Zeeuws-Vlaanderen mist voorzieningen door komst tunnel Zedenzaak Vlissingen pas volgend jaar mm r 1 8 ZEEUWSE LAGUNE NIEUW ONTWERP Het nieuwe ontwerp voor de Zeeuwse Lagune sluit volgens initiatiefnemer Marco Doeleman naadloos aan op het oorspronkelijke landschapsplan voor het Veerse Meer. 'Ik ben niet doof voor kritiek. NU Dat concludeert ZB I Planbureau en Bibliotheek van Zeeland in het rapport 'Zeeuws-Vlaanderen; een landje apart?' De vier scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen kunnen het stuk gebruiken bij het bedenken van oplossingen om het omvallen van scholen te voorkomen. De tunnel heeft Zeeuws- Vlaanderen economische voor spoed gebracht, legt onderzoeker Dick van der Wouw van ZB Plan bureau uit. Maar de tunnel heeft er ook voor gezorgd dat Zeeuws- Vlaanderen een minder geïso leerd gebied is geworden. „In de tijd van de veerverbin- dingen was Zeeuws-Vlaanderen veel meer een geïsoleerd gebied. Terwijl elders in het land steeds meer voorzieningen fuseerden en groter werden, gebeurde dat in Zeeuws-Vlaanderen niet. De ge ïsoleerde ligging werkte als een soort bescherming en de regio bleef relatief zelfvoorzienend." Dat is veranderd door de komst van de Westerscheldetunnel, constateert ZB Planbureau. „Die heeft vanaf 2003 de bescherming weggenomen. De regio was niet meer zo geïsoleerd als daarvoor en dat heeft ervoor gezorgd dat voorzieningen in versneld tempo groter werden en ook uit Zeeuws- Vlaanderen wegtrokken." Van der Wouw noemt voor beelden zoals de Kamer van Koophandel, het waterschap, het ROC en de politie. Ook het on derwijs heeft er last van, betoogt ZB Planbureau. Want doordat er steeds minder kinderen zijn, is het moeilijker om scholen over eind te houden, stelt Van der Wouw. De Westerscheldetunnel maakt het scholen mogelijk om opleidingen (deels) te verplaat sen naar de overkant. „Dat heeft onder meer te maken met de ma nier waarop scholen vanuit Den Haag worden gefinancierd. De landelijke maatstaven - hoe meer leerlingen, hoe meer geld - gaan niet op voor Zeeuws-Vlaande ren." Bovendien wordt steeds meer naar België gekeken, waardoor het draagvlak voor voorzienin gen in de regio verder vermin dert. Bij elkaar is het 'meer dan men beseft een reden om Zeeuws-Vlaanderen als landje apart te beschouwen', vindt Van der Wouw. „De geografische lig ging en de afstanden zijn niet veranderd. Ook steekt Zeeuws- Vlaanderen in veel gevallen nogal Door de geïsoleer de ligging bleef de regio relatief zelfvoorzienend af tegenover andere regio's, denk aan de ontwikkeling van de wo ningprijzen, de woon-werk-af- standen en de afstand tot voor zieningen. De afstand tot een school voor voortgezet onderwijs is in Zeeuws-Vlaanderen gemid deld bijna zes kilometer, het grootste van heel Nederland. Het is niet normaal als kinderen straks anderhalf, twee uur onder weg zijn om op een school voor voortgezet onderwijs te komen." Dat bleek gisteren bij het ge rechtshof in Den Bosch, waar de hoofdverdachte, een man van 28 uit Velp, moest voorkomen. De zaak draait om een meisje van 17 uit Vlissingen. Zij werd drie jaar terug door twee mannen uit Velp en Goes en een vrouw uit Vlissingen gedwongen seks te hebben met anderen. Twaalf klan ten van de vrouw werden vorig jaar ook veroordeeld. Zij kregen veelal een celstraf van één dag, ge combineerd met een taakstraf. Eigenlijk zou de man uit Velp, die in december vier jaar cel kreeg van de rechtbank in Middelburg, dit najaar al een strafeis horen in het hoger beroep. Door allerlei procedureel geharrewar loopt het proces echter vertraging op. De Goesenaar, die twee jaar cel kreeg, blijkt ook nog verdacht in een an dere zaak. Die worden samenge voegd, zodat mogelijk in februari het proces in één keer kan worden afgerond. De advocate van de Velpenaar vroeg het gerechtshof om het voorarrest van haar cliënt op te heffen, omdat hij nu al langer vastzit dan de straf die mogelijk