8 PRINSJESDAG 2017 DERDE DINSDAG WAS OOIT EERSTE MAANDAG *mc dinsdag 19 september 2017 Prinsjesdag wee eeuwen Opvallende hoedjes zijn inmiddels onlosmakelijk verbonden met Prinsjesdag. Dat hebben we te danken aan Erica Terpstra. Zij was in 1977 net gekozen als Kamerlid en wilde niet, zoals de andere dames, opgaan in de 'grijze massa'. In dat jaar droe gen slechts drie vrouwen een hoed: Terpstra, een lid van het corps diplomatique en koningin Juliana. traditie De Ridderzaal is niet de enige plek waar de Troonrede werd voorgelezen. Tussen 1815 en 1830, toen Nederland verenigd was met België en Luxemburg, pendelde de koning heen en weer tussen Den Haag en Brussel. De eerste Prinsjesdag had plaats in 1814, maar heette toen nog niet zo. Pas in 1930 werd de term ge bruikt voor deze dag. In de 18de eeuw werd die naam al wel ge bruikt om de verjaardag van de prinsen van Oranje te vieren. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet moesten in dit jaar tijdens de rijtoer verkassen naar de koets van hun ouders. Hun eigen rijtuig was beschadigd nadat een van de paarden op hol was geslagen. Prinsjesdag was oorspronkelijk op de eerste maan dag in november. Maar het parle ment had dan te weinig tijd om de begroting te be handelen voor het einde van het jaar. Daarom werd het vervroegd naar de derde maandag in september. Ook dat was niet ide aal: om op tijd in Den Haag te zijn, moesten Kamerle den uit afgelegen delen van het land al op zondag - rustdag - hun reis beginnen. Daarom werd het in 1887 dinsdag. Sinds 1904 is de Ridderzaal de plek waar de Troonrede wordt uitgesproken; daarvoor gebeurde dat in de verga derzaal van het Tweede Kamergebouw. De traditie van het koffertje op Prinsjesdag begon in 1947. Minister Lieftinck van Financiën wilde de eerste rijksbegroting na de Tweede Wereldoorlog in stijl aanbieden aan de Tweede Kamer. Hij nam het gebruik van het koffertje over uit Engeland, waar die traditie al veel langer bestond. w In 2001 werd tijdens de rijtoer geen muziek ge speeld. Prinsjesdag viel een week na de aanslagen op het WTC in New York. Sinds 1912 wordt de Gouden Koets van stal ge haald voor Prinsjesdag. Dit jaar stappen Willem- Alexander en Maxima vanwege restauratie van het rijtuig wederom in de Glazen Koets. Die koets werd al vóór 1912 gebruikt op Grenadiers en Jagers Vaandelwacht Ere-compagnie Cavalerie Standaardwacht Ere-escorte Kon. Militaire Kapel Johan Willem Friso Koninklijke Marechaussee Standaardwacht Ere-escorte Rijknechten Majoor Eerste Kamerheer Tweede Grootmeester Galaberline Ceremonie- Galaberline en -/meesteres meester 1 4x4 5x4 2x3 2x3 Per koets 2 paarden, 3 lakeien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8