'Hallo K3 toont Waterschap kreeg 84 miljoen in 2016 4 3800 kilo cocaïne onderschept WEEK VAN HET PESTEN SLACHTOFFER VERTELT Rinus Koole (61) werd als kind gedwongen van zijn moeder te stelen. In de week van het pesten komen de schaamte en de pijn weer boven. „Als het niet lukte, sloegen ze me in elkaar." MIDDELBURG Waterschap Scheldestromen heeft vorig jaar in totaal 84 miljoen euro aan hef fingen binnengehaald. Dat was een miljoen meer dan in 2015, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal haalden de 23 water schappen in Nederland vorig jaar 2,7 miljard euro op: zo'n 60 mil joen euro meer dan in 2015. Wa terschappen hebben twee hoofd taken; de zorg voor droge voeten (het zogeheten watersysteem) en afvalwaterzuivering. De kosten hiervoor dekken zij bijna geheel door belastingen te heffen. Schel destromen kreeg in 2016 aan wa tersysteemheffingen 54 miljoen euro binnen en aan zuiverings heffingen 30 miljoen. Waterschappen die veel in vloeden hebben van de zee, bin nenwateren of rivieren innen in de regel meer watersysteemhef fing. Zo kreeg het waterschap dat landelijk vorig jaar in totaal het hoogste bedrag binnenhaalde - Hoogheemraadschap van Delf land - relatief veel meer geld uit de zuiveringsheffing (136 miljoen euro) dan aan de watersysteem heffing (98 miljoen). ANTWERPEN Een 56-jarige man uit Oosterhout en een 39-ja- rige Roosendaler zijn maandag aangehouden naar aanleiding van de vondst van 3800 kilo co caïne in Antwerpen. In het week einde werd de partij drugs (met een straatwaarde van honderd miljoen euro) aangetroffen in een container bananen uit Columbia. De mannen werden opgepakt toen de container werd afgele verd op een adres in Breda. Ze worden vrij dag voorgeleid aan de rechtercommissaris. Hij staat er nog steeds, de Prins Wil- lemschool (nu Ichtusschool) in Vlissingen. Rinus Koole was een jo chie van 9 toen het hier begon, in het schooljaar 1965/66. Een kwets baar kind, zouden ze nu zeggen. „Mijn vader dronk." Ze moeten het hebben gevoeld, de jongens die hem eruit pikten: dit was een gemakke lijk slachtoffer. Nog altijd heeft hij geen idee wie zijn kwelgeesten pre cies waren. Alles wat hij weet is dat ze van de Frans Naereboutschool kwamen en ongeveer zo oud waren als hij. Maar dan wel: groter, stoer der, sterker, populairder. Hun haren Met kloppend hart nam ik het eerste kwartje uit haar portemonnee, toen mijn moeder even naar de wc was modieus lang - het waren de jaren 60, tenslotte -, hun kleren 'hip'. „Wij hadden daar thuis geen geld voor." Rinus, eerder het type pad vinder, valt uit de toon met zijn korte haar, zijn nette hemd met korte mouwen, zijn aan schuwheid grenzende verlegenheid. De dag dat hij zijn altijd naamloos gebleven kwelgeesten ontmoette, staat zó in zijn geheugen gegrift: de uitstromende school, de kinderen die uitbundig alle kanten uitvlogen, naar huis, en dan opeens: de verla ten straat met alleen hij er nog in. En die jongens. „Het was meteen stom pen, slaan. Laten voelen wie de baas was. Bam, bam, bam. In mijn buik, op mijn ribben. Daarna kwam de opdracht: geld stelen van mijn ou ders. Als ik het niet zou hebben, de donderdag erop, zwaaide er wat." Vanaf dat moment is het elke donderdag payday. Rinus, doods bang, wordt verscheurd door de was. Het was ook zo. Ik was misse lijk van de angst. Ik had hoofdpijn. Ik kon me op school niet goed con centreren. In