7 'Als kindertolk achterhaal je wat er diep van binnen leeft' schrik van dit heldere inzicht, de tra nen springen in mijn ogen. De kindertolk noteert mijn ant woorden op haar vragen. Een week later koppelt ze die terug en dan slaat het verdriet van mijn zoon opeens op wat ik zelf nog heb uit te zoeken. „Jouw jongste staat voor jouw kwetsbare kant. Hij laat zijn moeder zien dat je iets groot mag laten zijn. Je mag verdriet hebben. Je mag je laten raken en aanraken. Jij gebruikt vaak het woord 'last'. Ergens als kind ben jij huilen en om aandacht schreeu wen als iets negatiefs gaan zien. Je hebt het gelabeld als dat jij mensen tot last bent als je om hulp vraagt of troost nodig hebt. Die overtuiging is onterecht. Je mag je overleden vader en twee vriendinnen missen." Patronen Dit zijn de blinde vlekken, de diep gewortelde patronen waarvan je niet eens vermoedt dat zij je hinderen. Diep van binnen welt verdriet op. Ik mag het groot maken, huilen. Mijn kleine kanjer is mijn grote voorbeeld. En toch: als alleenstaande moeder belast ik mijn jongens liever niet met grote-mensenproblemen. „Zij voelen het toch", reflecteert Claudia. „De jongens willen graag dat hun moeder gelukkig is. Door je emoties te relativeren, houd je de druk bij jezelf en dat belast je. Wat gebeurt er als je dat gevoel deelt?" Soms gooi ik het eruit: dat ik ook niet alles alleen kan. Dat ik regelma tig niet weet wat het beste is. En tot mijn opluchting werkt dat. Dan rui men we opeens wel zonder strijd en ruzie de tafel af. En doen we de vaat. „Dan is het samen en niet jij alleen." Het is me helder. Moeders mag de weg (tijdelijk) kwijt zijn en mijn jon gens mogen zien dat ook ik verdrietig of kwetsbaar kan zijn. Mijn rugzak met ervaringen zal ik nooit meer kwijtraken, maar ik kan wel beslui ten hoe ik ermee omga. Ik zeg het zo Ergens als kind ben jij huilen en om aandacht schreeuwen als iets negatiefs gaan zien vaak en liefdevol tegen anderen, maar voor mezelf ben ik snoeihard. Pas bij de hoge kabelbaan in Oos tenrijk volgt weken later de omslag. Wat eng. Jaren geleden stapte ik er brullend in en durfde niet meer naar beneden. De jongste twee houden me vast: Ik hoef niet mee als ik niet durf. Ik huil van ellende. Dan stap ik in. „Ik vind je dapper", zegt mijn kleine kanjer als ik hem 's avonds naar bed breng. Zo is dat. Jezelf durven zijn bij wie of waar ook, is gewoon dapper. JANITA VENEMA dinsdag 19 september 2017 GO —Claudia Hass Kindertolk Claudia Hass luistert nauwge zet. Wat vindt deze moeder zo moeilijk of lastig aan het gedrag van haar kind? En wat zegt dat? FOTO ANNEMIEK MOMMERS Lerares en klassiek homeopaat Janita Venema (57) bedacht de PresentChild-methode voor de kindertolk. Waarom noemt u de methode zo? „Elk kind is een ge schenk, ook als het niet goed met dat kind gaat. Recht voor jouw neus laat het je zien wat jij liever niet ziet, omdat het pijn doet of nog niet helder is. zit, voelen kinderen dat en leven ervan op." Dankzij deze methode kunnen boze buien, bedplassen en slecht eten verbeteren, maar ook ADHD-gedrag. Hoe kan dat? „Ik heb er weieens discussies over en toch is het zo. Kinderen met ADHD zijn heel levendig. Wij hebben een wereld geschapen waarin dat niet op prijs wordt ge steld. We kiezen voor rus tig gedrag, voor beeld schermen. Als kindertolk achterhaal je de overtuigingen van de ouder: 'een ADHD-kind is lastig'. Link je dat met een weggestopt gevoel bij de ouder, dat jijzelf als kind niet voldeed, dan ervaren ouders vaak meer liefde voor hun drukte maker. De spanning ver dwijnt." Soms geef je een kind wat jij je zelf onthoudt: ruimte, aan dacht, kwets baar mogen zijn. Je projec teert op je kind wat jezelf bent tekortgekomen en com penseert dat. Maar schenk jij jezelf alsnog wat je in je jeugd miste, dan gaat het automatisch met je kind beter." Doet een kinder tolk hetzelfde als super- nanny Jo Frost? Zij sleutelt aan het gedrag van de ouders, waarna het kind ook een draai maakt. „Jo Frost verandert de opvoeder in de ouder. De kindertolk verandert de mens. Als vader of moeder goed in zijn vel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51