Omleidina Samenwerking van nucleaire waakhonden Vandaag kabinetsbrief over Thermphos PvdA: Prijs buskaartje rijst straks de pan uit 2 ERNSTJAN ROZENDAAL weersvereeterins OP KOMST Column De krant zat verkreukeld en nat in de bus. Het regende zo hard dat ik medelijden had met de bezorger. Ik was blij dat ik mijn vrije zaterdag elders ging doorbrengen. Op bezoek bij onze zoon in Maastricht. 'Hier schijnt het zonnetje', appte hij. Ik wist dat de A58 was afgeslo ten. Daar had ik zelf nog een nieuwsbericht over gemaakt. Rijkswaterstaat had geleerd van de ellenlange files een week eerder. Ze gingen de automobilisten nog beter wijzen op de omleidingsrou tes. Wie naar Antwerpen of Aken wil, vertelde ik mijn vrouw, kan het best door Zeeuws-Vlaanderen rijden. Aken ligt net een stukje verder dan Maastricht. Goedgehumeurd reden we richting Westerschelde- tunnel. „Pak even de paspoorten", grapte ik toen we op de tolpoortjes afreden, verwijzend naar de trailer van de nieuwe film Weg van jou. Daarin laat een Randstadmeisje dat is overgeplaatst naar Terneu- zen haar paspoort zien aan een dame bij het loket, die daarop zegt: „Nee, dit is tol. Voor de tunnel. Fijne dag nog, Een kilometer verder was het gedaan met de lol. Net voor we de tunnel indoken, als je dus niet meer terug kunt, waarschuwde een bord voor een omleiding in Zeeuws-Vlaanderen. En ja, bij het uitkomen van de tunnel werden we richting Terneuzen gediri geerd, wegens lang van tevoren ge pland werk aan de Tractaatweg. Die enkele keer dat je dan nog eens over de Sluiskilbrug moet, gaat hij natuurlijk net voor je neus open. Als je vroeger terugkwam van vakantie, haalde je daarover je schouders op. Nu zat ik me op te vreten. Toen we op de snelweg van Wachtebeke richting Antwerpen wegens wegwerk kilometerslang niet harder dan 50 mochten, was mijn humeur naar de vaantjes. Dit was geen omleiding maar misleiding. Ik weet dat er in sep tember allerlei activiteiten wor den georganiseerd om toeristen langer in Zeeland te houden. Sei zoensverlenging heet dat. Maar gijzelen lijkt me een beetje over dreven. Of was het wellicht de Zeeuwse bijdrage aan de Week van het Pesten? Pak even de paspoorten, grapte ik toen we op de tolpoortjes afreden DESTELLING Vandaag: Vakantiepark in het Veerse Meer moet kunnen Reageer op pzc.nl Oneens Toos Henk Paul Kusters KIJK» feE OERtSE ZONNESTRAAL IN SEPTEMBER l NPO radio 4 vanaf Grote Markt Van Rossems naar Zeeland Boek breien en haken staat op één GOES Portieklamp in Kanniewaarzijn De Nederlandse en Belgische nu cleaire waakhonden wisselen voortaan intensief informatie uit. Dat gaat van beveiliging tot stra lingsincidenten. De ANVS, de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescher ming, en het Belgische FANC, het Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle, hebben daarvoor een sa menwerkingsovereenkomst gete kend. Nucleaire calamiteiten stop pen niet bij de grens. Vandaar hech ten beide toezichthouders aan sa menwerking, ook op veiligheidsge bied. Voor Zeeland is dat zeker van belang. De provincie bezit de enige kerncentrale van Nederland en het Vlaamse kerncentralepark Doel staat net over de grens in Zeeuws- Vlaanderen. De Vlaamse kerncentraleparken Doel en Tihange liggen al langer on der vuur door een reeks van inci denten, haarscheurtjes in de reac torvaten van Doel 3 en Tihange 2 en alarmerende brieven van het FANC over de veiligheidscultuur bij ex ploitant Engie Electrabel. Volgens het FANC zijn de kerncentrales vei lig, ook Doel 3 en Tihange 2. Duits land en Luxemburg willen dat Bel gië probleemcentrales (tijdelijk) sluit. De kritiek richt zich vooral op Tihange 2. Nederland vindt de Bel gische kerncentrales net zo veilig als Toezichthouders ANVSenFANC wisselen intensief informatie uit Borssele. Minister Melanie Schultz van Infrastructuur Milieu liet de Kamer recent per brief weten dat Duitsland en Luxemburg ook geen officieel verzoek aan België hebben gericht om kerncentrales (tijdelijk) te