Andere aanpak Japanse oester in Veerse Meer Zwemmen risicovol bij Grevelingendam Voorarrest verdachte van verkrachting verlengd 2 JAN VAN DAMME Column Vervuilers, lawaaimakers, waaghalzen. Heel mijn le ven hoorde ik het gekrakeel over Formule i-races alleen maar in de verte. Onverstandig hard rij den op bochtige circuits, dat is niet mijn sport. Whóóóóóng, Niki Lauda, Michael Schumacher, Nico Rosberg, voor mij waren het na men, geen mensen. Tot Max. Onze Max. Sinds vorig jaar kan zelfs ik niet meer om de hardrijderij heen. 'Hoe staat het met Max?' Waar je tegenwoordig op zondag ook komt, iedereen heeft in zijn mobiele telefoon wel een hoekje ingeruimd waar zijn rondetijden oplichten. Dit seizoen volgen we met zijn allen het ene Max-drama na het andere. Afgelopen weekend werd hij in Singapore gepiepeld door twee Ferrari's. Klaar na een paar seconden. Arme knul. Ik denk dat we hem maar eens even met rust moeten laten. Ons niet aflatende hang naar een Oranje polonaise rust duidelijk te zwaar op zijn schouders. Maar ik heb een alternatief. Emma. Emma maakt deel uit van het Leidse Nuon Solar Team dat mee doet aan de World Solar Chal lenge, volgende maand in Austra lië. Een race voor zonneauto's over 3.200 kilometer dwars door de outback van het continent, van Darwin naar Adelaide. Emma studeert werktuigbouw kunde in Delft. Met haar 19 jaar is ze het jongste lid van het Nuon- team. Ze is mijn achternichtje. Emma. Mijn moeder heette ook Emma. Zeeuws-Vlaamse wortels, dat kan niet missen. Voor de zo mervakantie zijn we bij haar langs geweest. In een werkplaats van de universiteit bouwde ze mee aan de zonneauto. Het chassis, dat was nota bene haar eigen ontwerp. Nu is ze in Australië met haar team. Zondag 8 oktober gaat de Nuon 9 rijden. Dat had ik nog niet verteld. Emma is één van de chauffeurs van het hightech autootje. Ik heb de cabine gezien. Het wordt er vijftig graden als de kap dicht is, je moet oppassen voor dode kangoe roes op de weg, en wat als je zo'n Australische roadtrain tegenkomt? Ik heb mijn klok gezet. Emma, je bent een kanjer. Emma, het duurzame alternatief voor Max Verstappen DESTELLING Vandaag: Ik heb ook weieens gepest Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters POUTIEHEUK0PTERS STEE&S VAKER IN6EZET Filipijnse officieren bezoeken ADRZ GOES Dansdroom Zeeland van start Europarlementariër In 't Veld op bezoek Bijeenkomst over duurzame energie Al twee keer eerder zijn Japanse oesters verwijderd van zwemloca- ties om letsel te voorkomen. De laatste keer gebeurde dat met geslo ten beurs, aangezien betrokken vis sers met goede visgronden werden gecompenseerd. Voor deze me thode was bij hoge uitzondering een ontheffing verleend door het ministerie, maar het Rijk wil daar niet langer aan meewerken. Wel ziet het ministerie de ernst in van de situatie, daarom is het bereid om mee te betalen aan een andere me thode. Die moet nog voor komende zomer duidelijk zijn. De gemeente Noord-Beveland coördineert, on derzoekt opties, maakt een inven tarisatie en verrekent nadien de ge maakte kosten met het ministerie. Door de schelpen op te ruimen door middel van graven of schrapen en de oesters niet op te vissen, kan de visserijwetgeving volgens Noord-Beveland worden omzeild. De gewonnen kalk zou kunnen worden gebruikt voor natuurlijke riffen of als toevoeging voor vee voer. Die mogelijkheden moeten volgens Noord-Beveland nog wor den onderzocht. De schelpen mo gen eventueel ook worden gestort in een depot binnen het Veerse Meer. Japanse oesters worden verwijderd van zwemlocaties om letsel te voorkomen Het regelmatig herhalen van schoonmaakacties is volgens de ge meente noodzakelijk. Vorig jaar raakten weliswaar minder badgas ten gewond door de scherpe schel pen, maar nog steeds te veel. Ver schillende partijen hebben volgens B en W gevaarlijke locaties aange dragen en verzocht om oplossin gen. BRUINISSE De provincie Zeeland waarschuwt zwemmers voor een verminderde waterkwaliteit in de Oosterschelde