Ze vond zichzelf veel mooier zo monster Hazenslaapje onder Texelse schapenwol 2 RENÉ DIEKSTRA er EVEN SLIKKEN jong worden Wereld Alzheimer Week Kenners voorspellen dat het aantal mensen met alzheimer in de toekomst explosief zal stijgen. Toch kent de hersenziekte nog veel geheimen, voor ons en wetenschappers. Tien vragen op een rij. Column Onlangs, tijdens de pauze van een lezing die ik gaf, kwam een vrouw naar me toe en vroeg met een stralende glimlach: 'Ken je me nog?' Een lastige vraag als 'ja' een leugen is. Maar 'nee' is ook hachelijk want dat kan als kwet send worden ervaren. Ik probeerde tussen beide alternatieven door te slalommen met: 'Ik kom er niet meteen op.' Maar ik zou er van z'n leven niet opgekomen zijn. Toen ze haar naam noemde en de plaats waar we elkaar ontmoet hadden, herkende ik haar nog altijd niet. Ze had haar gezicht plas- tisch-chirurgisch zo ingrijpend laten verbouwen, dat iedere gelijkenis met haar vroegere werkelijk heid op toeval berustte. Ons gesprek kwam erop toen ze me dat als excuus aanreikte omdat ik haar niet herkende. Ze moest er zelf soms ook nog aan wennen, zei ze. Maar mooier geworden vond ze het wel. Met een knik heb ik me daar ook maar vanaf gemaakt. Later, op weg naar huis, herinnerde ik me gele zen te hebben dat plastische chirurgie begonnen is in een Brits militair hospitaal in de Eerste We reldoorlog. Een arts besloot gezichtsletsel van sol daten chirurgisch te her stellen. In de honderd jaar sindsdien is plastische chirurgie uitgegroeid tot een miljardenindustrie. Voor een deel nog altijd voor patiënten met letsel, maar voor het grootste deel voor gefortuneerde mensen wier voornaamste lijden bestaat uit verlan gen naar meer uiterlijke schoonheid. Gezonde mensen die gebruikmaken van ingrepen of midde len die bedoeld waren voor patiënten, voor zieke mensen; het gebeurt op tal van terreinen. Zo slikken honderdduizenden normale kinderen om hun schoolprestaties op te vijzelen medica menten die ooit bedoeld waren voor kinderen met concentratie- en gedragsstoornissen. Honderddui zenden normale volwassenen slikken stemmings- verbeterende middelen die alleen gebruikt werden voor mensen met psychische stoornissen. Er is een internationale beweging die aan ons drinkwater lithium wil toevoegen om onze stemming te ver beteren, een medicament dat aan mensen met ma- nisch-depressieve stoornissen wordt voorgeschre ven. En tienduizenden gezonde (jonge)mannen slikken ter intensivering en verlenging van hun seksuele activiteiten, regelmatig potentieverho gende middelen die bedoeld waren voor mannen met echte stoornissen op dat gebied. We zijn massaal, mede dankzij wetenschappe lijke bevindingen, aan de bouw en chemie van ons lichaam aan het sleutelen. Niet omdat we ziek of gebrekkig zijn, maar omdat we qua verschijning meer perfectie willen en qua gevoelens meer ge not. De vraag of je op die manier aan je leven meer zin geeft, verschuift daarbij steeds verder naar de achtergrond. Of moeten we maar gewoon tevreden zijn met een lang en lekker leven? We sleutelen massaal aan de bouw en chemie van ons lichaam LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS Het RIVM meldde eerder dit jaar dat in 2040 dementie doodsoorzaak nummer 1 zal zijn. Alzheimer is de meest voorkomende vorm van de mentie (70 procent). Het risico op de ziekte neemt toe naarmate je ouder wordt. Omdat de bevolking vergrijst, stijgt het aantal mensen met demen tie volgens Alzheimer Nederland explosief naar ruim een half miljoen in 2040. Nu zijn dat er ruim 260.000. De ziekte komt vaker voor bij vrou wen (een op de drie) dan mannen (een op de zeven). Vrouwen worden ouder dan mannen en ontwikkelen de ziekte vaak op een leeftijd waarop mannen al zijn overleden. Daarnaast tonen studies aan dat binnen een be paalde leeftijdsgroep meervrouwen dan mannen dementie krijgen. Waarom dit zo is, is nog niet