Laatste kans voor lagune In 's-Heerenhoek wordt weer te hard gereden Opschieten Kees Visser grijpt naast Bocuse d'Or 2 IN DE RIJ VOOR HETZELFDE TYPE WONING Commentaar De gemeenteraad van Noord-Beveland heeft eerder een lastig besluit over bouwen in het Veerse Meer voor zich uit ge schoven. Na wat politiek gedraai om de Zeeuwse Lagune, de aanleg van een vakantiepark pal achter de Veerse Dam, vluchtte de gemeenteraad weg van een beslissing. Er moest een verkenning ko men naar alternatieve locaties voor het plan van ondernemer Marco Doeleman. Noord-Beveland leek de tijd het werk te laten doen. Want de huidige regelgeving verandert begin volgend jaar. Vanaf dat moment gelden de beperkingen van de nieuwe Kustvisie, de af spraak tussen alle betrokken overheden en belangenorganisaties dat er niet meer bij de dammen wordt gebouwd. Doeleman gaf toen toe, dat het heel moeilijk zou worden om er nog een plan door te krijgen onder het oude regime. Maar hij heeft er wat op gevon den. Met een aanzienlijk kleiner project hoopt hij Noord-Beveland alsnog te vermurwen en te krijgen wat hij al vele jaren wenst. Noord-Beveland moet zich binnenkort uitspreken over het jong ste idee van Doeleman én over de onderzochte alternatieven. Bo vendien moet de raad de Kustvisie bekrachtigen. Daarbij zijn maar twee duidelijke beleidslijnen. De raad steunt de Kustvisie, handelt in de geest van die afspraak en staat bouwen bij de Veerse Dam dus niet toe. Of de raad torpedeert de Kustvisie en staat het project wél toe. Een beslissing die op twee gedachten hinkt, waarbij Noord-Be veland nog snel even een ondernemer zijn zin geeft en tegelijk voor anderen de rem erop zet met de Kustvisie, is ongeloofwaardig. Met de verkiezingen in het vooruitzicht is dit voor alle Noord-Beve- landse politieke partijen een uitgelezen mogelijkheid te laten zien dat ze - als het erop aankomt - samen wel degelijk een heldere keuze kunnen maken. Ondernemer hoopt gemeente alsnog te vermurwen tot bouwen in het Veerse Meer Metingen na de twee eerdere cam pagnes, waarvan de laatste in april vorig jaar eindigde, lieten zien dat automobilisten het gaspedaal wat minder hard indrukten. De gemid delde snelheid en het aantal grote snelheidsovertredingen daalden noemenswaardig. Een recente meting toonde aan dat mensen toch weer in hun oude gedrag vervallen. De gemiddelde snelheid is nu 41 kilometer per uur, ruim elf kilometer boven wat het zou moeten zijn. Voor de gemeente Borsele, Veilig Verkeer Nederland, de politie en het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland is dat reden om het campagnemateriaal nog eens uit de kast te halen. Onder de noemer 'Bedankt dat je langza mer rijdt' wordt de straat hier vol gende week mee aangekleed. De gemiddelde snelheid is nu 41 kilometer per uur, dat is ruim 11 te veel Het blijft deze keer niet bij 's- Heerenhoek. In andere dorpen in de gemeente Borsele worden de ko mende tijd soortgelijke campagnes opgezet. In 's-Heerenhoek duurt die tot eind november. ALMANAK De Terneuzense dertiger was met vier prille tieners op weg naar een zwemparadijs in Gent. Zijn dochter vierde haar tiende verjaardagsfeestje, de stemming was opperbest. Toch raakten de giechelkonten na een kwartier geïrriteerd. Het ging de dames niet snel genoeg. Het gemopper dat volgde, gaf een aardig inkijkje in hoe het er in soortgelijke situ aties in andere auto's aan toegaat. „Schiet op met dat koekblik!", riep de eerste. „Doorrijden, trut- tenschudder met jarretelaandrij- ving!", zei de ander. De derde had er ook geen goed woord voor over: „Gaspedaal zit rèèèèèchts!" Groot Thools dictee Noorddijk af en toe afgesloten Fietstocht voor senioren over 25 km GOES Basiscursus Facebook In Zeeland zijn in augustus 8,8 procent meer woningen verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat betekent dat de gestage groei iets is afgevlakt. En dat is niet zo vreemd: iedereen aast op dezelfde woningen. Verkocht, voor net iets boven de twee ton: een halfvrij staande wo ning (bouwjaar 1990) inHeinkens- zand. Gelegen aan de rand van het dorp in de nabijheid van scholen en winkels. Met vier slaapkamers, geen achterstallig onderhoud, een lage energierekening dankzij de zonnepanelen en een verzorgde tuin op het westen. Als extraatje: de garage, waar in plaats van een auto rustig spullen gestald kun nen worden, want gratis parkeer gelegenheid genoeg. Dat is het prototype 'huis waar iedereen wil wonen' anno 2017, geeft Mirjam Timmerman van Veel van onze kopers komen vanuit de Randstad hierheen voorde ruimte Timmerman Makelaardij in Goes aan. De Zeeuwse woningmarkt mag dan niet drooggekookt zijn, zoals in de Randstad, voor een be paald type woningen staan de ko pers ook hier in de rij. Cruciaal