O 16 Woonplaats, beroep en netwerk van belang ASML Heineken Kort De Vries van Intertrust naar AkzoNobel Maarten de Vries is voorgedragen als de nieuwe financiële directeur van verfconcern AkzoNobel. De Vries treedt in de voetspo ren van Maëlys Castel, die er onlangs de brui aan gaf. Als de aandeelhouders akkoord gaan, begint De Vries - nu nog werkzaam voor Intertrust - op 1 januari 2018. Eerder werkte De Vries bij TNT Express, Philips en Philips' joint venture TP Vision. Akzo viel eerder dit jaar bijna ten prooi aan de Amerikaanse concurrent PPG. Grote ondernemingen kiezen voor elektrisch Een tiental grote bedrijven waaronder Unilever, IKEA, Vattenfall, Deutsche Post DHL en LeasePlan zetten vol in op elek trisch rijden. De bedrijven beloven dat in 2030 al hun personenauto's elektrisch aangedreven zullen zijn. Bij vrachtwagens tussen de 3,5 en 7,5 ton zal dit voor minstens de helft gelden. Ook wanneer een taxi wordt besteld of een auto wordt gehuurd, zal dit een elektrische variant moeten zijn. Avocado Show breidt uit Het Amsterdamse avocadorestaurant The Avocado Show wil binnen vijfjaar uit groeien tot een internationale keten met honderd vestigingen. Shawn Harris van avocado-importeur Nature's Pride steekt 5 miljoen euro in de internationale expan sie. Het restaurant verwerkt avocado in alle gerechten die op de kaart staan. Drie miljard voor Oekraïne Oekraïne keert terug op de internationale obligatiemarkt. Het land wil 3 miljard dollar ophalen met de uitgifte van staatsleningen met een looptijd van vijftien jaar. Het is voor het eerst sinds de Russische annexatie van de Krim in 2014 dat Oekraïne weer geld ophaalt bij internationale investeerders. De staatsleningen van Oekraïne hebben wel een zeer zwakke rating. Daar staat tegenover dat een rente wordt geboden van 7,3 procent. De rente op Nederlandse vijftienjaarslenin gen bedraagt slechts 0,9 procent. Flitsen Randstad Galapagos Het gezegde: met geld maak je geld, blijkt in miljonairsland een waarheid als een koe. Twintig procent van de Nederlandse miljonairs heeft miljonairs als ouders. De kans om als miljonairskind in hetzelfde milieu te blijven is dus vele malen groter dan de kans voor de gemiddelde Nederlander om op eigen kracht zes nullen op de bank te krijgen. In een ideale samenleving krijgt iedereen gelijke kansen. Ook mil jonairs zouden 'netjes' over het hele land, zelfs over de buurten en dorpen verspreid moeten zijn. Om iedereen maar meteen uit de droom te helpen: van een 'nette' spreiding van vermogenden is in Nederland alvast geen sprake. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), het Centraal Planbureau (CPB) en het rapport Vermogend Nederland van Van Lanschot blijkt dat de meeste miljonairs in Zeeland (1,8 procent) en Utrecht (1,6 pro cent) wonen. De woonplaatsen Laren, Blaricum en Bloemendaal zijn vervolgens het dichtstbevolkt qua grootverdieners: 10 procent van de populatie van deze dorpen bulkt van het geld. In 2016 passeerde Nederland de grens van 100.000 miljonairs. Dit zijn landgenoten met minstens 1 miljoen euro vermogen, en dan telt de waarde van de eigen wo ning en de eventuele hypotheek schuld niet mee. Naast de woonplaats blijkt ook het beroep dat iemand kiest, een verschil te maken tussen of ie mand slaagt of niet slaagt in het leven. Zo is ruim 65 procent van de miljonairs van nu ondernemer of ooit ondernemer geweest, en zijn boeren flink vertegenwoordigd. Bijna één op de vijf mensen met meer dan een miljoen aan vermo gen is actiefin de landbouw. Ongelijkheid Waar je woont of welk beroep je uitoefent helpt wel, maar is niet allesbepalend. Een straatarm joch uit Rotterdam-Zuid met een per fect (voet)balgevoel kan ook miljo nair worden. Er mag best wat verschil zijn, zoals een grotere beloning bij hogere banen Ongelijkheid is op zich niet slecht, aldus hoogleraar Maarten Wolbers van de Radboud Universiteit. „Als in een maatschappij ook hogere sociale lagen zijn, hebben mensen iets waar ze naar kunnen streven. Er mag dus best wat verschil zijn, zoals een grotere beloning bij hogere banen." Maar het verschil kan ook te ver gaan, zegt Wolbers. „Het wordt een probleem als mensen ondanks hun talent niet hogerop kunnen komen." En op dat punt is in Ne derland sprake van scheefgroei: kinderen uit de armere bevol kingslagen krijgen niet dezelfde kansen als de rijkere kinderen. Gezond en aantrekkelijk Dat afkomst uitmaakt, conclu deert ook het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). De groep van de rijksten in Nederland bestaat uit mensen die naast het meeste geld ook op andere gebieden het meeste 'kapitaal' hebben. Ze heb ben vaker een goed netwerk en een sociaal vangnet, beheersen bijvoorbeeld de Engelse taal goed, en zijn gemiddeld genomen ge zond en aantrekkelijk. Voor de mensen die al uit een rijk nest komen, gaat veel vrijwel vanzelf: ouders kennen de juiste mensen, stimuleren hun kinderen door te leren en kunnen bijvoor beeld huiswerkbegeleiding of bijles betalen. Daartegenover scoren mensen uit minderbedeelde bevolkings groepen slechter op het gebied van alle kapitaalcategorieën. De men sen in de armste bevolkingsgroep hebben nauwelijks een netwerk, de minste kennis van het Engels en zijn minder gezond. Voor die groep is het volgens het SCP dan ook een stuk moeilijker om ho gerop te komen in hun carrière. En daarmee lijken de kansen in Nederland toch niet voor iedereen even groot. VOORDRACHT BEDRIJFSAUTO'S INTERNATIONALE EXPANSIE STAATSLENINGEN Poopy Cat, producent van wegwerp- kattenbakken, komt in handen van Ijsvogel Retail. Ijsvogel beheert onder meer de dierenspeciaalwinkels Pets Place. Boekwinkelketen Bruna zou na enkele zware jaren, waarin verlies op verlies werd gestapeld, het dieptepunt achter zich heb ben gelaten. Volgens een woordvoerder 'zijn de prestaties dit jaar verbeterd'. Toch meldt de keten in de jaarrekening over 2016 wederom een verlies van circa 7 miljoen euro, net als een jaar eerder. O m De chipmachi- nebouwer was gisteren koplo per in de AEX. woensdag 20 september 2017 De uitzender deed het ook goed op de Am sterdamse beurs. Het biotechno logiebedrijf herstelde zich weer iets. Het Mexicaanse Femsa heeft een belang van zo'n 5 procent in de bierbrouwer ver kocht. o De kans dat je als 'gewone' Nederlander miljonair wordt, is in Nederland groter dan dat je de Staatsloterij wint. Maar de 'maatschappelijke jackpot' komt vele maler dichterbij als je uit een rijk nest komt. Gea Bruinsma Den Haag Maarten Wolbers, hoogleraar GO iljonaii^ worden blij ft zaak van de elite

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16