II Eêst wissele in dan betaele f M Hard Rock Café na twintig jaar terug aan de Groenplaats 12 ZE Zuiderburen Waar ter wereld je ook bent, je ziet ze overal lopen. Jongeren, huismoeders en rockers in de witte shirts van Hard Rock Café. Nu ook met Antwerpen erop. Streektaal Hard Rock Café opende in maart de deuren aan de Groenplaats, midden in 't Stad, en beleefde vorige week de 'Grand Opening'. Daarmee is het terug op de locatie waar het twintig jaar geleden ook zat. Dat is ook de plaats waar het destijds failliet ging. „Dit gebouw is be hekst. Alles wat hier heeft gezeten, is failliet gegaan", zegt een perso neelslid die de bekende shirts aan een rek hangt. „Toen was het een franchise-café, nu is het van de Hard Rock Café-keten zelf, dat scheelt nogal", zegt marketingma nager Kim De Becker. Het Hard Rock Café Antwerpen is zoals al die andere 150 die er we reldwijd zijn. Een relaxte sfeer, Arctic Monkeys klinkt door de speakers, het bedienend personeel spreekt alle talen, grote schalen met nachos en burgers gaan rond, de cola komt in Amerikaanse ma ten en er is een winkel. Aan de muren prijken allerlei gadgets van de grootheden der rockmuziek. Toch is elk café uniek, zegt De Bec ker. „Alles wat hier aan de muur hangt, heeft een band met Ant werpen of met diamanten (Ant werpen is van oudsher de dia mantstad, red.). De diamanten jurk van Lady Gaga is mijn favo riet." En ja, die jurk is écht van de Amerikaanse popdiva. „Er zijn mensen die niet geloven dat wat hier hangt, echt is. Dat is het wel degelijk! We hebben 80.000 stuk ken in voorraad liggen in Amerika. Na zeven jaar krijgt elk café nieuwe gadgets." En het zijn niet de minsten die attributen in de Antwerpse vitri nes hebben hangen. Jasjes van John Lennon en David Bowie, en een (poging tot) broek van Chris tina Aguilera die ze naar alle waar schijnlijkheid bij een bedrijf in Na zeven jaar krijgt elk café nieuwe gadgets Walsoorden besteld heeft. Verder: een bluesgitaar van ZZ Top, de gi taren van Eddie Van Halen en Bruce Kulick van Kiss. Een gitaar band van Bono, die hij gebruikte tijdens de opnames van album Rattle and Hum. En wat te denken van het leren jasje van The Boss Bruce Springsteen, dat hij droeg tijdens de legendarische Born in the USA-tour in ^84-1985. Mét, ja wel, diamanten. Julder gae misschien ok wè 's op vekansie. Dan krieg je noe even wat om an te dien ken. In 1986 bi m'n op ve kansie in Joego-Slavië eweest. 't Was nog 't land van Tito, 'n commu nistische 'eilstaet. M'n d'r moöie weken deur'ebrocht in vee ezie. Bevobbeld de ouwe bruhhe in Mostar, waer jongetjes vö 'n paer di nar van of deeje sprienge. Ze wiste eêl goed dat de toeristen dat leutig vonde. Zöma 'n plekke waer of toe nog Ibrahim in Abraham gewoon neffen mekaore konde leve. Niks an d'and. Dat is in de laetere oorlog eê- mae veranderd. De bruhhe kepot in de goeie verstand'oudieng kepot. In dat aomè, omdat Servische 'intellec tuelen' ulder verstand beter aode motte gebruke in plekke van 'n na tionalistisch gevoel te propaheeren. Wulder vonde de landen in Oost- Europa agheêl gin 'eilstaeten. M'n in die vekansie verscheie keren ezie dat de verkoapers in waeren'uzen 't eêmae nie belangriek vonde of ze wat deeje verkoape. In op de mart riepe ziheunervrouwen naer ons: kieke, nie koape. Want zö stienge Ollanders bekend. In dat vonde ze nie leutig. Wulder trouwes ok nie. Op 'n dag aode m'n beslote mit 'n bus 'n bitje van de kust weg te rie- jen om wat van 't binneland te zien. In de bus most ik 400 dinar betaele. Ik gaf'n briefje van duzend. De con ducteur dee't glieke wegsteke in z'n tasse in dee net of ik 'n briefje van too eheven ao. Ie verstieng gin Duits mï, ok gin Engels, ie ieuw z'n eihe van Jaokus. Gin maans ao wat ezie, dust aol mien protesten deeje niks aalpe, d'r most 300 bie. Je beh- riep wè, ik was eêl boos. Me bin tot 't eindpunt mee'ehae in dat was 'n eêl klein durpje van misschien acht uzen. M'n d'r wat rond'eloape in kwaeme toe bie 'n uusje waer of de vrouwe bute stieng. 'n Klein meisse was an't spelen. Me rochte zö goed in zö kwaed as 't gieng an de praet, want 'n bitje Duits kon ze wè, a was Die truc mit 't wisselheid m'n nog 'n keer mee'emaekt in Tsjechië in 'n eettente dat de tael van de ouwe vijand in de twidde waereldoorlog. Z'ao twï zeunen, die aolebeie in Belgrado waere. D'n eênen was soldaot in de joengsten was in opleidieng bie de plisie. Wulder krehe wat te drien- ken in toe dat ons wï nae de bus zouwe loape gaeve m'n 't meisje wat sukelaode. De moeder vond dat nie zöma kunne in gaf ons wat viehen van de groöte vieheboam, die neffen d'r uus stieng. Zö konde m'n er- vaere, dat nie aole Joegoslaven toet- mem bin in nie aolemaele zö as de conducteur in de bus. Ik nae de lesten oorlog in die landen dikkels edocht an die twï zeunen van die vrouwe in dat kleine durpje. Zouwe ze nog leve? Die truc mit 't wisselheid m'n nog 'n keer mee'emaekt in Tsjechië in 'n eettente. Ma toe è'k zö ard laete oöre da'k 't 'r nie mee seêns was dat d'n baes d'r verlehe mee was vö de aore gasten in toe krehe m'n 't goeie wisselheid trug. Sint dien tied ouwe m'n ons geld goed vast tot ze 't wisselheid laete zie. Eêst wissele in dan betaele. toetmem: allemaal hetzelfde) dinsdag 19 september 2017 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Hard Rock Café in Antwerpen Bob Maes SD Bruce en Bono in Antwerpen -Kim De Becker Hard Rock Café zit aan Groen plaats 35 en is dagelijks open. De barman van Hard Rock Café in Antwerpen schenkt bijna alle cocktails, fotoscamileschelstraete Een leren jas van Bruce Springsteen hangt in een vitrine tussen de gitaren. Op de bovenste verdieping hangt een jurk van Lady Gaga. M Uiteraard is ook het welbe kende shirt van het café te koop. Henk Blom n deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66