ergernis <y Orkaan Maria zal de Nederlandse eilanden niet raken mm 79 - 4 dagen Brabant Nieuw voor Nederland: hulp vragen in plaats van bieden o sir tv» 5 Ultralinks hekelt cartooncensuur 59.- len." Daar wilde Van den Tweel niets van weten. „Die mensen hebben het niet zo breed als wij hier in Nederland. Wat zij geven is natuurlijk fantastisch, maar wij nemen als concern ook onze ver antwoordelijkheid. Vandaar deze donatie." En de mensen die bood schappen doen in de supermark ten op Curasao dragen ook hun steentje bij. „Klanten kopen houd bare producten bij ons en laten die achter bij het personeel. Ook die goederen worden ingezameld en verscheept." De actie zou in eerste instantie twee dagen duren, maar een telefoontje naar Curasao leert dat er nog steeds massaal wordt gedoneerd. „Mensen blijven maar geven." Voor de ondernemer is het wel belangrijk dat de coördinatie via de lokale overheid en het Rode Kruis gaat. „In overleg worden lijs ten samengesteld van wat er pre cies nodig is. Het is belangrijk voor ons om te weten dat geen mis bruik wordt gemaakt van onze hulp. We willen niet dat er straks pakken Pampers voor too gulden worden verkocht of dat er iets aan de strijkstok blijft hangen." problematisch. Het zelfstandige land is nog wel onderdeel van ons Koninkrijk, maar wil vaak zo min mogelijk met Nederland te maken hebben. Toen in Plasterk in 2015 het eiland op de vingers tikte om dat de overheidsfinanciën niet op orde waren, verslechterde de rela tie verder. Nu weer vreest het ei landbestuur dat Nederland zich al te veel gaat bemoeien met de we deropbouw van het eiland, zoals ook in 1995 gebeurde na de orkaan Luis. Andersom is Nederland welis waar verplicht om financieel te helpen bij de wederopbouw van het verwoeste land, maar het kabi net is niet van plan om blanco cheques uit te schrijven. Maria nadert Bovenwindse Eilanden SINT-MAARTEN Orkaan Maria wint aan kracht, maar heeft het niet langer gemunt op de Neder landse eilanden in het Caribisch gebied. De orkaan, die voldoende kracht heeft om vrachtwagens opzij te smijten, stevent recht op Puerto Rico af. Volgens de meest recente schatting raast orkaan Maria met windsnelheden van gemiddeld 195 kilometer per uur overzee. De windstoten lopen op tot rond 240 kilometer per uur. Met deze windkracht is er sprake van een categorie 3 orkaan, een zware orkaan die alles op zijn pad opzij blaast, waarschuwt me teoroloog bij Weerplaza Michiel Severin. „De komende uren blijft Maria in kracht toenemen naar windsnelheden van 240 kilome ter per uur. Dat is ongelofelijk hard en komt al in de buurt waar mee Irma over Sint Maarten trok." Zoals het er nu uitziet heeft Ma ria haar koers meer naar het zui den bijgesteld. Hierdoor komen de Nederlandse eilanden Sint-Eu- statius en Saba - waar uit voorzorg al mariniers naar toe zijn gegaan - niet in het oog terecht. De aangepaste koers was slecht nieuws voor de Caribische ei- landstaat Dominica waar de or kaan gisteravond langs trok en naar verwachting aanzienlijke schade zou aanrichten. En het wordt nóg erger. Maria raast recht af op Puerto Rico, dat 3,5 tot 4 miljoen inwoners telt. Naar verwachting komt ze hier de komende nacht aan land. Het ei land heeft nog een kleine 24 uur om zich op het ergste voor te be reiden. Saba en Sint-Eustatius mogen dan opnieuw ontsnappen aan een zware orkaan, de inwoners moe ten zich wel voorbereiden op een tropische storm, zegt Severin. „We verwachten daar windkracht 9. Vorige week bracht een verge lijkbare storm ons land in rep en roer. Kortom: het wordt onstui mig. Er komt forse wind die tak ken en dakpannen over de weg zal slingeren." Het zwaar getroffen Sint Maar ten is nog verder verwijderd van de nieuwe orkaan. Toch is het Rode Kruis er niet gerust op. „Overal op straat ligt nog puin en afval. Als het straks flink gaat re genen en waaien wordt de situatie nog slechter voor veel inwoners," zegt een woordvoerder ter plekke. De hulporganisatie deelde zo veel mogelijk