gaat worden opgelegd. Het hof was het daar echter niet mee eens. „Maar dat zal wel geen verrassing zijn", zei de voorzitter van het hof Op 5 december is opnieuw een procedurele zitting. Dan wordt ook een datum bepaald voor de inhoudelijke behandeling van de strafzaak. Het plan voor de Zeeuwse Lagune - vier eilanden aan de binnenzijde van de Veerse Dam - komt niet uit de lucht vallen. Initiatiefnemer Marco Doeleman is er al meer dan vijftien jaar mee bezig. Hij beroept zich op bestuurlijke afspraken uit het verleden. „Maar ik ben niet doof voor kritiek", zegt hij. Van daar dat de nieuwe versie van het plan, waarvoor hij vorige week een omgevingsvergunning heeft aan gevraagd bij de gemeente Noord- Beveland, flink is ingekrompen. Landschapsarchitectenbureau Ruimte en Groen heeft zich bij het ontwerp gebaseerd op de ideeën van architect Nico de Jonge, op ba sis waarvan in de jaren zestig het Veerse Meer is ontstaan, met al zijn kunstmatig aangelegde eilandjes. „Dit is het achttiende eiland", be toogt adviseur Léon Jobse van de Zeeuwse Lagune. „We hebben ge streefd naar een eilandje dat zich naar het gebied voegt. Waarvan ie dereen vijfjaar na de aanleg, als het begroeid is, het eigenlijk heel lo gisch vindt dat het daar ligt." Het hele plan vloeit voort uit de wens om het restaurant Vrouwe in den Polder, dat aan de Veerse zijde van de dam lag, te verplaatsen en uit te breiden met verblijfsrecreatie, waarvoor in overleg met allerlei overheden een plek werd aangewe zen aan de Noord-Bevelandse kant, in het Veerse Meer. Uiteindelijk heeft de gemeenteraad van Noord- Beveland in november 2014 een Ruimtelijk Toetsingskader Ont wikkelingslocatie Veerse Dam Het kan alle kanten op. Ik durf het niet te voorspellen 'r**v vastgesteld, waarin is afgesproken wat op die plek wel en niet mag. Een maand eerder hadden de pro vincie, Veere, Rijkswaterstaat, het waterschap, Staatsbosbeheer en de Zeeuwse Milieufederatie daar al mee ingestemd, aldus Doeleman. Zijn vorige plan, dat in december onverwacht werd afgeschoten door de gemeenteraad van Noord-Beve land, voldeed ook aan dat toetsings kader. „Destijds is aangegeven wat maximaal mogelijk is", vertelt Jobse. „We zijn daar altijd binnen gebleven, maar we hebben nog een keer gekeken en nog een keer en nog een keer, en zodoende is het toch een paar maatjes kleiner ge worden." Doeleman: „In 2014 is de moge lijkheid geschapen om iets veel gro- ters te realiseren dan we nu voor stellen. We zullen niet iedereen kunnen overtuigen, maar we ho pen dat dit keer meer mensen zich kunnen vinden in onze opzet." Het nieuwe plan bestaat uit één hoofdeiland en drie kleinere eilan den, met een totale omvang van 1,7 hectare. Dat is bijna de helft minder dan het eerdere plan dat uit één schiereiland bestond. Met in totaal 100 hotel- en recreatieappartemen ten, recreatiewoningen en een res taurant is ook een kwart van de ge bouwen geschrapt. Het ontwerp borduurt voort op de uitgangspunten die Nico de Jonge in de jaren zestig hanteerde in zijn landschapsplan voor het Veerse Meer. Door uitsparingen in de bebouwing is rekening gehou den met de zichtlijnen die hij vanaf de dam tekende richting Veere en het natuur- en recreatiegebied de Schotsman. De totale omvang van de eilan- woensdag 20 september 2017 re Na de opening van de Wester- scheldetunnel, vijftien jaar ge leden, ligt Zeeuws-Vlaanderen minder geïsoleerd en trekken voorzieningen sneller weg. Ver grijzing en ontgroening verster ken dat nog eens. Jeffrey Kutterink Middelburg - Dick van der Wouw, ZB De twee hoofdverdachten in de zaak rondom het Vlissingse meisje van 17 dat als prostituee werd uitgebuit, worden pas vol gend jaar berecht. Pieter van Klinken Den Bosch Het achttiende eiland in het Veerse Meer Ernst Jan Rozendaal Kamperland -Marco Doeleman V. TT- Op deze locatie moet de Zeeuwse Lagune komen, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36