Ongewenst in de hele EU 9 sloeg alarm bij minister Kamp van Economische Zaken. Zij wil dat hij in actie komt en de verspreiding van de hoornaar voorkomt. Het dier is volgens de stichting zeer schadelijk voor bijen en andere in secten en staat niet voor niets op de lijst met 49 uitheemse soorten die in de hele Europese Unie moe ten worden aangepakt. „Als hij daar te lang mee wacht, is uitroei ing niet meer mogelijk, en zal forse en onomkeerbare schade optreden aan zowel natuur als economie. En hij heeft dan aan Brussel heel wat uit te leggen", aldus Wilfred Rein- hold, voorzitter van het Platform Stop invasieve exoten. De Aziatische hoornaar eet ho ningbijen en ook wilde bijen, mie ren, vliegen, libellen, vlinders en rupsen. Het zijn zeer effectieve ja gers. Reinhold: „Hierdoor neemt het aantal insecten af dat zorgt voor de bevruchting van planten. Als de Aziatische hoornaar zich vestigt, is het te verwachten dat de populaties van wilde bijen, en mo gelijk ook hommels, zullen afne men. In natuurgebieden heeft de afname van bestuivers potentieel een negatief effect op de bestui ving van planten, en dus ook op de groei van beschermde planten soorten." Wij kregen tientallen foto's van mensen die dachten dat ze hem hadden gezien, maar dan was het een Europese hoornaar of een zweefvlieg Volgens deskundigen is de Azia tische hoornaar tegenover mensen niet agressiever dan inheemse wespen of hoornaars. Ook het ef fect van een steek van de Aziati sche hoornaar is niet veel anders dan een gewone wespensteek. Pijnlijk, en uiteraard potentieel ge vaarlijk voor mensen die allergisch zijn voor bijen- of wespensteken. Als de Aziatische hoornaar zich vestigt, is het te verwachten dat de populaties van wilde bijen, en mogelijk ook hommels, zullen afnemen Net als wespen jagen de hoornaars op andere insecten om hun larven te voeden. Volwassen exemplaren leven van nectar van bloemen of rottend fruit. De Aziatische hoor naars komen niet of nauwelijks af op de limonade en andere zoetig heden van mensen, aldus J. Noor- dijk op de website van het Neder lands Soortenregister. De grote nesten, een soort ballen van tot wel 80 cm in diameter, met een ope ning aan de zijkant, bouwen ze in hoge bomen. De Aziatische hoornaar van Dreischor levert geen gevaar meer op. Van de Roer: „Ik stootte per ongeluk tegen een blok hout en dat viel op het insect. Stom natuurlijk. Achterafhad ik hem beter in een potje kunnen stoppen en in de vriezer kunnen doen. Maar ja, ge lukkig heb ik de foto's nog." PZC ONLINE Ik werd in plassen water gegooid, m'n broek werd op het schoolplein naar beneden getrokken... Pesten doet WEL pijn. dinsdag 19 september 2017 en heel grote wesp' - Bram Cornelissen, Wageningen University -Stichting Platform Stop invasieve exoten VERKIEZING Vlissingen heeft Michiel, Brouwershaven heeft Jacob Cats en Terneuzen heeft De Vliegende Hollan der. Maar hoe zit dat met Middelburg? Met het oog op het 800-jarig bestaan van de stad hebben de PZC en het Zeeuws Archief de verkiezing 'Grootste Middelburger aller tijden' uitgeroepen. Wie maakte het verschil? Wie is nog steeds van grote beteke nis? Tot 23 september kunt u iemand nomineren. Die gene moet in Middelburg gewoond hebben en inmid dels overleden zijn. Grote Middelburgers zijn aan te melden via pzc.nl/groot- stemiddelburger. Kijk op www.pzc.nl of A Ron van de Roer vond de Aziatische hoornaar in zijn tuin. foto ernestaverburg ONLINE TOP-5 Dit zijn de meest gelezen berichting van maandag op op PZC.nl 1. Eerste échte Aziatische hoornaar waargenomen in Dreischor 2. Onrust op werkvloer Van Citters Beheer na vertrek Thermphossers 3. Opnieuw fileleed op A58 en N289 richting Bergen op Zoom 4. Vermiste man (76) vanuit Cadzand terecht 5. Vriend Joran van der Sloot bekent: We verbrand den de schedel van Nata- lee @pzcredactie ri facebook.com/depzc 1 @pzcredactie TWITTER Trijnaa @MamaTrijna Het is de week tegen het pesten. Uit cijfers van het CBS blijkt dat één op de acht meisjes tussen de 15 en 18 jaar oud weieens ge pest wordt op internet. Maar de tweet van Trijnaa zegt misschien nog wel meer dan al die cijfers. Uitheemse planten en dieren kunnen een bedreiging vormen voor inheemse soorten. Deze schadelijke soorten worden 'in- vasief' genoemd. De Europese Unie heeft op advies van weten schappers 49 planten en dieren op een zwarte lijst gezet van te bestrijden invasieve soorten. In alle Europese lidstaten is het sinds 3 augustus 2016 verboden om deze soorten te importeren, te houden, te kweken, te vervoe ren, te verhandelen, te gebrui ken, uit te wisselen, of in het wild los te laten. Van de 49 soorten zijn er sinds 2016 zes in Zeeland gespot: rosse stekelstaart, smalle waterpest, grote waterna vel, Chinese wolhandkrab, de Chinese muntjak en sinds afge lopen zondag de Aziatische hoornaar. Frankrijk was het eerste Euro pese land waar in 2005 Aziati sche hoornaars werden ge zien. Volgens de Neder landse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWa) stamt deze Franse po pulatie af van een ko ningin die het voor gaande jaar was mee gekomen met een la ding keramische bonsai- potten uit het Verre Oos ten. Het insect rukt al jaren op in noordelijke richting. „Het kli maat van de meeste Europese landen, inclusief Nederland, is geschikt voor deze soort. De Aziatische hoornaar heeft een groot aanpassingsvermogen. Een enkele bevruchte koningin is in staat een kolonie te vormen. Het lijkt dan ook niet de vraag of, maar vooral wanneer deze soort ons land bereikt", aldus de NVWa) Die vraag is nu beantwoord: op zondag 17 september 2017 is de eerste Aziatische hoornaar in Ne derland aangetroffen: aan de Ring in Dreischor om precies te zijn. u planten en sieren staan op de zwarte EU-lijst van te bestrijden invasieve soor ten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37