zeilen uit om de geha vende daken af te dekken. Ook heeft ze diverse opvangplekken verspreid over het eiland openge steld. NEW YORK Een nieuwe rol voor Nederland bij de Ver enigde Naties: Nederland is door orkaan Irma nu eens geen hulpverlener, maar moet zelf om steun vragen. Demissio nair minister Koenders riep gisteren de VN op ruimhartig te zijn bij het toekennen van noodhulp aan Sint Maarten en andere Caribische landen die getroffen zijn door Irma. Nederlandse diplomaten die gestationeerd zijn bij de VN in New York voeren al gesprek ken over hulpprogramma's voor het eiland. Zo zou Unicef zorg voor getraumatiseerde kinderen op zich kunnen ne men en heeft de VN veel we- deropbouwexperts in huis. Een team van VN-mensen is al op Sint-Maarten om te inven tariseren welke hulp precies nodig is. Voor voedsel, water en elektriciteit is 10 miljoen dollar uit het VN-noodfonds vrijgemaakt. Hoeveel daarvan naar Sint Maarten gaat is nog onduidelijk. Koenders is waar schijnlijk voor de laatste keer als minister van Buitenlandse zaken bij de Algemene Verga dering van de VN. Ultralinks in Europa is witheet over censuur door het Europees parlement. Als gevolg daarvan dreigen twaalf Griekse car toons waarin vooral Duitsland op de hak wordt genomen, niet te kunnen worden geëxpo seerd. In een brief op poten aan voor zitter Tajani eist de GUE/NGL- fractie dat het Parlement de ge wraakte tekeningen alsnog toe laat op een expositie, later deze maand, in de Parlementsge bouwen. „Humor en satire zijn al eeuwenlang onderdeel van de democratie. Alleen antide mocratische regimes tolereren dat niet", stellen de briefschrij vers. Zij hadden een andere houding van het parlement verwacht, zeker na de terroris tische moordaanslag op de re dactie van Charlie Hebdo, begin 20T5 in Parijs. De fractie heeft het vooral gemunt op de Britse 'libdem' Catherine Bearder, die als questor van het Parlement verantwoordelijk is voor expo sities in de Parlementsgebou wen. Zij vond de inhoud 'te controversieel' en de nade rende Duitse verkiezingen een ander bezwaar. De Verenigde Naties lijden aan bureaucratie en wanbeheer Tot 19,5 jaar cel in grote drugszaak Zeventien verdachten zijn veroordeeld tot celstraffen tus sen 9 maanden en 19,5 jaar voor grootschalige handel in soft- en harddrugs en twee pogingen tot moord en dood slag. Een schietpartij in sep tember 2012 aan de Kapel meesterlaan in Tilburg bracht de zaak aan het rollen. In totaal stonden er 28 verdachten - veelal Tilburgers - terecht op de zittingen die werden ge houden in de extra beveiligde rechtbank op Schiphol. w m Kloosterhotel 1 ■ham Den Helder/Texel 3 da igen Noordwijk www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg dinsdag 19 september 2017 GO Maagden- Puerto ei anden SINT-MAARTEN Anguilla^ St. Barthelemey SABA Oq Barbuda A t/antische Oceaan wo Caribische Zee VS 'O. st. Kitts T ST. EUSTATIUS O Nevis CUBA SINT MAARTEN Antigua Q Montserrat Guadeloupe I rn z di O Marie-Galante Dominica Diameter oog: 28 km 1909171RV BRON ANP. NHC Martinique Orkaan Maria BRUSSEL WEER NAAR SCHOOL »-a. Syrische schoolkinderen lopen langs de door oorlog ver woeste gebouwen in het zuiden van de stad Daraa. Het gebied wordt nog gecontroleerd door rebellerende groepen. TILBURG De Amerikaanse president Donald Trump was gisteren in New York ui terst kritisch over de werkwijze van de VN. Het budget van de organisatie is sinds 2000 met 140 procent toegenomen. Voor maar lui iflBn Volledig vernieuwd Kloosterhotel middenin de natuur! Tip: De Deurnse kastelen 4* Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,2) Q 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi en parkeren Aankomsten t/m december. Betaal pas aankomst! 3* Hotel Den Helder (7,8) 3* Hotel Astoria (7,8) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. bootkaartje Texel VI Q 50 'nc'- zwembadkaartje Gratis wifi en parkeren Gratis wifi en drankje stel Astoria (7,8) Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5