Beschuldigingen premier Sint-Maarten veroorzaken 4 SINT-MAARTEN STEUNACTIE melk, melkpoeder en nog meer nodig. Meteen de volgende dag hebben we een zeecontainer met hulpgoederen gevuld die de ma rine naar Sint-Maarten heeft ge bracht." Van den Tweel bezoekt zijn su permarkten op de Antillen tien tallen keren per jaar. Afgelopen dinsdag kwam hij weer terug naar Nederland van een zaken reis. Zo kon hij vrijdag tijdens de nationale hulpactie 'Nederland Helpt Sint Maarten' in Hilversum bekendmaken nog eens 25.000 euro aan goederen te schenken aan het getroffen eiland. „We zijn een begrip in het Caribisch ge bied, dan vind ik dat we ook iets moeten terugdoen." Een container met pallets olie, suiker, meel en babyvoeding, maar ook met alles- reiniger, chloor en handdoeken is gisteren gevuld en vertrokken per containerschip. In totaal gaan er met het schip vanuit Curasao twintig containers met hulpgoe deren van diverse instanties naar het Rode Kruis op Sint-Maarten. Personeel Ook zijn eigen personeel in het Caribisch gebied wil graag helpen. Van den Tweel heeft er zo'n vijfhonderd medewerkers. „Zij wilden direct na de ramp al helpen en stelden voor om geld te doneren dat ik moest verdubbe- De Nijkerkse supermarkteigenaar en horecaondernemer Gerard van den Tweel heeft als één van de eersten hulpgoederen naar Sint-Maarten gebracht. De grootste lading goederen is nog onderweg. De geboren Nijkerker heeft zeven supermarkten op de Nederlandse Antillen, waarvan twee op Cura sao. Na orkaan Irma die ander halve week over Sint-Maarten raasde, stuurde hij gelijk hulpgoe deren richting het getroffen eiland in opdracht van de lokale over heid. „Sint Maarten ligt nou een maal dichter bij Curasao dan bij Nederland. Vanaf daar doet een boot met hulpgoederen er een dag over om het getroffen gebied te bereiken, vanaf Nederland duurt het al gauw tweeëneenhalf tot drie weken. Wij zitten dicht bij het vuur en ons schip kan er al zijn, terwijl in Nederland nog moet worden geladen." De 72-jarige ondernemer die sinds 2006 actiefis op Curasao werd benaderd door het Rode Kruis en de lokale overheid om te helpen. „Ze hadden water, olie, De verhoudingen tussen Neder land en Sint-Maarten staan op scherp, nu de premier van het ei land Nederlandse militairen ver wijt dat ze niets deden tegen plun deringen na de storm Irma. Premier William Marlin zei in een interview met NRC dat Neder landse militairen zouden hebben toegekeken toen winkels werden geplunderd op Sint-Maarten. Mar lin zei dat er voor de orkaan afspra ken waren gemaakt over het hand haven van de orde, maar dat deze niet zijn nageleefd. Het gevolg van miscommunicatie, zei de premier. „De avondklok werd niet gehand haafd, er werd geplunderd, de ma riniers keken ernaar en deden niets." De uitspraken hebben de erger nis van minister Ronald Plasterk gewekt. Hij noemde de uitspraken gisteren 'heel vreemd' en zei dat de 'humanitaire ramp oneindig veel groter was geweest' zonder het werk van Nederlandse militairen. Ook bij de krijgsmacht heeft Marlin woede geoogst. Comman dant Zeestrijdkrachten Rob Ver kerk reageerde als door een adder gebeten via Twitter: „Wat een klinkklare onzin. Mijn mensen hebben binnen de grenzen van hun mogelijkheden vanaf het eerste moment handelend opgetreden." Na alle ophef zou Marlin tegen Plasterk hebben gezegd dat het in terview met NRC nooit heeft plaatsgevonden, maar de krant plaatste gisteren een geluidsfrag ment op de website waarop de pre mier te horen zou zijn. Op Sint-Maarten waren al voor de komst van storm Irma zo'n 50 militairen gepositioneerd om po litiebureaus, de ge vangenis en een zie kenhuis te bevei ligen. Ze had den ook toen al het man daat om met ge bruik wapens de orde te handhaven. De uitspraken van Marlin wekken in politiek Den Haag bovendien woede, omdat de premier en het bestuur van het eiland na de storm zélf'niet operationeel' waren. Geen contact De huizen en werkplekken van bestuurders waren beschadigd en op enkele dagen was er zelfs uren lang geen contact met hen te krij gen. Op dat moment lag het be stuur min of meer in handen van Nederland en de militairen, al wilde minister Plasterk dat vo rige week niet bevestigen. De relatie tussen Ne derland en Sint- Maarten is toch al van dinsdag 19 september 2017 'Onze winkels zijn een begrip, we moeten iets terugdoen' Personeel bij de super markt van Van den Tweel op Curasao bezig met het laden van hulpgoe deren voor Sint- Maarten. FOTO MISCHA VER- ZUU/VAN DEN TWEEL Esther de Kloe Supermarkteigenaar Gerard van den Tweel. foto bram petraeus Tobias den Hartog Den Haag Commandant Zeestrijdkrach ten Rob Verkerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4