bij het badstrand 'Plaat van Oude Tonge'. Het badstrand ligt aan de Grevelin gendam, ten noordoosten van Brui- nisse. Op zwemwater.nl wordt ge meld dat er normen in het water zijn overschreden. Daardoor is de kans op maag- en darmklachten groter dan normaal. Volgens een woordvoerster van de provincie zijn de normen overschreden voor twee bacteriën: enterococcen en echerichia coli (beter bekend als E. coli). Als E. coli in water wordt aan getroffen, is dat vaak een indicatie dat het water met uitwerpselen is vervuild. Op zwemwater.nl wordt overigens ook gemeld dat waterkwaliteits normen zijn overschreden op twee andere plaatsen in de Grevelingen: bij het Badstrand van Herkingen en bij de Slikken van Flakkee. Het duo zit inmiddels 3,5 maand in voorarrest. Een derde verdachte, een 16-jarige Middelburger blijft eveneens nog achter slot en gren del. In zijn geval nam afgelopen vrijdag de kinderrechter deze be slissing. Met name M. en de min derjarige worden ervan verdacht op 8 juni een Middelburgse vrouw te hebben verkracht, bedreigd, mis handeld en gegijzeld. G. zou er vol gens verklaringen van het slachtof fer 'hebben bijgestaan'. Hem wordt medeplichtigheid verweten. Een en ander zou gebeurd zijn in een kamer van een Middelburgs hotel waar M. verbleef. M. en het slacht offer kenden elkaar. M. zou haar hebben gebeld met de mededeling dat hij 'iets voor haar had' en dat ze naar zijn hotelkamer moest komen. Daar trof ze tegen haar verwachting in het drietal aan. Daar zouden ze met de nodige drank en softdrugs een 'pikant spel' hebben gespeeld en zouden M. en de minderjarige zich aan haar hebben vergrepen. Volgens de drie was er van geen en kele dwang of wat dan ook sprake geweest en was alles vrijwillig ge- beurd.Wanneer de zaak inhoude lijk wordt behandeld, is nog niet bekend. ER IS EEN ©ROTE zoekactie NAAR EEN WILDPLASSER. y woensdag 20 september 2017 Zonneauto Gisteren: Vakantiepark in het Veerse Meer moet kunnen 1554 stemmen Officieren van het Fili pijnse ministerie van Defensie zijn gisteren rondgeleid in het Me disch Centrum Hyper- bare Zuurstoftherapie in Goes. Ze waren er op uitnodiging van IHC Hytech, de Nederlandse bouwer. Het MCHZ is gespecialiseerd in on derzoek en behandeling van complexe wonden. MIDDELBURG Dansdroom Zeeland gaat weer van start. Zeeuwse (amateur)dansers van verschillende leeftijden en niveaus krijgen de kans om les te krijgen en een dans in te studeren van een topchoreograaf. Doel is in het voorpro gramma te staan van Sally Dansgezelschap Maastricht (12-18 jaar) of van De Stilte voor kinde ren van 8 tot 12 jaar. Zie ook www.dan-zee.nl VLISSINGEN D66-Europarlementariër Sophie in 't Veld (foto) komt vandaag naar Zee land. Het bezoek staat in het teken van de toe komst van Europa en de kansen voor de grensre gio. In 't Veld begint in Vlissingen waar ze bij de HZ in gesprek gaat met de schoolleiding over het belang van Europa voor de Hogeschool. Ze spreekt ook met scholie ren, HZ-studenten en studenten van University College Roosevelt. In 't Veld sluit haar bezoek af met een politiek café in Hulst. HEINKENSZAND Op donderdag 5 oktober wordt in vergader- en congrescentrum De Stenge in Heinkenszand de Zeeuwse Energiedia- loog gehouden. De dia loog brengt marktpar tijen, onderwijs, maat schappelijke organisa ties, burgers en overhe den samen om te praten over de overgang van het gebruik van fossiele naar duurzame energiebron nen. De bijeenkomst is van 13.30 tot 17.00 uur. De Japanse oesters in het Veerse Meer moeten op een an dere manier worden opgeruimd. Het ministerie van Economische Zaken staat niet langer toe dat beroepsvissers dat doen. Luc Oggel Wissenkerke De rechtbank in Middelburg heeft gisteren beslist dat de 20- jarige Middelburger A. M. voor alsnog in voorarrest blijft. Hij wordt verdacht van verkrach ting. Zijn maat, de even oude A.G. uit Oost-Souburg mag van de rechtbank zijn berechting in vrijheid afwachten. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2