Roompot opent jacht in België Henk Koch overleden 4 O* E o co y 8 HOORNAAR EXOTEN Op ware grootte Slecht nieuws voor de bijenhouders. De komst van de Vespa velutina was al voorgespeld, maar zondag is in Dreischor voor het eerst in Nederland de eerste Aziatische hoornaar gezien. Roompot Vakanties opent een luxe vakantiepark in het Belgische Bredene. De grootste vakantie aanbieder van Nederland ziet Breeduyn Village als een eerste stap om de Belgische vakantie- markt te veroveren. Het nieuwe vakantiepark Breeduyn Village, dat vlakbij het strand ligt, telt 63 luxe vakantie bungalows. Roompot heeft verder in de badplaats Blankenberge twee grote Belgische kustcam- pings overgenomen. De campings Jamboree en Bonanza II liggen naast elkaar en beschikken over zo'n zevenhonderd staplaatsen. Op termijn worden de parken sa mengevoegd en herontwikkeld tot een vakantiepark met luxe lodges, bungalows en caravans. „Er is veel vraag naar plekken aan de Belgische kust, het is voor ons dus een logische stap", zegt Jurgen van Cutsem, algemeen di recteur van Roompot Vakanties. In de maanden juli en augustus zijn Blankenberge en Bredene druk bezochte badplaatsen. Maar, zegt Van Cutsem, het Vlaamse aanbod is vaak verou derd. Veel vakantiehuizen stam men uit de jaren zeventig en tach tig en zijn eigendom van particu lieren of investeringsmaatschap pijen. Niet altijd moderniseren ze hun recreatiewoningen. Roompot Vakanties ontzorgt de eigenaren door het recreatievastgoed te be heren en te exploiteren, uiteraard tegen een vergoeding. Roompot Vakanties verwacht grote interesse van Belgische in vesteerders. De vakantiereus wil bij haar activiteiten in België sa menwerken met lokale onderne mers, waardoor de kustregio eco nomisch een oppepper krijgt. Niet alleen de Belgische kust krijgt er twee troeven bij. Ook in Oudenaarde, in de Vlaamse Ar dennen, komt een exclusief re creatiepark. Op het park verrijzen zo'n 250 luxe duurzame vakantie villa's. Verder worden er vaste plaatsen voor kampeerauto's en ruim 30.000 vierkante meter groen aangelegd De Franse participatiemaat schappij PAI Partners nam Room pot Vakanties in augustus vorig jaar over. Onder de vleugels van het kapitaalkrachtige PAI ver wacht Roompot sneller te kunnen groeien. Het accent ligt op verbe tering van Nederlandse parken, maar Roompot krijgt nu ook aan de Belgische kust voet aan de grond. Roompot verwelkomde af gelopen jaar ruim twee miljoen gasten, tezamen goed voor 10,2 miljoen overnachtingen. Roompot Vakanties is in Eu ropa de op één na grootste aanbie der van vakantieparken. Het biedt 150 vakantiebestemming aan. Het Er is veel vraag naar plekken aan de Belgische kust bedrijf telt 2.100 medewerkers. Naast vakantieparken en cam pings heeft Roompot Vakanties een breed pallet aan accommoda ties zoals hotels en resorts; van comfortabel tot zeer luxe. Het be drijf meldde begin deze maand dat het zijn hoofdkantoor ver plaatst van Kamperland naar een nieuw pand in Goes. Koch was in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw direc teur van de Zeeuwse Culturele Raad. In die functie maakte hij zich onder meer hard voor de ves tiging van een regionale publieke omroep. Ondanks de nodige tegenwind zag Koch zijn wens in vervulling gaan. Omroep Zeeland beleefde 1 januari 1990 zijn eerste radiouit zending. Als secretaris zat Koch ja renlang in het bestuur van de om roep. Koch was zijn tijd altijd een beetje vooruit. Hij zag kunst en cultuur niet alleen als verrijking van de samenleving, maar ook als economische kracht. Een kwalita tief goed cultuuraanbod is mede een vestigingsfactor. Volgens de Middelburger was dat net zo belangrijk als goede we gen of een politiebureau. Hij verweet onder meer de VVV's dat ze Middelburg als mo- numentenstad slecht verkochten. En hij kon er ook niet bij dat mu sea op zondag dicht waren, terwijl de toeristische sector juist bezig was met plannen voor seizoens verlenging. Koch wordt vrijdag gecremeerd in Middelburg. IÉ Wat ligt daar nou, joh? Dat is wel een hele grote wesp, dacht ik nog. Het was echt een fors exemplaar." Ron C. van de Roer uit Dreischor zag zon dagochtend het insect op zijn tuin pad liggen. „Hij was versuft, mis schien door de kou en de regen. Ik heb hem opgepakt met het blad van een vrouwenmantel en foto's van het insect gemaakt. Daarna heb ik op het internet gezocht en toen kwam ik de Aziatische hoornaar te gen. Dit moest hem wel zijn." Van de Roer, zelf geen insecten- deskundige, stuurde de foto's van het 2 tot 2,5 cm grote insect met zijn kenmerkende geel-oranje 'gezicht' en bruin-gele poten naar de website waarnemingen.nl. „Het is hem. Of we daar blij mee moeten zijn?", las Van de Roer al snel als be vestiging op de website. Bij de Wageningen University is geen twijfel. „Op basis van de foto's kan ik zeggen dat het inderdaad de Aziatische hoornaar is", zegt des kundige Bram Cornelissen. „Wij hebben de afgelopen tijd tientallen foto's onder ogen gekregen van mensen die dachten dat ze hem hadden gezien, maar dan waren het telkens Europese hoornaars of zweefvliegen. Dit is de eerste foto waarop de Aziatische te zien is." Als door een wesp gestoken re ageerde de Stichting Platform Stop invasieve exoten op het nieuws uit Schouwen-Duiveland. De stichting dinsdag 19 september 2017 PC Roompot Vakanties strijkt nu ook neer aan de Belgische kust. Het luxe Breeduyn Village is zijn eerste Belgische vakan tiepark. Frank Balkenende Kamperland - Jurgen van Cutsem, directeur Roompot Vakanties In zijn woonplaats Middelburg is maandag op 84-jarige leef tijd Henk Koch overleden. Frank Balkenende Middelburg M EUROPESE HOORNAAR Vespa crabro Deze wesp is een geen exoot maar wel zeldzaam. De Europese Hoornaar kan wel tot 3,5 cm groot worden. Rode poten, veel rood in de kop en in het borststuk, uitgebreide gele/oranje tekening op het achterlijf. De inheems hoornaar is ook 's nachts actief. Ingang nest is aan de onderkant. B AZIATISCHE HOORNAAR Vespa velutina Deze wesp is een exoot en jaagt op andere insecten, daarom vormt ze potentiële bedreiging voor de biodiversiteit.Bruine poten met gele uiteinden, zwarte kop met geel-oranje 'gezicht', het fluwelige borststuk is volledig donkerbruin of zwart met een smalle gele rand, vierde achterlijfsegment is geel-oranje. GEWONE WESP Vespula vulgaris Meest voorkomende wesp in Nederland. Met zijn kenmer kende geel-zwarte tekening. 'Ik dacht: Dat is wel ei Eldridge Pentury en Theo Giele Ron van de Roer: „Het was een fors exemplaar." fotoernestaverburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36