BUITEN 'Gewichtig' paardje 11 In de omgeving van Groede is veel meer dan alleen het populaire strand. In de Groese Polders kun je avontuurlijk wandelen. Grenzend aan de zee en Strandcamping Groede en vlakbij Waterdunen in wording, ligt een verras sing voor wandelaars: de Cletemspolder. Het natuurgebied van achttien hectare is onderdeel van de Groese Polders en werd zeventien jaar geleden heringericht tot natuurgebied met bruggen en zelfs een trekvlot. Vanaf het parkeerterrein Groede-Bad is een ingang, waar je meteen verrast wordt door een touwbrug over het wa ter. Je wiebelt voetje voor voetje over een dik touw dat het water aantikt. En je voeten dus ook, laarzen zijn geen overbodige luxe. Na het bereiken van de overkant waarschuwt een bord van Het Zeeuwse Landschap voor de vaste P Laarzen zijn geen overbodige luxe op het trekvlot en de touwbrug bewoners van het gebied. De Bel ted Galloway loopt er rond, een ha rig rund zonder hoorns dat oor spronkelijk uit het Galloway-ge- bied in het zuidwesten van Schot land komt. Deze runderen komen van de Magdalena Hoeve in Schoondijke. Ze zijn groot, maar ongevaarlijk: 'Als u de dieren niet stoort, zullen ze u niet benaderen en kunt u uw weg normaal voort zetten', staat er te lezen. Na de touwbrug kom je op een verhard bospad uit. Duindoorn en wilde bramen tieren er welig. Op de grond liggen dampende koeien- vlaaien, er zijn dus inderdaad run deren in de buurt. Je kunt van het pad afwijken om een trap naar een uitkijkpunt te beklimmen, waar het lijkt alsof je ver van de be woonde wereld bent. Het enige wat die illusie doorbreekt, zijn auto's die iets verderop langs de Zeeweg rijden en de kerktoren van Groede die als een baken van herkenning oprijst tussen de bomen. Verder op het pad krijg je de keus tussen een brug of stapstenen over het water. Uiteindelijk leidt het pad naar een trekvlot, waar een Duits gezin uit Lünen net staat te twijfe len om er op te stappen. Vader Christian Tiemann gaat uiteinde lijk, samen met hond Socken en een lege buggy. Zijn twee kinderen blijven veilig op het droge bij hun moeder Mareen. „Het is hier ont zettend mooi", zegt Christian en thousiast als hij de overkant heeft bereikt. Om natte voeten, die je ook op het trekvlot krijgt, geeft hij ge lukkig niets. Christian heeft op zijn wandeling één koe gezien, wij nog geen. In een wanhoopspoging om run deren te spotten, wijken we van het pad af, een stukje wilde natuur in. Daar zijn wel vlaaien, maar we derom geen koeien. Bij de uitgang van de Cletemspolder aan de Zee weg, kun je oversteken en het vol gende stukje natuur in. Na het oversteken van een bruggetje, loopt langs de Zwartgatsche Kreek een verhard wandelpad. Je kunt op het pad afslaan, naar speel- en infopark Groede Podium. Er komt dan 1,8 ki lometer extra bij de wandeling. Je kunt ook de weg om de Strandcam ping Groede heen vervolgen tot je uiteindelijk op de Puijendijk en vervolgens weer de Zeeweg uit komt. Terug bij de parkeerplaats bij de Cletemspolder aangekomen, staan ze daar eindelijk. Twee harige koeien die zich gulzig tegoed doen aan wilde bramen. UIT DE ZEEUWSE KLEI Gewichten in de vorm van een dier waren van de 12de tot de 14de eeuw in gebruik in de Scandinavische landen. Het merendeel van de voorstellingen betreft paarden, al dan niet voor zien van een zadel. Maar er komen ook - zeldzaam - runderen voor. Bij de paardjes valt steeds de speci fieke vorm op: de achterbenen zijn belangrijk korter dan de voorbe nen, zodat een sterk aflopende ruglijn ontstaat. Uit Denemarken, Zweden en Noorwegen, met een concentratie rondom Oslo, zijn veel vondsten van deze dierfigu ren bekend. Er zijn intussen al enige honderden exemplaren aan getroffen. Ze komen zelfs voor tot in IJsland. 'Ons' bronzen paardje is echter jaren geleden gevonden in de bo dem van Sluis. Het vertoont de duidelijk aflopende ruglijn van een 'fjordenpaard'. De massa be draagt circa 100 gram en is een ge wicht van een halve mark. Dat een dergelijk gewicht uit de bodem van Sluis komt is niet verwonder lijk, gezien de intensieve handels contacten die hier bestonden. Vanaf de 12de eeuw voeren Deense en Noorse handelaren naar Vlaanderen, waar ze ge droogde vis, koper, ijzer, bont en hout verkochten en onder andere laken mee terugnamen. Vanaf het midden van de 13de eeuw liep deze handel via de leidende Han zestad Lübeck langs tal van steden in de Nederlanden, zoals Deven ter, Kampen en Zwolle om vervol gens via Sluis en Damme de stad Brugge te bereiken. Ook Harder wijk maakte deel uit van deze route en het is dan ook niet vreemd dat daar recentelijk een vergelijkbaar paardje is aangetrof fen. Meer van dergelijke vondsten in Nederlandse Hanze-steden zijn te verwachten! In Nederland en België worden wél regelmatig an dere kleine paardjes als bodem vondst ontdekt. Het gaat dan altijd om tinnen/loden exemplaren die als kinderspeelgoed vervaardigd zijn. Mogelijk is ons Scandinavi sche exemplaar ook om die reden in Sluis verzeild geraakt. woensdag 20 september 2017 WA Pasop voor net harig rund Sophie Stockman Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: De Groese Polders bij Groede. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Henk Hendrikse Bronzen paardje uit Sluis, lengte 5,5 centimeter. FOTO HENK HENDRIKSE l!V;. é-,- v 4,. Be'tedGalloway-rund. Strandcamping Groede Groede Podium A Touwbrug over het water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39