Nieuwe kopzorg voor uientelers door verdwijnen f ipronil 10 2 PRINSJESDAG 2017 ZEELAND DEELT OOK MEE IN MILJOENENPOT Hetdemissionaire- kabinet presenteerde gisteren de Miljoenennota en de begroting voor 2018 Wat zit er in voor Zeeland? Het kabinet draagt zoals verwacht 27,7 miljoen euro bij aan de sane ring van de voormalige fosforfa- briek Thermphos bij Nieuw- dorp. Oud-PvdA-leider Diederik Samsom adviseerde een maand geleden het nog resterende gat van 83 miljoen euro te dekken met een even grote bijdrage van het Rijk, havenbedrijf Zeeland Seaports en de provincie Zeeland, elk 27,7 mil joen. Tot nog toe wilde het Rijk niets weten van een bijdrage, maar komt nu dus toch over de brug. Al geldt er wel een voorwaarde: het kabinet legt het geld alleen op tafel als de provincie en het havenbe drijf dat ook doen. Bovendien wor den eventuele financiële mee- of tegenvallers in gelijke mate ge deeld door het Rijk, de provincie en het havenbedrijf. Wielingen Ook trekt het Rijk de portemon nee om de drempel Wielingen in de monding van de Westerschelde weg te halen. Het wil de helft be talen, tot een maximum van 2 mil joen euro. Al meer dan tien jaar vragen bedrijven in de havens om de bult weg te halen. Want som mige schepen kunnen bij bepaalde waterstanden de havens niet be reiken. Het weghalen van de drempel betekent dat de Wester- schelde over een breedte van 180 meter wordt 'verdiept' van 14,90 naar 15,50 meter. Daarvoor moet 600.000 kubieke meter specie ge baggerd worden. De operatie kost in totaal naar schatting 3,5 miljoen euro. Nog dit jaar moet het werk worden afgerond. Vooroevers Een financiële tegenvaller is er ook. Het versterken van de vooroe vers - het gedeelte van de dijk dat onder water ligt - in de Ooster- schelde kost 7,8 miljoen meer dan gedacht. Dat komt doordat bij de bestortingen bij Burghsluis, de Schelphoek en Zierikzee in 2014 tegen de voorschriften in fijn grind is gebruikt door de aannemer. Dat leidde tot protesten van kreeften vissers; zij betogen dat kreeften daar niet meer kunnen leven. De Raad van State schortte de vergun ning op en er moeten compense rende maatregelen worden geno men (extra zandsuppletie op de Roggenplaat). Water Zeeland speelt ook een rol in het nieuwe Deltaprogramma dat tij dens Prinsjesdag is gepresenteerd. Naast waterveiligheid en zoet wa ter is daaraan het thema 'ruimte lijke adaptatie' toegevoegd. Neder land moet zich sneller voorberei den op de klimaatverandering, blijkt daaruit. De kans op water overlast, hitte, droogte en over stromingen neemt toe. Dat levert Deltacommissaris Wim Kuijken vraagt het kabinet om 230 miljoen euro per jaar risico's op voor de economie, ge zondheid en veiligheid. Deltacom missaris Wim Kuijken vraagt het nieuwe kabinet daarvoor 230 mil joen euro per jaar vrij te maken, een wens die eerder al was uitge sproken door de provincies en de waterschappen. Er staan nog geen concrete Zeeuwse maatregelen in het Del taprogramma, maar de provincie wordt wel een aantal keren aange haald als voorloper. Zo wordt na drukkelijk gewezen op de hitte- stress die in Zeeland wordt geme ten en waaruit blijkt dat de provin cie tot de warmste regio's van Ne derland behoort. Hitte kan niet al leen gevolgen hebben voor men sen, maar bijvoorbeeld ook voor bruggen die niet meer sluiten of opengaan. Volgens Kuijken 'valt veel te le ren' van de hittekaarten die Zee land maakt en de ruimtelijke con sequenties die daaruit worden ge trokken, zoals vergroening. Kuij ken gaat uit van het principe 'we ten, willen werken'. Het meten van hittestress valt onder weten, het re- creatie- en natuurproject Waterdu- nen bij Breskens onder 'werken'. In het Deltaprogramma wordt Water- dunen genoemd als een voorbeeld waarbij de aanpak van klimaatop- gaven, - in dit geval veiligheid te gen overstromingen - wordt ge koppeld aan gebiedsinrichtings- projecten met natuur en toerisme. Gedeputeerde Ben de Reu geeft aan dat Zeeland koploper wil blij ven op het gebied van aanpassin gen aan de klimaatverandering door het een plek te geven in de nieuwe omgevingsvisie. Die