13 Indrukwekkend gezicht in de kassen van Brabantse kwekerij Kwekerij Verhoeven in Prinsenbeek is het eerste snackkomkommerbedrijf ter wereld waar zoveel planten volledig onder ledverlichting groeien. Het lijkt wel een pink light district. Je ziet het direct. Komkommer reageert heel dankbaar op licht zv Na twee jaar voorbereiding en een miljoeneninveste ring zijn onlangs de led lampen aangegaan boven 2 van de 4 hectare die kwekerij Verhoeven in Prinsenbeek groot is. Het is een indrukwekkend gezicht, die oase van groen onder roze-paarse 'de signlichtjes'. Een vrijwel steriele omgeving, zo lijkt het. Personeel én gasten dragen beschermende kleding en haarnetjes. Zowel in de kas als in de verpakkingsruimte, waar tientallen medewerkers de snoepkomkommers in emmertjes steken. Het zijn komkommertjes van 40 gram en sinds kort ook van 15 gram, met verschillende merk namen in uiteenlopende verpak kingen, afhankelijk van de super marktketen die ze afneemt. „Er zijn meer bedrijven met led verlichting", legt Ad Verhoeven uit. „Maar wij zijn het eerste dat volledig over is, dus helemaal werkt zonder traditionele lam pen." Hiermee werken ze in Prinsen beek niet alleen duurzaam - led lampen zijn energiezuiniger - maar krijgen ze ook meer grip op de productie. Het doel is om 52 weken per jaar dezelfde hoeveel heid en kwaliteit product te kun nen bieden aan de afnemers. „Om ook in de winter te kunnen leve ren, hadden we altijd contractteelt in Spanje. Die kunnen we nu gaan afhouwen." De ledverlichting werkt r8 uur per dag, meer of minder intensief. „We halen alle pieken en dalen in het weer eruit. Als de zon gaat schijnen, gaan de lampen uit. In de zomer willen we de planten er 's morgens alvast mee 'wakker schudden'." Alles werkt computergestuurd. In het voorjaar is al een test uitge voerd, nu komt het aan op het laat ste inregelen. Het hele traject van berekeningen heeft de kwekerij zelf uitgevoerd. „Omdat je een van de eersten bent, moet je veel zelf uitzoeken. Dat gebeurde samen met Philips, dat het project vanaf het allereerste begin begeleidt. Sa men zijn we bijvoorbeeld op het idee gekomen om de lampen aan een hijssysteem te hangen. Om ze op de juiste afstand van het gewas te kunnen brengen, zodat de kom kommers nog beter groeien." Led heeft vooral voordelen, schetst de Prinsenbeekse kweker. Het is efficiënter dan normale ver lichting. „Er gaat geen straaltje verloren. En door het lagere energieverbruik komt er 40 procent minder warmte vrij, waardoor het klimaat in de kas veel beter is te sturen." De elektriciteit wekt het bedrijf zelf op, via warmtekrachtkoppe ling. Ledverlichting gaat ook nog relatief lang mee, tien jaar. „Nadeel is wel dat de gigantische investe ring aan het begin plaatsvindt en er mag natuurlijk niets misgaan." Na al het voorbereidende werk is het project uiteindelijk in drie maanden gerealiseerd. Een flinke klus, met alleen al 13 kilometer aan stalen ophangmaterialen en elek triciteitskabels en 8.100 ledmodu les met elk 180 lampjes. Maar het werkt, aldus de trotse teler. „Toen het licht één dag aan was, zagen we het al aan de kleur en de bloemen. Komkommer re- DE KWEKERIJ ageert heel dankbaar op licht." Door het aantal lichturen te vergroten en schommelingen in het licht te voorkomen, verwacht Verhoeven het komende jaar zijn productie in Prinsenbeek te ver dubbelen tot tussen de 40 en 50 miljoen stuks. En de smaak? „Daar verandert helemaal niets aan." dinsdag 19 september 2017 Ad Verhoeven in zijn kas, waar de komkommers nu groeien onder slimme en energiezuinige ledlampen, fotoronmagiel.se/pix4profs Dubbele komkommeroogst dankzij paarse ledlampen Ine Kleemans Prinsenbeek -Ad Verhoeven, teler Kwekerij Verhoeven, aan de Mastlanddreef in Prinsen beek, is 4 hectare groot. 2 hectare heeft ledverlichting. Ad en Annie Verhoeven startten het bedrijf in 1988. In middels zit ook zoon Ger in het bedrijf. De productie bij ledverlich ting ligt naar verwachting tus sen de 40 en 50 miljoen stuks. Er wordt 365 dagen per jaar gewerkt, door zo'n 80 men sen. Afzetmarkten zijn Neder land, België, Frankrijk, Enge land, Duitsland, Zwitserland, Scandinavië en IJsland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41