei merkt in het dagelijks le ven. Met een gemiddelde stijging van o,6 procent koopkracht volgend jaar lukt dat immers niet. Sterker: van 18 procent van alle huishou dens blijft de koopkracht in 2018 ge lijk of gaat die zelfs omlaag. En sinds 2001 is het reëel besteedbare inkomen niet eens gestegen. Inkomsten 285mld Uitgaven Demissionair minister Jeroen Dijs- selbloem van Financiën kon giste ren weliswaar de 'gezonde' over heidsfinanciën bejubelen, de for merende partijen WD, CDA, D66 en Christenunie weten dat er meer nodig is om het gros van de Neder landers échte voorspoed te laten voelen. Overschot Noem daarom de Miljoenennota een potloodschets: er valt nog ge noeg aan te sleutelen. Dat zijn de formerende partijen ook zeker van plan. Het geld om burgers comfort te bieden is er immers. Het Cen traal Planbureau (CPB) bevestigde gisteren nog eens dat in 2017 én 2018 een begrotingsoverschot te ver wachten valt, terwijl de staats- schuld onder de Brusselse norm blijft. CDA-leider Sybrand Buma be looft zelfs dat de begroting nog 'fors' zal worden omgegooid. Ook Gert-Jan Segers (Christenunie) zegt toe zich voor de middengroe pen te willen inzetten. „Die hebben de economische malaise echt ge voeld de laatste jaren. Voor hen moeten we iets terugdoen. En er is iets mogelijk." Wat dat 'iets' is, blijft geheim tot Rutte III een feit is, maar de vier partijen maakten zich in de verkie zingscampagne allemaal sterk voor belastingverlagingen. Segers voor gezinnen met eenverdieners, Alexander Pechtold (D66) en Mark Rutte (VVD) voor bedrijven en Buma durfde zelfs lagere belastin gen over zo'n beetje alles te belo ven. Gezinnen, bedrijven, vermo gen én arbeid. De partijen zullen het in elk geval eens zijn bedrijven fiscaal tegemoet te komen. Premier Rutte durfde immers gisteren een oproep tot ho gere lonen aan. „Zodat het in de loonstijgingen voelbaar wordt dat Nederland er beter voor staat." D66 neemt daarnaast 'groene plannen' mee naar de formatietafel. Het be lonen van elektrisch rijden bijvoor beeld, of het bevoordelen van groene ondernemers. Het is alleen de vraag of het trage tempo van de formatie het onmo gelijk maakt om nog voor het ko mend jaar iets te veranderen. Niet eerder dan in de tweede helft van oktober is het nieuwe kabinet rond, verwachten ingewijden. Tot die tijd geldt dus de Miljoenennota van gis teren. Al is het in potlood. De wereld is Kras woensdag 20 september 2017 Staatssecretaris Sharon Dijksma fleurt Prinsjesdag op met een rode hoed, geheel in de stijl van haar partij PvdA. 50Plus-leider Henk Krol arriveert bij de Ridderzaal met een vrolijk damesgezelschap. Oud-Kamerlid Martine Baaij draagt een blauwwitte creatie, de Kamerleden Leonie Sazias en Corrie van Brenk vangen de aandacht met roze. fotosanp Gummen kan nog overal in begroting Tobias den Hartog Hanneke Keultjes Den Haag Gasbaten 2,0 Premies 65,1 werknemers verzekeringen Directe belastingen 83,1 Loon-en 55,4 inkomstenbelasting Vennootschapsbelasting 21,8 Dividendbelasting 3,2 Schenk- en erfbelasting 1,9 Overig 0,7 Premies volks- 47,1 verzekeringen Indirecte belastingen 87,2 Omzetbelasting 52,8 Accijnzen 11,9 Overdrachtsbelasting 5,3 Belastingen op milieu 5,2 BPM* 1,8 Motorrijtuigenbelasting 4,1 Invoerrechten 3,4 Bankbelasting 0,5 Verhuurdersheffing 1,7 Overig 0,4 1.3 Overig 1,8 Binnenlandse Zaken 1,6 Financiën :,9 Wonen en Rijksdienst 1,8 Economische Zaken :,0 Rentelasten 1.4 Infrastructuur en Milieu 1,4 Defensie *>3 Veiligheid en Justitie 12,0 Buitenlandse Zaken 24,4 Gemeente-/Provinciefonds en btw-compensatiefonds 35,4 Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 79,0 Sociale zekerheid en Arbeidsmarkt 80,4 Zorg Bedragen afgerond *belasting op personenauto's en motorrijwielen 200917, bron: Miljoenennota 2018 Slechts 20 plaatsen! jnningsvag NOORWEGEN Last Minute cruisen? Ga dan in oktober mee met het MS Magellan langs de Noorse hoogtepunten! Compleet: alle maaltijden aan boord Veel zien: Noordkaap, Trondheim en Bergen Gemak: vertrek vanuit Nederland Beslis snel: waanzinnig scherp geprijsd 15-daagse cruise per MS Magellan**** Klassieke rederij Engelse gezelligheid Adults Only cruisen Kras Cocktailparty! Vertrek: 11 en 31 oktober 2017 isterdam Liever cruisen in 2018? Bekijk het complete aanbod van Cruise Maritime met verschillende cruises naar o.a. Noorwegen, IJsland en de Britse eilanden. Veelal met vertrek vanuit Nederland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3