Een puber met liefdesverdriet JAN DROST 6 Ouder-kindrelatie Heb je problemen met de opvoeding van je kind, zit het niet lekker in zijn vel? De kindertolk draait het om: de kans is groot dat je zoon of dochter jou een spiegel voorhoudt. „Chantal, de jongste wil laten zien dat jij ook kwetsbaar mag zijn." Vraag het de deskundige -rV Voor volwassenen kan het liefdesverdriet van een 13-jarige schattig lijken, aandoenlijk dramatisch, in elk geval nog niet het echte werk. Tijdens een lezing over liefdesverdriet ver telde een jongen in het publiek dat hij er kapot van was dat zijn vriendin hem verlaten had. Een oude man draaide zich naar hem om en zei: 'Sorry, maar dat verdriet van jou kan ik toch echt niet serieus nemen.' 'Waarom niet?' vroeg de jon gen. 'Omdat jij nog een heel leven vóór je hebt,' antwoordde de man geërgerd. De reactie van de man was misschien onge past, maar niet onbegrijpelijk. De oude man, die zelf kampte met het verlies van zijn vrouw, heeft inderdaad waarschijnlijk minder toekomst vóór zich dan de jongen. En het verwerken van liefdes verdriet hangt samen met hoe groot je de moge lijkheid acht dat er nog een nieuw begin moge lijk is, een kans op een nieuwe liefde. In dat op zicht lijkt het verdriet minder groot voor ie mand met nog zeeën van tijd in het verschiet. Aan de andere kant: als je hart voor de eerste keer gebroken wordt, is dit amper te bevatten. Je hebt minder verlieser- varingen waaraan je je huidige verlies kunt relate ren en dat maakt het gevaar groter dat je erdoor wordt opgeslokt, dat het verdriet alomtegenwoor dig is en je het gevoel krijgt dat je leven voorbij is. Is je hart voor de eerste keer gebroken, dan is dat amper te bevatten belangrijk iemand van 13 jaar niet de waarde en het gewicht van zijn heden te ontnemen. Tegelijker tijd is het zaak hem er niet in te laten wegzakken. Hij kan zich misschien niet voorstellen dat zijn le ven doorgaat, maar de volwassenen om hem heen kunnen dat wel. Je zou dit de geruststellende aan wezigheid van volwassenen kunnen noemen. Volwassenen, zoals ouders, bieden het voorbeeld van een continuïteit door de tijd heen, zij zijn de belichaming van 'het leven gaat door', het levende bewijs ervan, en dat is hoopvol. Door er in die zin gewoon te zijn, kun je een 13-jarige met een gebro ken hart op het idee brengen dat hij er ook nog wel even zal zijn, dat het einde van zijn eerste liefde niet het einde van zijn leven betekent, zelfs niet van de liefde. Al zal hij dat op dit moment waar schijnlijk niet geloven. En toch is het zo. En dat kun je tegen hem zeggen, al kan het een tijdje duren voor hij je dit in dank afneemt. HET PANEL ijn puberzonen van 16,14 en 12 jaar doen hun best om me zachtjes te ver rassen met een verjaardagont- bijt. Ik heb opdracht gekregen in bed te blijven. Uit het niets hoor ik de jongste ineens erbarmelijk huilen. Moet ik in actie komen? Hem troos ten of in bed blijven? De oudste roept: „Wij krijgen hem niet stil." Tussen de boekenkast en de eetta fel krult zoonlief zich op tegen de muur. „Wat is er?" vraag ik en houd hem troostend vast. „Bubbel is dood." Een van zijn vissen. De leven loze Bubbel deint zielig in de kom. „Nee, je mag hem niet doorspoelen, ik wil hem in de tuin begraven", jam mert mijn zoon. Hij loopt van me weg en zondert zich af. „Hoe is het als je merkt dat hij niet aangeraakt wil worden?", vraagt Claudia Hass, één van de ruim twee honderd kindertolken in Nederland en België. Ik heb de situatie aange dragen, omdat ik me er machteloos bij voel. Hoe sla ik me hier nu weer als alleenstaande moeder doorheen? Mede daarom heb ik de hulp van de kindertolk ingeschakeld. Kindertolken werken met de PresentChild-methode van de Friese Janita Venema. In de jaren dat zij zich gedeprimeerd voelt, kwakkelt haar kind met zijn gezondheid. Ook al doet Janita er alles aan om haar zoon gelukkig te zien, het heeft pas effect als zij zich realiseert wat er gaande is: hij fluistert haar in hoe zij er voor staat. Sindsdien heeft zij met haar training honderden kindertolken opgeleid. In drie of vier gesprekken met een of beide ouders leggen de tolken bloot wat kinder gedrag jou te vertellen heeft. PresentChild maakt ge- Jouw zoon laat je zien dat je verdriet mag hebben bruik van de onvoorwaardelijke liefde tussen vaders, moeders, doch ters en zoons. Juist als je kind de vin ger op een pijnlijke plek legt, raakt je dat enorm. Onbevangen als zij zijn, hebben kinderen de gave om door maskers en muren heen te prikken. Vaak motiveert dat om te veranderen en te helen. Het gedrag van een kind verandert dan automatisch mee. De baboesjka's, de Russische pop petjes waar identieke, maar kleinere versies uitkomen, representeren di verse fasen in het leven. De kleinste staat voor het pure, vreugdevolle kind. De grootste voor de volwassen ouder die zowel een kind als zichzelf kan liefhebben. De tussenvormen symboliseren het kind dat zich afge wezen en onbegrepen voelt, dat een overlevingsmechanisme inschakelt en de volwassene die nog steeds van dat mechanisme gebruikmaakt. Afscheid Waarom ik het zo erg vind om mijn jongste zo in tranen te zien? Ik ben verdrietig voor hem, dit is het zoveel ste afscheid. Wij staan erbij als opa sterft, toch nog onverwacht. Papa verlaat het gezin na de scheiding. Hij belooft het huis over te nemen met de hond en de kippen erbij, maar de woning gaat in de verkoop en de troeteldieren krijgen andere baasjes. Iedereen vertrekt maar. En wij blij ven achter in ons verdriet. „Typeer je zoon eens in één woord zoals hij daar zat?", zegt Claudia in onze sessie. Dat beeld breekt mijn hart. Een puur jongetje dat met snot en tranen intens kwetsbaar en ver drietig is. „Hoe reageer jij dan?" Hij is weggelopen en ik ben een doosje gaan zoeken voor Bubbels begrafenis. Wat praktisch en exemplarisch voor het standje overleven waarin ik al jaren sta. Vader dood? Uithuilen en door gaan. Scheiden? Raap de scherven op en doorgaan. Ik schiet in mijn actiemodus, relativeer gevoelens. Ik dinsdag 19 september 2017 GO R Jan Drost is gespecialiseerd in de filosofie over de liefde Het vriendinnetje van mijn zoon (13) heeft het uitgemaakt. Ze was zijn eerste liefde. Hoe troost ik mijn puber met liefdesverdriet? Liefdesverdriet is altijd het echte werk. Maar in elke levensfase is het een ander verdriet. Het is Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff VOEDINGS DESKUNDIGE Klaske van Norren Je kind verdrietig? Kijk eens in de spiegel Chantal Hamers PSYCHO LOOG Steven Pont 44 —Kindertolk Claudia Hass

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50