Geschil over Thoolse frietkraam niet op tv Veiligheidsregio stuurt strakker bij cursussen Directie toont bij begin nieuwbouw Terneuzen grote ambities Man gepakt voor mishandeling in Goes 4 Het was optimisme troef gisteren bij het begin van de bouw van het nieuwe kantoor van Dow. Voor de volgende vijftig jaar is de toekomst van chemiebedrijf Dow in Terneuzen verzekerd. Anton van Beek, president Dow Benelux, sprak gistermiddag die woorden om te onthouden. Van Beek deed dit bij het officiële begin van de bouw van het nieuwe hoofdkan toor voor Dow Benelux op het Maintenance Valuepark in Terneu zen, direct naast de tunnelingang. Dat was nieuws, want oktober 2015 besloot de Dow-topdirectie in het Amerikaanse Midland nog de nieuwbouw uit te stellen. De teleurstelling in Terneuzen was groot. Bijna twee jaar later is veel veranderd. Heinz Haller, di recteur Dow Europa, Midden- Oosten en Afrika, zei gisteren in Terneuzen dat Dow in Europa zelfs harder groeit dan in de Verenigde Staten. Arbeidsplaatsen Haller zei nog iets anders opval lends. Het nieuwe hoofdkantoor - dat je eerder op de Amsterdamse Zuidas dan in Terneuzen zou ver wachten vanwege de omvang - zal met name arbeidsplaatsen bieden voor Dow-servicecentrum BPSC. De levering van die diensten had ook vanuit India kunnen gebeu ren, zei Haller, maar vindt voor Eu ropa, het Midden-Oosten en Afrika toch voornamelijk plaats vanuit Terneuzen. De lijnen zijn korter en de betrouwbaarheid van Terneuzen is groot. Inmiddels telt het BPSC ruim 650 medewerkers met ruim veertig nationaliteiten. Ook Neldes Hovestad, directeur van Dow Terneuzen, deelde in het optimisme. Hij verwacht door de Dow groeit in Europa zelfs harder dan in de VS recente fusie tussen chemiereuzen Dow en Dupont meer groei in Ter neuzen. Het nieuwe Dow Benelux- hoofdkantoor zal plaats bieden aan ruim duizend medewerkers. Aan nemingsbedrijf Cordeel hoopt het pand eind 2018 op te leveren. Van Beek sprak vol lof van een kroon juweel, waarbij de Terneuzense burgemeester Jan Lonink zich graag aansloot. Hij hoopte dat dit ook aantrekkingskracht op jonge ren zal hebben, zoals ruim vijftig jaar geleden toen Dow de eerste fa brieken in de 'kale' Nieuw Neu- zenpolder bouwde. Dat gaf heel Zeeuws-Vlaanderen indertijd een enorme oppepper. De gemeente Tholen is niet van plan een conflict over een friet kraam bij Scherpenisse op televi sie uit te vechten. „Er kunnen an dere wegen worden bewandeld", laat een woordvoerster weten. Jaap de Wilde had televisie rechter Frank Visser benaderd, omdat hij met de gemeente in de Er kunnen andere wegen dan de tv worden bewandeld clinch ligt over zijn 'Frietkot'. Vis ser was voorheen De Rijdende Rechter op NPOi en heeft nu een gelijksoortig programma op SBS6. De Wilde verkoopt sinds het voorjaar friet en snacks vanuit een wagen op zijn eigen terrein aan de Gatweg bij Scherpenisse. De gemeente staat dat niet toe, omdat het niet binnen het be stemmingsplan zou passen. De Wilde is het daar niet mee eens en benaderde SBS6. Die zender zou enthousiast zijn om het geval te behandelen, maar was afhan kelijk van de gemeente Tholen. Er kan pas een programma worden gemaakt als beide partijen in een conflict meewerken. Die kans is nu verkeken, want burgemeester en wethouders hebben besloten het geschil niet te laten behandelen door Visser. „Wij zien dit als een reguliere handhavingszaak", laat een woordvoerster weten. „Er kun nen andere wegen worden be wandeld dan die van de televisie. Meneer kan bezwaar maken en vervolgend beroep instellen als hij het niet eens is met de ge meente. Wij zien geen meer waarde in het voorleggen van deze zaak aan Frank Visser De gemeente zal trouwens nog niet handhavend optreden tegen de activiteiten van De Wilde. Er is een vooraankondiging gedaan. „Dat is nog een stap voor het daadwerkelijke handhaven." De Wilde was niet bereikbaar voor commentaar. „We merken dat de vrijwilligers meer kosten dan we begroot heb ben. En dan moeten we nog nieuwe vrijwilligers opleiden", zegt Lonink. Door een aanpassing in het beleid hoopt de VRZ die kosten te druk ken. „Vrijwilligers kregen eigenlijk altijd de cursussen die ze zelfwilden volgen. Ieder verzoek werd gehono reerd, ook als het voor de organisatie leder verzoek werd gehonoreer, ook als het niet per se nodig was niet per se nodig was. We willen daar nu voortaan strakker in sturen. We zien sinds 2013 een sterk stij gende lijn in de kosten voor de cur sussen en opleidingen. Ook al omdat we de werkgevers een vergoeding betalen omdat hun werknemers op een cursusdag afwezig zijn." Het tekort op de begroting van de VRZ bedraagt voor dit jaar al 1,6 mil joen, vijf procent. Lonink is nog enigszins hoopvol gestemd dat het nog goed komt, al erkent hij wel dat vijf procent veel is. VRZ-directeur Elie van Strien krijgt vanaf volgend jaar van de gemeenten meer geld voor de opleidingen, maar dit jaar moet hij de tering naar de nering zetten. „We moeten nu improvise ren. Aan het einde van de rit moet ook ik gewoon uitkomen met het budget. We doen in elk geval geen concessies aan de veiligheid", zo ver zekert Van Strien. „Opleidingen en cursussen die operationeel nodig zijn, doen we gewoon. Maar soms willen mensen ook cursussen en opleidingen volgen die niet per se nodig zijn. Een managementcursus of iets voor persoonlijke ontwikke lingen, dat soort zaken, daar kijken we nu secuurder naar." GOES Een 27-jarige man uit Goes is gisteren aangehouden voor mishandeling. Het incident ge beurde op 3 september bij een fastfoodketen in Goes. Het slachtoffer liep naar de ingang en kreeg voorrang van een automo bilist. Een andere auto reed er met hoge snelheid omheen, vlak langs het slachtoffer. Die gaf in een reflex een klap op de achter klep. Daarop stapte de bestuur der uit, sloeg het slachtoffer te gen de grond en bleef daarna doorgaan met slaan. dinsdag 19 september 2017 PC 'Toekomst Dow is verzekerd' Harmen van der Werf Terneuzen Burgemeester Jan Lonink (I) en Heinz Haller van Dow storten wensen in het beton. FOTO BOAZ TIMMERMANS - Heinz Haller, Dow Europa Rob Paardekam Scherpenisse Gemeente Tholen De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) gaat strenger beoordelen of de cursussen die brandweer- vrijwilligers willen volgen wel nodig zijn. VRZ-voorzitter burge meester Jan Lonink denkt hier mee te kunnen bezuinigen. Guido van der Heijden Terneuzen VRZ-voorzitter Jan Lonink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32