bij het hierboven genoemde huis aan de Hoendervogellaan: Heinkens- zand is weliswaar een dorp, maar nog rijk aan voorzieningen. Een rondje langs Zeeuwse ma kelaars maakt duidelijk dat vooral de tussenwoning en halfvrij- staande woning met 3 tot 5 slaap kamers in trek is. Prijs: tussen de 2,5 en 3,5 ton. „En ze moeten hele maal af zijn", verklaart Timmer man. Nieuwbouwhuizen gaan als warme broodjes over de toonbank, maar eigenlijk is alles vanaf 2000 in trek. Favoriet is het stedelijk ge bied vanwege de nabijheid van scholen en winkels voor de pri maire levensbehoeften, geeft ma kelaar Bert Dingemanse aan. Ook al valt de parkeerdruk buiten de stedelijke centra mee, een garage wordt zeer op prijs gesteld. Niet voor de auto - die wordt voor de deur gezet - maar om in te klussen, voor de fietsen of opslag van spul len. Vaak is het eerste (of volgende) kind aanleiding om door te stro men. Dat verklaart ook de aan dacht voor de leefomgeving: die moet veilig zijn (speelgelegen- heid), met scholen op fietsafstand en winkels voor de primaire le vensbehoeften. Regionaal zijn er wel verschil len. Zo liggen in monumentenste den als Middelburg ook oude, ka rakteristieke en goed onderhou den panden goed in de markt. In Zierikzee zijn binnenstadswonin gen met drie slaapkamers zeer ge wild, laat makelaar Erik de Bruine van Sinke Komejan Zierikzee we ten. „Maar in nieuwbouwwijken is vier slaapkamers wel een ver eiste. En wij merken dat de animo voor een woning daalt zodra er geen tuin bij zit. Veel van onze ko pers komen vanuit de Randstad hierheen voor de ruimte." In Zeeuws-Vlaanderen speelt dat as pect veel minder. „Als het huis maar pico bello in orde is", zegt Patricia van de Loverbos van Van Hoeve Makelaars in Terneuzen. Kees Visser van restaurant Bij Kees in Zierikzee heeft andermaal naast de Bocuse d'Or gegrepen. De chef die voor de derde keer in de finale stond, nam het in Ahoy Rotterdam samen met zijn rechterhand Jeffrey Buijl op tegen vier andere teams, onder meer van sterrenrestaurants. Ze moesten onder meer bronforel en duif bereiden. Lars Drost, chef de partie van het Amsterdamse tweesterrenrestau rant Ciel Bleu, won de prestigieuze kookwedstrijd. Drost mag door naar de Europese finale in Turijn, in juni 2018. De jury onder voorzitter schap van driesterrenchef Jonnie Boer van De Librije vond de ge rechten van Drost en zijn leerling kok Mike Klaassen het beste in ba lans. 'Mooie garing en dito sma ken'. Er was wel een troostprijs voor het Zierikzeese span. Jeffrey Buijl kreeg de prijs voor beste com- mis, ofwel de beste leerling-kok. Zeeuws tintje Ook de jury had een Zeeuws tintje. Chef Rutger van der Weel van res taurant Katseveer (één Michelin- ster) proefde de gerechten van de vijf finalisten. Kees Visser deed ook in 2013 en 2015 mee. Twee jaar geleden won hij de prijs voor beste visgerecht. dinsdag 19 september 2017 n Even ging het beter, maar veel automobilisten rijden toch weer te hard op de Molendijk in 's- Heerenhoek. Daarom begint vol gende week voor de derde keer een campagne om hen te wijzen om de maximumsnelheid van dertig kilometer per uur. Rob Paardekam 's-Heerenhoek Tip? redactie@pzc.nl POORTVLIET Het Groot Dictee der Thoolse taal wordt dit jaar gehouden in Poort vliet. De Woonboulevard vormt donderdag 9 no vember het decor voor de achtste editie. Dorps bewoner Rien Jansen schrijft het dictee. De eerste jaren werd het evenement steeds in Oud-Vossemeer gehou den, maar sinds een paar jaar rouleert het door de hele gemeente. Aanmel den kan via de website www.thoolsdictee.nl. KRABBENDIJKE De Noorddijk bij Krabben- dijke is de komende drie weken af en toe afgeslo ten. Dat is nodig omdat het monument ter nage dachtenis aan een vlieg tuigcrash in 1944 een op knapbeurt krijgt. Leerlin gen van het Calvijn Col lege maakten eerder dit jaar het ontwerp. Het mo nument krijgt verlichting en wordt ook overdag be ter zichtbaar gemaakt. H2 Infra uit Kruiningen voert het werk uit. GOES Het Goese Ouderenwerk houdt donderdag 21 sep tember een fietstocht voor senioren vanuit 's- Heer Hendrikskinderen. De route van ongeveer vijfentwintig kilometer voert langs Het Schenge richting Oud-Sabbinge. Deelnemers worden om 13.30 uur verwacht bij het Heer Hendrikhuis aan Te Werfstraat 18. Deel name is gratis, aanmel den is niet nodig. Bibliotheek Goes begint donderdag 21 septem ber met de basiscursus Facebook. In vier bijeenkomsten van twee uur leren de deelnemers te werken met Facebook. De kos ten bedragen 70 euro. Leden betalen 55 euro. Aanmelden kan via de website bibliotheekoos- terschelde.nl. In zo'n huis Ondine van der Vleuten Vlissingen -Erik de Bruine, makelaar Frank Balkenende Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70