Het gevoel van saamhorigheid is groot in het dorp 7 Jan en Maartje de Meij wonen hun hele leven al 'op Burgh'. En ze zijn actief in het verenigingsleven. Van animositeit tussen Burgh en Haamstede is geen sprake meer, vertellen ze. Voor veel bezoekers is het maar lastig: het heet Burgh-Haam- stede en toch zie je twee kerken en twee kernen. Dat komt omdat Burgh en Haamstede tot 1961 twee zelf standige dorpen waren. Ook al heeft het nu één naam, Burghe- naren zeggen meestal toch dat ze 'op Burgh' wonen. En wanneer je zoals Jan de Meij uit de Kerk straat al bijna 78 jaar op dezelfde plek woont, dan mag je met recht een echte Burghenaar genoemd worden. Jan: „Ik ben geboren in het huis waar we nu wonen, op nummer 7, maar van 1967 tot en met 2000 woonden mijn vrouw Maartje en ik hier recht tegenover op num mer 6. Daar hadden we het schil dersbedrijf en de winkel. Mijn vader begon die in 1937." Toen de moeder van Jan naar het rusthuis ging, verhuisden Jan en Maartje terug naar nummer 7. Hun zoon René nam zijn intrek in nummer 6 met zijn vrouw Mo nique. De winkel is er niet meer, maar René heeft wel het schil dersbedrijf voortgezet. Maartje: „Na 33 jaar was ik het wel een beetje zat met de winkel. Je zit er toch altijd aan vast. Nadat we zijn gestopt ging ik bij de ou- derensoos en dat doe ik nu nog. Helaas wordt dat clubje steeds kleiner. Er komt niemand meer bij ook." Stilzitten komt in het woor denboek van Jan en Maartje niet voor. Is Maartje niet voor de soos bezig met kaarten maken, dan bakt ze wel een cake voor tijdens de perenveiling. Samen zitten ze bij streekdrachtvereniging de Arke. Jan zorgt daarnaast bij ver schillende evenementen in het dorp voor het ophangen van de vlaggetjes. Maar de meeste tijd zit in de kanaries. „Al vijftig jaar houd ik kanaries en ga ermee naar ten toonstellingen. De laatste keer werd ik met 94 punten kampioen van het district Zeeland. Ik heb altijd gele kanaries. Vroeger ook witte, maar die werden zo vies. Die moest ik met een kwastje in de gootsteen schoonmaken." Dorpsgenoot Ben Meddeler heeft veel waardering voor zijn oudere buren die nog zo volop meedraaien in de dorpsgemeen schap. Zeifis hij ook al heel lang in het verenigingsleven actief. „Sinds mijn vijftiende heb ik bij allerlei clubjes gezeten. In het be stuur van Jeugdsoos Big S, bij de brandweer, voetbalclub DFS en natuurlijk nu als voorzitter van de Burghse Dag." Die Burghse Dag is toch wel de happening van het jaar in Burgh. Duizenden mensen bezoeken dan het dorp dat in het teken staat van ringsteken en andere folkloristische activiteiten. Gezamenlijk dingen organise ren kunnen ze in Burgh goed, volgens Ben. „Het gevoel van saamhorigheid is in Burgh heel groot. Ik denk dat het hier net iets makkelijker is om mensen bij el kaar te krijgen dan in Haam stede." Overigens heeft hij niets tegen Haamstede hoor, verzekert hij. „We maken er vaak grapjes over, dat het enige goede van Ik ben geboren in het huis waar we nu wonen; maar we hebben ook jaren hier tegenover gewoond Haamstede de bus naar Burgh is bijvoorbeeld. Maar dat is gekkig heid. Vroeger was er meer haat en nijd tussen de dorpen. Niet dat we op de vuist gingen, maar er werd over en weer het nodige ge roepen." Tijdens de jaarlijkse dorpsbar becue en burendag is iedereen welkom, of je nu in Burgh woont of in Haamstede. Het gaat om het onderhouden van de contacten met elkaar. Vorig jaar plantten alle buren samen tienduizend narcissenbollen rondom de Burghse kerk. Ben: „Op dat soort momenten weet iedereen elkaar te vinden. Ik ben wat dat betreft heel trots om een Burghenaar te zijn en al die mensen te mogen kennen die zorgen dat dit zo'n fijn dorp is. Er gaat voor mij weinig boven Burgh. We zeggen niet voor niks altijd: Burghje Boven." dinsdag 19 september 2017 3D Trots om een Burghenaar te zijn Mariska Den Hartog -Jan de Meij Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: JAN EN MAARTJE DE MEIJ. A Yvon en Ben Meddeler met hun kleinkinderen Kick (I) en Levi, fotos marieke mandemaker A Maartje en Jan de Meij. Hij woont al bijna 78 jaar in de Kerkstraat in Burgh-Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63