Te vroeg geboren Amber wil nu tekst en uitleg geven 5 Meer buikvet, meer risico op kanker Als ik ziek ben, bid ik tot God. Soms slik ik er ook paracetamol bij georiënteerd. Zelf ging ik als jongere regelmatig op uitwisseling naar het buitenland, en ook nu zoek ik voor mijn werk internationale contacten op. Dat heeft me veel kennis over andere culturen opgeleverd. Sinds zes jaar gaan Linda en ik elke zomer als vrijwilliger naar Teen- Street, een conferentie voor christe lijke tieners, in Duitsland. Ruim drieduizend jongeren uit vijfenveer tig landen komen daar dan samen." Linda: „Arne en ik zitten in de orga nisatie en voor de kinderen van alle vrijwilligers is er een speciaal pro gramma. Met muziek, workshops, sport en spel. Voor de kinderen is TeenStreet een fantastische gelegen heid om kinderen uit andere cultu ren te ontmoeten." Tirza: „Het is echt vakantie en we vinden het hartstikke leuk." Joanne: „Ik kom op TeenStreet meer te weten over God en kan er lekker mezelf zijn. In Nederland praat ik niet met iedereen over God, omdat ik denk dat mensen me dan raar vin den. Ook leuk: op TeenStreet krijgen we frietjes van poffertjesdeeg." Tirza: „En donuts en Berliner bol len." Joanne: „De diensten zijn er gewel dig. Iedereen doet mee, het is ge woon: BAM! Met muziek en dans, echt iets voor mij. We hebben er veel vrienden gemaakt." Ga kritisch om met (sociale) media Joanne: „Ik luister graag naar een beetje stoere rap- en dansmuziek op de radio. Ook 's morgens bij het op staan. Daar is mama niet altijd blij mee." Linda: „Dan vraag ik of er iets rusti- gers op mag. We praten veel met de kinderen, ook over de teksten van liedjes." Arne: „Het gaat erom dat ze zich bewust worden van wat ze zien en horen op de radio, televisie en inter net." Tirza: „Ik heb een mobiel en een computer. Joanne en ik kijken graag naar filmpjes van YouTubers. Bij voorbeeld over de 10 Meest Irritante Uitspraken van Ouders. Die van onze ouders is dat er geen geld op hun rug groeit." Linda: „Geld is niet bepalend, het is belangrijker dat dingen bij je passen. Onze tuinbank hebben we gemaakt van pallets, omdat het de uitstraling had die we wilden. Daar hebben we zelf een tafel bij gemaakt. Die onge kunstelde stijl past bij ons en het is heerlijk om in die sfeer als gezin en met vrienden te genieten." Premature baby's Haar broertje redt het niet, Amber balanceert met haar 6oo gram wekenlang op het randje van de dood. Dat heeft nog altijd een impact op haar. Door haar verhaal 'klein meisje maakt een reisje' via sociale media te vertellen, hoopt ze de gevol gen van extreme prematuri teit bekendheid te geven. „Bij mijn geboorte waren al mijn organen aanwezig. Maar in de couveuse moes ten mijn hersenen en lon gen nog rijpen. Ik lag aan de beademing en daardoor heb ik een kleinere longinhoud. Ik ben dus sneller moe. Ik heb moeite me te con centreren, verbanden te leg gen en vooruit te denken. Ik haal links en rechts door el kaar. En ik ben ruisdoof, ik kan geluid niet filteren. Een verjaardag bezoeken is een ramp, want ik hoor alles en niets. En ik ben hypermo biel, mijn banden en pezen zijn te soepel. Bezoekjes aan de osteopaat en de fysiothe rapeut zijn dus vaste prik." „Een volledige baan is voor mij niet mogelijk. Dat is te zwaar. In onze maatschappij moet alles snel. Ik loop er vaak tegenaan dat dit tempo te hoog is voor mij. Regelmatig heb ik het idee dat mensen niet zien dat ik echt mijn best doe. Maar ze verwachten iets wat ik niet kan. De afgelopen ja- NA DE OVERGANG ren ben ik mezelf toch voor bij gerend. Ik vraag meer dan mijn lichaam aankan. Begin van dit jaar heb ik de diagnose burn-out van mijn arts gekregen." „Als je werkt of naar school gaat, sta je midden in de maatschappij. Wanneer je daar uitstapt, wordt je we reld kleiner. Je merkt dan pas wie je echte vrienden zijn. Een van mijn vriendin nen vroeg me bijna elke Je bent één keer te vroeg geboren, maar de gevolgen zijn levenslang week hoe het ging, ook al kwam er steeds hetzelfde antwoord. Want het ging niet goed. Dat ze dat deed voelde als belangrijke steun. Ik heb vaak gedacht 'hoe kom ik hier uit?' Maar nooit dat het me niet zou lukken. Ik heb al zo veel meege maakt en ben al zo vaak ziek geweest. Het heeft me wel aan het denken gezet over wat ik wil met mijn oplei ding en werk. Ik heb beslo ten een tussenjaar te nemen en door Nederland te gaan reizen om mensen mijn ver haal te vertellen." „Ik wil mensen graag hel pen. Daarom leek werken in de zorg me altijd zo leuk. Dat kan helaas niet en daar moet ik anders mee leren omgaan. Het leek me goed om bij de basis te beginnen, bij neonatologen. De eerste afspraken staan al. Ik hoop dan dat zij aan ouders kun nen vertellen dat het na de eerste periode na een vroeg geboorte niet klaar is. Je bent één keer te vroeg gebo ren, maar de gevolgen daar van zijn levenslang." dinsdag 19 september 2017 PZ 44 Tirza Hulstein Buikvet verhoogt de kans op kanker bij vrouwen na de overgang. Dit blijkt uit onder zoek gedurende twaalf jaar onder 5.855 Deense vrou wen. Via een scan ner die werkt met röntgenstraling be keken de onder zoekers het vet percentage bij de vrouwen, de verde ling van vet over hun lichaam en of ze te zwaar waren. Wat bleek? Over gewicht noch vet percentage voor spelden of zij kan ker zouden krijgen. Wél de verhouding tussen vet in het buikgebied en overig vet. Hoe meer buikvet, hoe groter de kans op kanker in het maagdarmkanaal en de longen. Dik zijn zegt dus niet zo veel. Buikvet ontstaat mede door veel en kelvoudige koolhy draten te eten uit Mariska den Hartog In ons land komen jaarlijks zo'n 15.000 baby's te vroeg ter wereld. Amber Bontekoe en haar twee lingbroer worden 20 jaar geleden extreem te vroeg geboren: met 24 weken en 6 dagen. Hoe werkt vroeggeboorte door in je leven? Is dat lastig in je dagelijks leven? bijvoorbeeld aard appelen, witte rijst en koekjes. De onderzoekers adviseren vrouwen die de menopauze naderen hun leef stijl aan te passen. Na de overgang vindt vetopslag sneller plaats. Art sen zouden vrou wen met veel buik vet beter kunnen informeren over de risico's.—Carin Rost Buikvet leidt tot hogere risico's. FOTOSHUT- TERSTOCK Wie te vroeg is geboren, zoals Amber Bontekoe (20) kan een leven lang de gevolgen dragen, foto isabelle dekker Opgebrand zijn, hoe ga je daarmee om? Waarom is je verhaal vertellen zo belangrijk voor jou? Volg Ambers reis op Facebook.com/ kleinmeisjemaakteenreisje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49