De plannen van het nieuwe kabinet, daar is het wachten op 3 PRINSJESDAG 2017 MILJOENENNOTA Het wordt een vreemde Prinsjesdag. Niemand is écht geïnteresseerd in de Miljoenennota die demissionair minister Jeroen Dijsselbloem vandaag uit zijn koffertje tovert, ledereen wacht op de plannen van het nieuwe kabinet. Kras.nl/winteraanbod of bel 088-0885 886 - Zie: kras.nl/actievoorwaarden Dat cijfer is geen verrassing. De in houd ligt weer ruim voor Prinsjes dag op straat. Daarmee is het voor lezen van de troonrede door koning Willem-Alexander het enige mo ment dat nog een beetje spanning brengt. Niet voor niets werden de Algemene Politieke Beschouwin gen - altijd onlosmakelijk met Prinsjesdag verbonden - dit jaar al geannuleerd. Geen partijleider wil met het kabinet in debat, nu dat al leen maar op de winkel past. Gevallen Al was dat demissionaire kabinet nog bijna gevallen. PvdA-leider Lo- dewijk Asscher veroorzaakte nog een bijna-crisis door extra geld te eisen voor leraren in het basison derwijs. Omdat de formerende par tijen dat de PvdA niet gunden maar ze Asscher ook niet in de gordijnen wilden jagen, is nu in de Miljoenen nota vastgelegd dat er dit najaar, als de Tweede Kamer stemt over de be groting voor Onderwijs, 270 mil joen euro bijkomt. Zo is er met een omweg, gesteund door de forme rende partijen, toch ingegrepen op de begroting van 2018. Opvallend, want deze zomer wilde de VVD er nog niet aan. Belastingdienst Wie de begroting verder doorpluist, vindt nog wat andere investeringen. Zo worden er miljoenen uitgetrok ken om de problemen bij de onder- bemande Belastingdienst (75 mil joen) en de NVWA (25 miljoen) op te lossen. Eerder waarschuwde de Algemene Rekenkamer dat de be- lastinginning in gevaar dreigde te komen door verouderde computer systemen. En de Tweede Kamer klaagt al langer over een tekort aan voedselinspecteurs bij de NVWA. Die investeringen kan het demissi onaire kabinet dan ook makkelijk doen; ze kunnen in de Kamer op voldoende steun rekenen. Daar naast komt er 116 miljoen euro extra voor veiligheid, ook al een wens van een meerderheid. Er komt nog eens 30 miljoen euro extra zodat verpleeghuizen vol doende personeel kunnen werven. Maar ook dat is geen grote beleids wijziging, omdat de Kamer eerder al besloot dat er de komende jaren miljarden extra naar de ouderen zorg moeten. Daarom is het pas echt interes sant wat er achter gesloten deuren aan de formatietafel wordt bekok stoofd. WD, CDA, D66 en Chris tenunie zijn bezig aan de langste naoorlogse formatie. Maar volgens ingewijden komen ze medio okto ber met een regeerakkoord. De par tijen die straks oppositie gaan voe ren verheugen zich nu vooral op het debat over de regeringsverklaring, die dit jaar zal fungeren als de alter natieve Algemene Beschouwingen. Daar wordt reikhalzend naar uitge keken. De Miljoenennota? Gaap. Uitstel Prinsjesdag lijkt dit jaar dus overbo dig. Toch is een jaartje uitstel beslist geen optie. Artikel 65 van de Grond wet schrijft voor dat er op de derde dinsdag van september 'door of na mens de koning een uiteenzetting van het door de regering te voeren beleid wordt gegeven'. Een ander artikel - namelijk artikel 105, lid 2 - schrijft voor dat op diezelfde dag de begroting ingediend moet worden. Formatie of geen formatie, geen kabinet komt onder Prinsjesdag uit, demissionair of niet. P8 De échte Prinsjesdag valt dit jaar niet op de derde dinsdag van sep tember, maar pas rond de derde dinsdag van oktober. Dan rijdt er geen koets door de straten van Den Haag en leest de koning geen rede voor, maar dan staat waar schijnlijk wel kabinet-Rutte III op het bordes. En pas dan weten we ook welk beleid ons land de komende jaren te wachten staat. Maar terwijl de formerende partijen al een halfjaar aan het stoeien zijn met hun plannen, moest het demissionaire kabinet nog wel een begroting in dienen voor volgend jaar. Het is een moetje. Een demis sionair kabinet kan immers geen grootse verande ringen doorvoeren, al was het alleen al omdat WD en PvdA samen bij lange na geen meerderheid meer hebben in de Tweede Ka mer. Het enige wat de twee nog konden doen, was aan wat knopjes draaien zodat de koopkracht volgend jaar voor de meeste mensen op peil blijft. Gemiddeld met zo'n 0,6 procent. dinsdag 19 september 2017 SD Dit jaar een moetje Jeroen Dijsselbloem, demissio nair minister van Financiën, pre senteert vandaag in de Tweede Kamer het koffertje met de Mil joenennota. FOTO ANP Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag We begrijpen waar u naartoe wilt deze winter. Met bestemmingen in meer dan 100 landen, zorgen we dat u altijd vól inspiratie weer thuiskomt,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3