be kend. Ook jongere mensen kunnen alzheimer krijgen. Volgens professor Marcel Olde Rikkert van het Radbou- dumc Alzheimer Centrum spelen leefstijl en aanleg een grote rol in de ontwikkeling van de ziekte. „Leefstijl nog meer dan aanleg." Overgewicht op middelbare leeftijd is een bewezen en belangrijke risico factor. Ook mensen met een hoog cholesterolgehalte en een hoge bloed druk op middelbare leeftijd behoren tot de risicogroep. Olde Rikkert is er- Leefstijl lijkt een grotere bijdrage te leveren dan aanleg Wie was Alzheimer? van overtuigd dat als we deze risico factoren aanpakken, 35 procent van de dementie-gevallen is te voorkomen. „Al kennen we niet alle risicofacto ren en spelen ook genetische factoren mee." Wat volgens Olde Rikkert bij draagt aan de ziekte zijn overgewicht, suikerziekte, hoge bloeddruk en ge- hoorverlies. „Dat laatste is een mis kende factor. Omdat je minder hoort en minder sociaal contact hebt, mis je de prikkels die belangrijk zijn voor de ontwikkeling van de hersenen." Bij alzheimer klonteren er eiwitten buiten de hersencel (plaques) en ont staan knopen in de cellen (tangles), waardoor de hersencellen kapot gaan. Daardoor neemt hun aantal na verloop van tijd af. Dat tast de her senfuncties aan. Professor Philip Scheltens, direc teur van het VUmc Alzheimercen- trum: „Bij alzheimer wordt de hippo campus in het hersengebied vaak als een van de eerste delen aangetast. In dit deel van ons brein zit het geheu gen. In een later stadium volgen bij voorbeeld hersendelen waarin her kenning bevinden van gezichten en de associatie van naam en gezicht. Patiënten herkennen dan in hun zoon het gezicht van hun man of vader, of herkennen hun zoon niet meer. Dat gebeurt niet bij iedere patiënt. Sommigen verliezen hun geheugen voor feiten, anderen vergeten wat er net is gebeurd of krijgen juist proble- dinsdag 19 september 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Hoe herken je een oude bekende als die zich heeft laten verbouwen door een plastisch chi rurg? René Diekstra vraagt zich af of zij er wer kelijk mooier van geworden is. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO Jonger worden - Elizabeth Black burn en Elissa Epel De nieuwste inzichten over veroudering en DNA (Kosmos, €20) jij-Jan-Jaap Lukas Verspil geen tijd en ont wikkel je eigen strategie (Boom, 22,50) Een oeroud gevoel borrelt op. Maike van Es heeft me omwikkeld met zachte scha penvacht en dekt me moederlijk toe met een wollen deken. Ik ben weer even een kind rond bedtijd. Pas als Maike van Es me in het grote ledikant bij gedempt licht ach terlaat, daalt de situatie in. Zij heeft me, op het hoofd na, gewikkeld in een pakking van lappen wol. De specialiteit van boutiquehotel Texel. Vijfjaar geleden besluit de Texelse Ans Kikkert meer te doen met de wol van haar weidende schapen. Met hotelier Marianne Langeveld werkt ze het idee uit. Van de vachten wast ze de mooiste delen met koud water. Zo spoelt de lanoline er niet uit, het wolvet dat de huid voedt en beschermt. Het zit vaak in allerlei zalven en crèmes. Eigenlijk is lanoline een was, zoals bijenwas, en geen vet. De gekaarde wol voelt licht en zacht en krie belt nergens. Maike heeft mijn handen en voeten ingesmeerd met een creme met wolvet en me ingestopt alsof alzheimer Even slikken - Christiaan Vin kers en Roeland Vis Over de zin en onzin van anti depressiva (Pro metheus, 19,99) Nynke van Spiegel 1 Waarom krijgen steeds meer mensen alzheimer? 2 Wie lopen het risico op de ziekte van Alzheimer? 44 Marcel Olde Rik kert, Radboudumc Alzheimer Centrum De Duitse neuropa- tholoog Alois Alzhei mer (1864-1915) onderzocht en beschreef de veran deringen in de herse nen bij dementie. Vandaar dat de ziekte naar hem is vernoemd. 3 Waarom herkent iemand met alzheimer soms een geliefde of familielid niet meer?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46