15 kt 9 A z£i' rPSSSS Koning en parlement bundelen op de derde dinsdag in september hun krachten voor Prinsjesdag. Een met veel traditie omgegeven parlementair feest met de troonrede als ankerpunt. Hebben andere landen ook een 'Prinsjesdag? Groot-Brittannië Niemand viert de opening van het parle mentaire jaar zo uitbundig als Groot- Brittannië. De traditie spat ervan af. Vanaf het 'doorzoeken' van de kelders van het parlementsgebouw - in 1605 wilden rooms-katholieken het opblazen - tot de rit terug van de konin gin naar Buckingham Palace. In een koets, geëscorteerd door het Household Cavalry Mounted Regiment. De deuren van het Lagerhuis gaan pas open na drie harde slagen op de deur met een ceremo niële staf. Gekleed in de koningsmantel, met de Imperial State-kroon op haar hoofd leest zij in het Hogerhuis op haar troon de Queen's Speech voor. Op vlakke toon om haar onpartijdigheid te bena drukken. Een vaste datum is er niet. Japan De dagen dat de Japanse keizer zijn pa leis in Tokio verlaat zijn op twee handen te tellen. Maar een bezoek aan de Diet, voor de opening van het parlementaire jaar (geen vaste datum), is een vaste ver plichting. Voor zijn bezoek, gekleed in zwart jacquet, opent het parlement de hoofdingang, loodzware bronzen deuren die voor gewone stervelingen dicht blij ven. Hij loopt via de hal en een trap naar de 'keizerskamer' waar hij zich kan voor bereiden voor zijn ontmoeting met de parlementsleden. Eenmaal binnen, na een kleine buiging, leest hij staand voor de troon, zonder escorte, een verklaring voor. Het gaat hierbij niet om een troon rede maar om een korte speech, zonder verwijzingen naar regeringsbeleid. Scandinavië De drie koningshuizen in Scandinavië is bij de opening van het parlementaire jaar een verschillende rol toebedeeld. De ko ning van Noorwegen spreekt een troon rede uit. In Zweden opent de koning het e parlementaire jaar, maar licht de minis ter-president vervolgens het regerings beleid toe. Tot 1974 sprak de koning de troonrede uit. Een grondwetswijziging heeft daar een einde aan gemaakt. Sinds de jaren 70 moet de rede worden uitge sproken in 'Klarsprak', eenvoudig taalge bruik dat iedere Zweed kan begrijpen. De vorst in Denemarken heeft geen en kele formele rol. Daar spreekt de premier de openingsrede uit. Denemarken heeft wel een vaste dag voor de ceremonie: de eerste dinsdag van oktober. Spanje en België De koningen van Spanje en België heb ben 'een makkie'. Zij hoeven geen troon rede uit te spreken omdat die er niet is. In België eist de minister-president met een federale beleidsverklaring en de overhandiging van de begroting de hoofdrol op in het parlement, meestal op de tweede woensdag in oktober. Een zelfde soort ceremonie vindt plaats in Madrid. Ook daar trapt de premier het parlementaire jaar af. De belangrijkste toespraken van de koningen van Spanje en België worden rond kerst gehouden. Arabische wereld In de Arabische wereld is een bijrol voor koningen ondenkbaar. Zowel in Jorda nië, Marokko als in Saudi-Arabië staat de vorst centraal in het landsbestuur. Zeker in Ryaad waar koning Salman bin Ab- doel Aziz al-Saoed regeert als een abso luut vorst. De koning van Marokko houdt op 31 juli, de dag waarop zijn troonsbestijging wordt gevierd, een rede. Abdullah II van Marokko spreekt een troonrede uit, in het bijzijn van de ko ninklijke familie, parlement en regering. 1 3 dinsdag 19 september 2017 GO Niet altijd werd de Troonrede uitgesproken door de koning(in). Ziekte, overlijden, zwan gerschap en een geboorte (van prinses Juli ana) zorgden ervoor dat de tekst een aantal keer namens het staatshoofd moest worden uitgesproken. Dat deden dan ministers, een lid van de Raad van State of de premier. In 1897 klonk voor het eerst 'Leve de konin gin'. Dat jaar werd ook meteen (en spontaan) drie keer 'Hoera!' geroepen. De koets waarin het staatshoofd rijdt wordt voortgetrokken door acht paar den. Dit acht span bestaat afwisselend uit Friese en Gelderse paarden. Na terugkomst in Paleis Noordeinde volgt om 14.00 de balkonscène met een zwaaiend konings paar. Tot in de jaren 60 reden de Oranjes nog een ritje in een open koets. Dat werd te onveilig. T4 -7 A Koning Willem-Alexander helpt koningin Maxima uit de Glazen Koets tijdens Prins jesdag vorig jaar. fotoanp -V Elk koningshuis z'n eigen 'Prinsjesdag-ceremonie De Britse koningin Elizabeth in haar traditionele koets, fotogetty images De Japanse keizer Akihito groet zijn parlement, fotoepa Koning Karei Gustaaf en koningin Silvia van Zweden, fotoafp (Samenstelling: Hans van Zon en Hans van Soest) Ere-escorte Nationale Politie Galaglasberline Prins Constantijn en prinses Laurentien Bereden adjudanten van Z.M. de Koning Ere-escorte Nationale Politie Glazen Koets Koning Willem-Alexander en koningin Maxima 4 paarden met koetsiers, 5 lakeien Adjudant-generaal Chef Militaire Huis Adjudanten van Z.M. de Koning Cavalerie Ere-escorte 8 paarden met koetsiers 9 lakeien 1909171RV BRON RIJKSOVERHEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9