Dure portieklampen RWS in Kanniewaarzijn Team van kliniek op Ambon bezoekt Zeeland tijdens studiereis 5 Duizend oogoperaties verricht Daniel Siegers per jaar in de oogkliniek AV op Ambon. Hij is de enige oogarts voor de hele Molukken, waar zo'n anderhalf miljoen mensen wonen. Met zijn medisch team maakt hij nu een studiereis langs ziekenhuizen en Nederland. Gisteren waren ze in het ziekenhuis in Terneuzen. strakke afspraken, dat werkt bij ons niet zo simpel. Ook daarin hoop ik straks dingen te kunnen veranderen." Stappen De kliniek heeft in vier jaar tijd grote stappen gezet, vindt Bob La- tuheru. De tijd is rijp voor de vol gende fase. „We zijn op zoek naar een tweede oogarts. En we zijn in gesprek met het provinciebestuur van de Molukken om de toeganke lijkheid van de kliniek voor de mensen op de vele eilanden te ver beteren. Er is een zorgverzekering in opbouw, maar niet iedereen kan die betalen." Het team van de oogkliniek gaat over een week terug. In oktober gaat ook weer een team urologen uit Zeeland naar Ambon om men sen te opereren. De verschillen tussen hun kliniek en die in Nederland zijn groot, ziet Daniel Siegers (37). „Hier staat de modernste apparatuur, ik verricht operaties nog met de hand." Dat stemt hem niet somber, het maakt hem juist nog ambitieuzer. „Die apparatuur is voor ons nu nog on bereikbaar. Maar ik wil proberen die over drie jaar ook te hebben in onze kliniek." Want de moeilijkste operaties kan hij nu niet uitvoeren. Die patiën ten moet hij doorsturen naar Ja karta of Makassar. Terwijl Sieger dagelijks waarneemt hoe belang rijk een geslaagde operatie is. „Niet alleen omdat mensen dan weer beter kunnen zien, maar ook om dat hun hele leven daardoor verbe tert. Ook economisch." Bob Latuheru van Stichting Sa menwerking Vlissingen-Ambon knikt. „De oogoperaties zijn ook een vorm van armoedebestrij ding." Niet voor niets begint een video over de Klinik Mata AV (te zien op YouTube) met de zin: de ogen zijn de spiegel van de ziel en het licht van je leven. De Ambonese oogkliniek is in 2013 geopend dankzij de inspan ningen van de Stichting Samen werking Vlissingen-Ambon. De ondersteuning. Zoals de twee- weekse studiereis die het team nu in Nederland maakt. Vorige week bezochten de twaalf medewerkers al ziekenhuizen in Vlissingen, Amersfoort, Hilversum en Uden. Gisteren stond Terneuzen op het programma en later deze week gaat het team nog naar Rotterdam. In Terneuzen krijgt het team uit gebreid uitleg over de manier waarop patiënten worden behan deld. Van de administratieve han delingen tot de begeleiding in het ziekenhuis en de uiteindelijke operatie. „Heel nuttige informa tie", vindt operatieverpleegkun- dige Jopie Ilintutu (39). Hij is in 2005 ruim een jaar in Zeeland op geleid en heeft ervaren hoe anders de manier van werken in Neder land is ten opzichte van die op de Molukken. „Hier gaat alles volgens kliniek en het personeel vallen nu bestuurlijk onder de gemeente; de stichting zorgt voor inhoudelijke Hier staat de modernste apparatuur, ik verricht operaties nog met de hand Een huurster van RWS, die zelf met het verhaal naar buiten treedt, be naderde de woningcorporatie iets meer dan een jaar geleden met een vraag over de hoge energierekening van twee lampen in haar portiek. Dat deelt zij met vier andere huur ders. Volgens RWS is na onderzoek gebleken dat door de splitsing van Delta voor de stroomaansluiting bijna 400 euro per jaar aan vast- rechtkosten in rekening wordt ge bracht, terwijl de lampen zelf slechts zo'n 13 euro per jaar aan stroom verbruiken. De kosten hier voor worden gedeeld door vier huurders en zijn per huurder 9 euro per maand. Deze worden, verwerkt in de servicekosten, doorberekend door RWS aan de huurders. De huurster heeft in eerste in stantie zelf een aantal oplossingen aangedragen, zoals het aansluiten van de lampen op de stroomvoor ziening van een van de huurders of een lamp met een batterij plaatsen. Beiden bieden volgens RWS geen soelaas. „De lampen aansluiten op de stroomvoorziening van een van de huurders werkt alleen als alle huurders ermee akkoord gaan. Zo dra er een verhuist en de nieuwe huurder wil dit niet, dan moeten we dit weer terugdraaien." Een bat terijlamp raakt volgens RWS snel leeg. „Op het moment dat een lamp het daardoor niet meer doet, gaat dit ten koste van de veiligheid van onze huurders." Omdat een oplossing zo lang op zich liet wachten, heeft de huurster uiteindelijk het satirische televisie programma benaderd. Dat sprong We merken dat we vaker maatwerk moeten leveren gretig op de kwestie in, al zijn de feiten volgens RWS 'behoorlijk aangedikt'. Volgens de woningcor poratie is het probleem veroorzaakt door de splitsing van Delta en speelt het bij zo'n 50 complexen in de gemeenten Goes, Kapelle en Noord-Beveland. „Maar omdat het vastrechtbedrag daar over veel meer huurders verdeeld wordt, merken zij er minder van. Toch zoeken we ook voor deze com plexen een oplossing." RWS werkt nog aan een 'lange- termijnoplossing'. „Voor nu bren gen we bij het portiek bij elke ber gingsdeur een laag wattage lamp aan en sluiten we deze aan op de huisaansluiting van die berging. De huurders betalen het gebruik via hun eigen meter." RWS overweegt licht te huren of een oplossing met zonnepanelen. De corporatie trekt in het geval van de huurster het boetekleed aan. „We merken dat we steeds vaker maatwerk moeten leveren en in sommige bijzondere gevallen worstelen we daar nog mee. Soms is een minder ideale tij delijke oplossing beter dan lang zoeken naar een perfecte." De uitzending is vanavond om 22.25 uur op NPOr. PC dinsdag 19 september 2017 'Oogoperatie is ook armoede bestrijden' Medici van Ambon krijgen in het ziekenhuis van Terneuzen uitleg van Cora Hofman, fotoboaztimmermans Maurits Sep Terneuzen - Daniel Sieger, oogarts op Ambon Woningcorporatie RWS in Goes moet vanavond tekst en uitleg geven in het BNNVARA-pro- gramma Kanniewaarzijn met presentatrice Astrid Joosten, Aanleiding is de klacht van een huurder over twee portieklam pen. Daarvoor worden veel ho gere energiekosten in rekening gebracht dan ze verbruiken. Luc Oggel Goes - Woningcorporatie RWS A Astrid Joosten. foto apn kippa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33