sluiten. Vorig jaar hielden beide toezichthouders voor het eerst ge kruiste inspecties: in Doel en in Borssele. Dat wordt nu structureel voortgezet. Het nieuwe protocol zorgt er ook voor dat informatie over calamiteiten met (mogelijke) grensoverschrijdende gevolgen snel over en weer worden gemeld. Het kabinet gaat vandaag vrijwel zeker 27,7 miljoen euro beschikbaar stellen voor de sanering van de voormalige fosforfabriek Therm phos bij Nieuwdorp. Gisteren hebben commissaris van de koning Han Polman en de gedeputeerden Jo-Annes de Bat en Ben de Reu in Den Haag gesproken met minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem en staatssecretaris Sharon Dijksma van Infrastructuur en Milieu. Volgens de woordvoer ster van Dijsselbloem worden daar over geen mededelingen gedaan, totdat een kabinetsbrief is ver stuurd. Dat gebeurt vandaag. Ook De Bat hult zich in stilzwijgen. Vandaag presenteert Dijssel bloem de Miljoenennota. Het ligt voor de hand dat daarin een bedrag is gereserveerd voor de schoon maak van Thermphos. Oud-PvdA-leider Diederik Samsom adviseerde een maand ge leden het nog resterende gat van 83 miljoen euro te dekken met een even grote bijdrage van het Rijk, havenbedrijf Zeeland Seaports en de provincie Zeeland, elk 27,7 mil joen. Vanaf 1 oktober is niet meer de af stand maar de reistijd bepalend voor de prijs van een los buskaartje. Volgens de Statenfractie van de PvdA rijzen de prijzen daardoor de pan uit. Per 1 oktober kan in elke bus ge pind worden bij de aanschaf van een los vervoersbewijs. Vanaf 1 ja nuari wordt contant geld niet meer geaccepteerd. Maar ook de prijs van een kaartje wordt dus anders berekend. De rei ziger betaalt niet meer per zone, maar 2,50 euro per kwartier. Een reis van 16 minuten kost dus 5 euro (vertragingen worden niet in reke ning gebracht). De PvdA wil weten of het dage lijks provinciebestuur het ermee eens is dat het prijsverschil tussen een los buskaartje en een O V-chip- kaart daardoor te groot wordt. Statenleden Ralph van Hertum en Bayram Erbisim vrezen dat rei zigers hun ergernis over de geste gen prijzen en het niet contant kunnen betalen gaan afreageren op buschauffeurs. Ze vragen of de pro vincie en Connexxion daar maatre gelen tegen hebben genomen. dinsdag 19 september 2017 Gisteren: Max Verstappen wordt overschat 892 stemmen Eens GOES Het NPO Radio 4-pro- gramma 'Hart Ziel' komt donderdag 28 september live vanaf de Grote Markt in Goes. De uitzending staat in het teken van de jaarlijkse lijst met 300 klassieke muziekstukken die mensen het meest raken, troosten of inspire ren. Uitgezonden wordt vanuit een speciale bus. Die staat van 7.00 tot 12.00 uur op de Grote Markt. In en rondom de bus is veel livemuziek te zien en te horen. MIDDELBURG De aflevering van het te levisieprogramma Hier zijn de Van Rossems van komende donderdag is gewijd aan Middelburg. Historicus Maarten en zijn zus Sis en broer Vin cent vertellen op hun ma nier - met kennis en humor - over onder meer het abdijcomplex, de her bouw van de stad na de Tweede Wereldoorlog en het VOC-verleden en de slavernij. Het programma is om 20.25 uur te zien op NPO 2. MIDDELBURG Breien en haken is hele maal niet saai, maar juist heel stoer. Dat wilde de zeventienjarige Joep van Damme uit Arnemuiden uitdragen met zijn boek 'Haken met JOEP'. En dat lukt tot nu toe prima. Zijn instructieboek voor haken, dat sinds 1 sep tember in de schappen ligt, is momenteel het bestverkochte boek van boekenwinkel De Drvkkery in Middelburg. Woningcorporatie RWS in Goes moet vanavond tekst en uitleg geven in het BNNVARA-pro- gramma Kanniewaar zijn. Aanleiding is de klacht van een huurder over de servicekosten van een lamp in haar portiek. De uitzending is vanavond om 22.25 uur op NP01. ZEELAND 5 De Nederlandse en Belgische nucleaire toezichthouders, de ANVS en het FANC, gaan nau wer samenwerken. Frank Balkenende Borssele Ernst Jan Rozendaal Den Haag Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2