I ilLlJdjy/ffJZJfJ, fjJ nriasJ Amerikaanse president dreigt ook Venezuela met ingrijpen SUHl'AH m EUWS 11 Bikkelharde taal vanuit het VN-gebouw: de Amerikaanse president meldt in zijn eerste grote optreden in het 'praatclubje' dat hij bereid is Noord Korea compleet van de kaart te vegen. 1 Rutte houdt speech bij VN r Uitermate zwak. Incompetent. Niet meer dan een praatclubje. Zo bekri tiseerde Trump in zijn korte car rière als politicus de Verenigde Na ties. Het 'goedkope' marmer achter het spreekgestoelte in de vergader zaal zat hem ook al dwars, schreef hij eens in een tweet. Juist het podium voor dat don kergroene jaren 50-marmer vindt hij nu een passende plek om spij kerharde dreigementen uit te spre ken aan het adres van de Noord-Ko- reaanse dictator Kim Jong-un, door Trump van een denigrerende bij naam voorzien. „Raketman is bezig aan een zelfmoordmissie voor zich zelf en zijn regime", zei Trump te gen de wereldleiders en diploma ten in de zaal, onder wie een Noord-Koreaan, die vertrok voordat Trump was uitgesproken. De president dreigde onomwon den met oorlog: „De VS heeft veel kracht en geduld, maar als het wordt gedwongen om zichzelf of zijn bondgenoten te verdedigen heeft het geen andere keus dan Noord-Korea totaal te vernietigen." Trump bekrachtigde die uitspraak later nog eens met een tweet. Schurkenregimes De speech deed veel analisten den ken aan de toespraak waarin een voorganger, George W. Bush, in 2002 sprak over de As van het Kwaad. Hij schaarde daar destijds Irak, Noord-Korea en Iran onder. Bush viel later Irak binnen. Trump had nu harde woorden voor Noord- Korea, Iran, Syrië, Venezuela en Cuba. „De plaag van onze planeet is een kleine groep schurkenregi mes", zei Trump. Hij suggereerde nog eens dat hij een einde zal ma ken aan de nucleaire deal die zijn voorganger Obama met Iran sloot. Maandag, toen Trump voor het eerst in zijn presidentschap de VN bezocht, maakte de Amerikaanse president nog een opvallend inge togen indruk. Na zijn harde kritiek schaarde hij zich in een eerste op treden juist stevig achter toekomst plannen voor de VN. Hij roemde de potentie van de organisatie, sprak steun uit voor hervormingsplan nen en leek maatjes met de nieuwe secretaris-generaal Antonio Guter res, die het bestrijden van bureau cratie hoog op zijn agenda heeft staan. Trump klopte de Portugees op de arm en prees hem uitvoerig. Tot vreugde van demissionair mi nister Koenders (Buitenlandse Za ken), die de Amerikaanse president in een kort persoonlij k gesprek ver telde dat Nederland zijn wens de bezem door de VN te halen steunt. „Trump beweegt schoorvoetend in de richting van de VN", obser veerde Koenders. „Hij ziet bij een aantal conflicten dat je andere lan den mee moet krijgen om te berei ken wat je wil." Maar een dag later toonde Trump zich weer van zijn minder diploma tieke kant. Hij stelde dat sommige delen van de wereld 'naar de hel' gaan en herhaalde zijn mantra dat Amerika Eerst komt. Trump maakte een einde aan decennia- oud Amerikaans beleid om demo cratie en vrijheid in de wereld te promoten. Soevereiniteit Trump kondigde aan dat hij andere landen niet de Amerikaanse ma nier van leven wil opleggen. Hij sprak over de 'soevereiniteit' van landen, een woord dat in onder meer Peking en Moskou graag wordt gebruikt om internationale woede over mensenrechtenschen dingen weg te wuiven. Tegelijk zei Trump, in tegen spraak met zijn eigen roep om soe vereiniteit, dat hij klaar is 'verdere actie' te ondernemen in Venezuela, waar president Maduro de laatste resten democratie om zeep helpt en het land in crisis heeft gestort. Trump, die al eens suggereerde dat hij overweegt militair in te grijpen, waarschuwde dat de Venezolanen 'verhongeren'. „We kunnen niet aan de zijlijn toekijken." 8-daagse najaarsreis Venetië 8-daagse najaarsreis Bijzonder Moravië, Blansko 8-daagse najaarsreis Drautalin Karinthië Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8-daagse najaarsreis Lutago, Zuid-Tirol i -V 8-daagse najaarsreis Krakow en omgeving 8-daagse najaarsreis Tossa de Mar F www.bolderman.nl yl woensdag 20 september 2017 GO Trump komt met eigen 'As van het Kwaad' Karlijn van Houwelingen Washington NEW YORK Vandaag spreekt premier Rutte de Verenigde Naties toe. De speech zal in de wereld meer aandacht trekken dan gewoonlijk, omdat Nederland over ruim drie maanden voor een jaar lid wordt van de Veiligheidsraad van de VN, de club van vijftien landen die besluiten neemt over oorlog en vrede. Rutte zal in zijn speech onder meer ingaan op de Nederlandse pri oriteiten voor volgend jaar. Koningin Maxima is ook in New York voor de VN-verga- dering. Ze is bij diverse bijeen komsten vanwege haar werk voor de Verenigde Naties, waar ze toegang tot financiële diensten voor de armsten in de wereld bepleit. Ook in haar voorlopige agenda: een kop koffie met Ivanka Trump. -4 Donald Trump trekt van leer tijdens zijn toespraak bij de Verenigde Naties. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. "fAJÏIKM Vertrekdatum: 23 oktober 2017 Vertrekdata: 14, 23 oktober 2017 Vertrekdatum: 14 oktober 2017 Vertrekdatum: 14 oktober 2017 Vertrekdatum: 14 oktober 2017 I -- T Vertrekdatum: 14 oktober 2017 4 Brochure en (0318J 58 09 58 boekingen: lij i I Prijs p.p. o.b.v.,2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11