moet begin 2019 klaar zijn. Techniekonderwijs De Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW) vraagt in een reactie op de Miljoenennota aandacht voor de 'dreigende kaal slag in het technisch onderwijs'. Door de vergrijzing van de Zeeuwse bevolking, de al krappe arbeidsmarkt én de invoering van nieuwe profielen in het vmbo, dreigt op termijn een techniekin farct. Het tekort aan technische vakmensen groeit snel, terwijl er te weinig jongeren kiezen voor tech niek. Door de afkalvende instroom kunnen tot 2020 waarschijnlijk zo'n 1100 technische banen niet worden ingevuld. De BZW maakt zich dan ook grote zorgen over de snel dalende leerlingenaantallen. De werkge versvereniging vreest dat scholen door de geringere instroom van leerlingen minder zullen investe ren, terwijl nieuwe profielen als 'produceren, installeren en ener gie', 'bouwen, wonen en interieur als ook 'mobiliteit en transport' juist extra investeringen vereisen. Daarom vraagt de BZW minister Sander Dekker van Onderwijs te garanderen dat het techniekonder wijs bereikbaar blijft voor alle jon geren in Zeeland en Brabant. Over drie jaar is de insecticide fi- pronil niet meer beschikbaar voor de telers. Met dat middel geven ze het uienzaad een coating die de hapgrage uienvlieg moet weer staan. Door het zaad te coaten, hoe ven de telers niet meer specifiek te gen uienvliegen te spuiten. Zonder dat laagje zouden de vliegen op het veld grote schade aan uien kunnen aanrichten. Ze eten zich bij de wor telhals naar binnen en hollen de ui uit. Zo'n aangevreten ui is onver koopbaar. Chemiebedrijf BASF heeft het fï- pronil bevattende zaadbehande- lingsmiddel Mundial ontwikkeld. Het is de enige producent. Mundial is alleen in Nederland toegelaten, maar de toelating stopt deze maand. BASF heeft bij de Europese Unie geen verlenging aangevraagd, omdat de dossiereisen niet eendui dig zijn, zegt Eric Kiers, die bij BASF verantwoordelijk is voor duurzaamheid en productbeheer. Bij die afweging speelt ook mee dat Mundial alleen in Nederland is toegelaten. De kosten van peper dure veldproeven die de EU zou kunnen eisen, wegen vermoedelijk niet op tegen de verkoopopbrengst. Wel heeft BASF bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg een procedure aangespannen. Daarin eist het chemiebedrijf uitstel van de vervaldatum en duidelijkheid over de aanvraageisen. Waarschijnlijk is er voldoende Mundial op voorraad om het tot en met het teeltseizoen van 2019 uit te zingen. Daarna moeten telers op zoek naar een alternatief. Dat is er deels. Bijvoorbeeld door biologische in- sectenbestrijding. Het teeltdiagno- sebureau De Groene Vlieg bestrijdt uienvliegen met gekweekte soort genoten. Er wordt een overmaat aan gesteriliseerde uienvliegen in het veld losgelaten. De meeste Mundial is alleen in Nederland toegelaten, maar de toelating stopt deze maand wilde uienvliegwijfjes paren dan met een steriel mannetje, waardoor de eieren niet uitkomen. Zo wordt schade voorkómen en wordt het aantal uienvliegen tot een laag ni veau teruggebracht, stelt het be drijf. De vraag is of daarmee de ui envlieg volledig aan banden is ge legd. In de sector bestaat twijfel of biologische insectenbestrijding net zo goed werkt als Mundial. Gijsbrecht Gunter, spreekbuis van de uienhandelaren, kan de ge volgen nog niet overzien. Als Mun dial niet meer beschikbaar is, mag dat volgens hem niet leiden tot ex tra spuitronden op planten die tot wasdom zijn gekomen. „Dat lijkt me niet duurzaam." De naderende stop op het gebruik van fipronil in de akkerbouw, heeft geen verband met de fipronil-affaire in de pluim veehouderij. woensdag 20 september 2017 WA Wat heeft Den Haag in petto? Jeffrey Kutterink en Ernst-Jan Rozendaal Den Haag A Het Rijk komt nu ook over de brug met een bijdrage voor de sanering van Thermphos. fotorubenoreel A Uientelers vrezen voor hun oogst over een paar jaar. De uientelers mogen voorlopig de kiemremmer MH blijven ge bruiken, maar de voor Zeeland belangrijke teelt en export heeft er een nieuwe kopzorg bij. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38