de klas keek ik naar de klok en wist: na school staan ze me weer op te wachten." Erover praten kon hij niet. „Mijn vader was niet het type waar je naartoe ging voor steun en een goed gesprek. Ik durfde het niet op te biechten. Vooral niet tegen mijn moeder. Wie zou ik dit kunnen vertellen?" Pas als de bullebakken opeens weg zijn, in de zesde klas, krijgt hij rust. Hij is nu 61. Zijn leven lang heeft hij geleden onder wat er toen gebeurd is. „Ik kan het niet achter me laten, ook al praat ik er nu wel over, met mijn therapeuten. Tegen iedereen die ook gepest wordt, zeg ik: wacht niet, praat erover. Gisteren las ik in de krant over een meisje dat gepest werd. Dan is het direct weer terug, dan voel ik weer die pijn. Het houdt nooit op. En dat vind ik heel moeilijk." CYBERPESTEN angst voor de vuisten van de pest koppen en schaamte voor zijn da den. „Met kloppend hart nam ik het eerste kwartje uit haar portemon nee, toen mijn moeder even naar de wc was. Op het eind moest ik twee gulden per week wegnemen. Soms lukte dat niet. Dan loog ik dat ik ziek Zeven punten kreeg Mat thijs Meulblok (25) uit Burgh-Haamstede voor zijn werkstuk 'Neder landsheid door de ogen van de an der'. Meulblok rondde hiermee zijn studie Media en Cultuur aan de Universiteit Utrecht af Hij gaat ver der voor zijn mastertitel in het vak Film- en Televisiewetenschap. „Als de Nederlandse identiteit al bestaat, welke is dat dan? Die van Wilders, van Klaver of die van Rutte? De ergernis over het ontbre ken van een duidelijk antwoord hierop, was mijn motivatie voor het onderzoek." Professor Herman Pleij schreef er een boek over. Meulblok volgde een gastcollege van deze neerlandicus. Vervolgens bleek de televisieserie over mei dengroep K3 in de oude samenstel ling van Karen, Kristel en Josje een dankbaar onderwerp van studie. „In 'Hallo K3' worden veel stereoty pen van de Nederlander getoond. Die is losser in de omgang dan de Vlaming. Nederlanders zijn ook veel directer, op het grove af. Bij Nederlanders gaat het vaak over seks, terwijl ze aan de andere kant als Calvinisten ook moralistisch en bemoeizuchtig kunnen zijn. En woensdag 20 september 2017 PC Afgeperst door pesters Ondine van der Vleuten Vlissingen -Rinus Koole Rinus Koole worstelt nog altijd met zijn verleden, foto ruben oreel Slaan en schoppen, spullen afpakken of stukmaken, schelden, jennen, roddelen en buitensluiten: pesten kent vele vormen. Relatief nieuw is het cyberpesten, via com puter of smartphone. Vooral bij cyberpesten kunnen slachtof fers van pesten zo wanhopig worden dat ze zelfmoordge dachten krijgen. Na seksualiteit is pesten het onderwerp waar over kinderen het vaakst con tact zoeken met De Kindertele foon. Scholen zijn sinds 2015 verplicht iets te doen om pes ten tegen te gaan. Zo moet er een vertrouwenspersoon zijn voor gepeste kinderen. Ge peste kinderen en hun ouders die op school geen gehoor vin den, kunnen in het uiterste geval terecht bij de Kinderom budsman. De site www.pes- ten.nl roept slachtoffers op daar hun verhaal te doen. Matthijs Meulblok. foto ernesta verburg Nederlanders zijn arrogant, be moeizuchtig en vaak bezig met seks. Zo worden wij tenminste weggezet in de Vlaamse tv-serie 'Hallo K3'. „Belgen hebben moeite met hun eigen identiteit", concludeert Matthijs Meulblok in zijn afstudeerscriptie. Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32