...En deze mensen kopen het 750Straten kunnen extreme bui niet aan 3 r Gemeenten moeten aan de bak om te voorkomen dat huizen en kel ders na hoosbuien onderwater lo pen. Dat blijkt uit een onderzoek van Samenwerking Afvalwaterke ten Zeeland (SAZ) waarin ge meenten, waterschap Scheldestro- men en waterbedrijf Evides sa menwerken. Elke gemeente heeft een rioleringsplan waarin ze onder meer beschrijft hoe ze het regen water afvoert. Nu blijkt dat veel van die rioleringsplannen drin gend moeten worden aangepast. De problemen doen zich vooral voor in oude(re) straten en wij- Oudere straten zijn niet voorbereid op zware regenval ken, vertelt Loes Meeuwisse, voor zitter van SAZ en wethouder van Goes. „Oudere straten zijn niet voorbereid op zware regenval." Ze neem de Frambozestraat in Goes als voorbeeld. „Dat is één van de 750 plekken die uit de in ventarisatie naar boven is geko men. In die straat liggen twee drempels die het regenwater te genhouden. Door ze aan te passen en de stoep te verlagen kan het water naar een grote vijver weg stromen." Soms is een oplossing minder een voudig en daarom kunnen volgens Meeuwisse niet alle 750 plekken tegelijk worden aangepakt. „Veel problemen kunnen worden opge lost als in een straat ook andere werkzaamheden zijn gepland." Werk met werk maken, noemt ze het. Niet alleen gemeenten zijn aan zet, stelt de Goese wethouder. Volgens haar is er ook een taak voor bewoners. „Meer groen en minder stenen in tuinen zorgt er voor dat regenwater sneller weg kan of tijdelijk wordt geborgen." Daarmee legt ze de verantwoorde lijkheid niet eenzijdig bij de inwo- Meer groen in tuinen zorgt ervoor dat regenwater sneller weg kan ners, legt ze uit. We gaan in Goes voorlichtingsbijeenkomsten orga niseren voor mensen die in kwets bare gebieden wonen. We kijken zowel wat de gemeente als bewo ners aan de problemen kunnen doen. De gemeente trekt dus na drukkelijk samen met bewoners op. Samen met hen gaan we bekij ken hoe we ervoor kunnen zorgen dat huizen en kelders door hoos buien niet onder water komen te staan." Betalen Hoewel de inventarisatie is ge maakt door het SAZ - waarin dus alle Zeeuwse gemeenten zitten - betekent het niet dat de gemeen ten de problemen gezamenlijk gaan aanpakken. Elke gemeente bepaalt zelf óf ze de problemen aanpakt, op welke manier en op welke termijn. Want elke ge meente moet de maatregelen ook zelfbetalen. dinsdag 19 september 2017 wil iedereen wonen... FOTOTHINKSTOCK De belangrijkste groep kopers op de Zeeuwse woningmarkt is de doorstro mer. Met uitzicht op het eerste (of tweede) kind verruilt het jonge gezin het flatje of eerste koophuis voor een rui mere eengezinswoning van zo'n 2,5 tot 3,5 ton. Ongeveer een ton meer dan het koophuis waarin ze startten op de wo ningmarkt, schat makelaar Bert Dinge- manse uit Middelburg. De tweeverdie ners hebben het razend druk met car rière en kinders en willen of kunnen niet klussen. Meefinancieren van extra bud get is met de strengere financieringsei- sen ook nagenoeg onmogelijk. Bert Din- gemanse van Dingemanse Makelaars: „Ze lenen al tot het maximum." In het algemeen zoeken kopers een huis in de vertrouwde omgeving. Uitzonde ring is de school-loze kern: zodra de kinderen komen, vertrekken de gezin nen naar de steden of naar dorpen met meer voorzieningen. In Zeeuws-Vlaan- deren komt één op de tien klanten van over de grens, vertelt Patricia van de Loverbos van Van Hoeve Makelaars in Terneuzen. Op Schouwen-Duiveland vormen gefortuneerde, rust en ruimte zoekende pensionado's uit de regio Groot Rijnmond een belangrijke groep kopers, aldus Erik de Bruine van Sinke Komejan Zierikzee. Typisch voor senio ren is de eis van gelijkvloers wonen. Fa voriet zijn appartementen met ruim bal kon óf een bungalow met qua onder houd behapbare buitenruimte voor 2,5 tot 3,5 ton. Idealiter met voorzieningen en openbaar vervoer onder handbereik. Mirjam Timmerman van Timmerman Makelaardij: „Maar een beetje vrij appartement begint bij de vier ton en seniorenflats staan vaak juist niet in het centrum." Verspreid over de Zeeuwse ge meenten zijn er 750 plekken die extreme regenbuien niet aan kunnen. Het gaat vooral om stra ten in oude(re) wijken. Jeffrey Kutterink Vlissingen -Loes Meeuwisse, voorzitter SAZ en wethouder Goes -Loes Meeuwisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80