Nobelprijs Suu Kyi ter discussie 12 RAPPORT UNIVERSITEIT Spanje raakt steeds leger. Althans, het weidse platteland. Meer dan 4.000 dorpen dreigen hun laatste inwoners kwijt te raken. De redding is ver weg. De lange, kaarsrechte weg naar La Almolda is een lege, zinderende strook asfalt tussen geelgroene gerst- en maisvelden. Soms kleurt de omgeving paars, door de alfalfa. Verder is er niets, de totale leegte. Even verderop ver dwijnen ook de gewassen, wordt het land nog droger, geler, grauwer. Wel kom in Los Monegros, de enige steppe van Europa, en op sommige plekken r.. meereenwoestijn. In La Almolda zelf, een van de grotere plaats jes van de streek, lopen nog wel enkele mensen over straat. Manuel Pueyo kijkt ze na vanuit de deuropening van zijn huis, in de schaduw. „Op die graanvelden daar werken nog maar weinig mensen. Sommigen hebben werk op de tolweg, de meesten in de hotels en restaurants aan de oude hoofdweg waar het vrachtverkeer langsrijdt." Ooit, in de jaren zestig, woonden i er 1.400 mensen in La Almolda. Nu "staan er nog 550 mensen ingeschre ven, maar volgens Pueyo wonen er slechts 300 permanent. „De rest komt in het weekend over uit de grote stad, uit Zaragoza, waar ze wonen en werk hebben." De massale trek van het platteland naar metropo len als Madrid, Barcelona en Valencia heeft het platteland leeggezogen. 60 procent van de Spaanse gemeenten heeft minder dan 1.000 inwoners. Sa men beslaan ze 40 procent van het land, maar er woont maar 3 procent van de bevolking van heel Spanje. Liefst 4.200 van die dorpen worden met 'uitsterven' bedreigd, aldus een recente studie van de Universiteit van Barcelona, getiteld De demografi sche duurzaamheid van het lege Spanje. Want Spanje is leeg, op de meeste plekken. Zoals hier in de streek Los Monegros, met een bevolkingsdicht heid van slechts 7,4 inwoners per vierkante kilometer, drie keer min der dan Schiermonnikoog, de dunst- bevolkte gemeente van Nederland. Vooral in het centrale en noordelijke deel van Spanje wordt het steeds stil ler. Jonge vrouwen „De grote exodus van tussen 1950 en 1990 is minder geworden, maar dat komt doordat er bijna niemand meer is in de leeftijd om te emigreren," schrijft onderzoeker Joaquin Recano in het rapport. „Dat die dorpen toch steeds leger raken, komt door het veel hogere sterfte- dan geboortecijfer, door de vele oude mensen en de af wezigheid van jonge vrouwen. Die iOm mensen te trekken werden in sommige dorpen banen en gratis huizen aangeboden zijn massaler weggetrokken dan mannen." Enkele kilometers verderop, dicht bij de snelweg van Madrid naar Bar celona, is te zien waar dat uiteindelijk toe leidt. Naar het dorpje Cardiel loopt geen asfaltweg. De enige bewo ner blijkt een zwerver te zijn. De kerk, op de vroegere pelgrimsroute naar Santiago, is gerenoveerd. Het in formatiecentrum over het verleden van Cardiel is gesloten. Er is weieens een film opgenomen, een western. School In de nabijgelegen provincie Teruel hebben sommige dorpen geprobeerd nieuwe inwoners mét kinderen te trekken. Die kregen een gratis huis aangeboden en een baan voor de ouders, maar voor een school moes ten de kinderen vaak 20,30 kilometer reizen. Veel buitenlandse emigran ten, zonder werk in de grote stad, kozen voor zo'n avontuur. Maar de aanwas bleek slechts tijdelijk, aldus Recano. „Uiteindelijk vonden ook deze mensen in die afgelegen dorpen niet het leven dat ze er hadden verwacht." Het rapport is niet optimistisch over het 'lege Spanje'. Zonder werk, zonder toekomstperspectief in onherbergzame streken waar het 's zomers boven de 40 graden kan zijn en waar 's winters soms maan denlang sneeuw ligt, zullen de laatste bewoners sterven, hun huizen ver vallen en de dorpen zullen uiteinde lijk van de kaart verdwijnen. Aung San Suu Kyi krijgt na haar terug houdende toespraak over de crisis rond de Rohingya snoeiharde kritiek over zich heen. De politiek leider van Myanmar (voormalig Birma) wordt verweten 'een marionet van de mili taire junta' te zijn. Mag iemand die de mensenrechten verraadt de Nobelprijs voor de Vrede houden, die zij in 1991 kreeg voor haar strijd voor diezelfde mensenrechten? Bovendien blijft Aung San Suu Kyi doof voor de smeekbede van andere Nobelprijswinnaars, onder wie Malala Yousafzai en Desmond Tutu, om het veiligheidsapparaat tot de orde te roe pen en de crisis te bezweren. Aung San Suu Kyi is niet de eerste lau reaat die felle discussies oproept. Theodore Roosevelt kreeg in 1906 de prijs uitgereikt vanwege zijn bemidde ling in de Russisch-Japanse oorlog. Critici vonden dat te veel eer voor een man die in 1898 leider was van de Rough Riders, een cavalerie-eenheid van vrijwilligers die in de Spaans- Amerikaanse oorlog op Cuba naam maakte met buitensporig geweld. Oorlogsmisdadiger Vredesactivisten schreeuwden moord en brand toen de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger samen met zijn Noord-Viet namese collega in 1973 de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, omdat zij in Pa rijs een vredesregeling hadden geslo ten. Zij noemden Kissinger een oor logsmisdadiger. Zo werden hem de bombardementen aangerekend die in 1969 en 1970 in Cambodja aan 800.000 mensen het leven kostten. We moeten goed uitzoeken of de beschuldigingen zijn gebaseerd op harde feiten Toen de Palestijnse voorman Yasser Arafat samen met de Israëlische lei ders Yitzhak Rabin en Shimon Peres in 1994 de vredesprijs kreeg, stapte Kaare Kristiansen uit protest uit het Nobelcomité. Arafat werd onder meer verantwoordelijk gehouden voor de aanslag op de olympische ploeg van Israël in München in 1972, die aan elf leden het leven kostte. Tegenstanders van de uitreiking aan Barack Obama in 2009 wezen erop dat Alfred Nobel de prijs in het leven had geroepen om mensen te belonen voor hun verdiensten voor de vrede. Maar Obama kwam nog maar net kijken. Niemand heeft de prijs ooit hoeven inleveren. „Dat zal ook nu niet gebeu ren", zegt Gunnar Stalsett, die in 1991 deel uitmaakte van het comité dat de prijs aan Aung San Suu Kyi gaf. „Het comité houdt zich verre van het beschuldigen van winnaars. Is de prijs uitgereikt, dan houdt de verantwoor delijkheid van het Nobelcomité op." woensdag 20 september 2017 GO Spaanse platteland loopt leeg -'■■■ - - - Edwin Winkels La Almolda/Cardiel Het verlaten dorp Cardiel in de regio Aragon. FOTO'S EDWINWINKELS De roep om Aung San Suu Kyi de Nobelprijs voor de Vrede te ontne men klinkt met het uur luider. Maar kan dat zomaar? Hans van Zon Naypyidaw Aung San Suu Kyi. fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12