25 Illustere voorgangers kenden net als Max Verstappen ook pech Smulders wint wereldbeker Giro 2018 start in Jeruzalem UITSLAGEN Na zijn eerste zege op Spa en de derde plaats in het WK van 1992, verwachtte iedereen in 1993 de machtsovername van de stormachtig doorgebroken 'Schumi'. Maar in zijn derde seizoen won de 24-jarige Duitse sensatie slechts één race. Deels omdat de Williams van wereldkampioen Alain Prost (en num mer 3 Damon Hill) te sterk bleek. Deels door veel pech, in zeven van de zestien races fi nishte hij niet. Maar ook deels door eigen foutjes. Zo probeerde hij bij de eerste race in Zuid-Afrika binnendoor te duiken bij Ayrton Senna, met een spin als gevolg. Het jaar daarop volgde de eerste van zeven titels. Wat 2017 is voor Max Verstappen, was 2004 voor Kimi Raikkönen. Drie jaar daarvoor ge start bij laagvlieger Sauber en de twee seizoe nen daarna bij het grote McLaren-West ge haald als dé opvolger van landgenoot Mika Hakkinen. In 2003 vocht de Fin tot de laatste race met Michael Schumacher om de titel. Op Suzuka kwam hij twee puntjes tekort om de jongste wereldkampioen ooit te worden. Re vanche voor de leeman moest komen in 2004, maar dat werd een rampjaar. In de eerste zeven races strandde hij vijf keer. En ook na de zomer viel hij nog drie keer uit. De langverwachte ti tel kwam er pas in 2007 namens Ferrari. Leuk dat half Nederland vindt dat Max Ver stappen dit jaar al wereldkampioen had moeten worden, maar Formule 1 is ook een sport waar alles simpelweg moet kloppen. Neem nou Nico Rosberg. In 2006 als winnaar van de GP2-series met grote verwachtingen ingestapt bij Williams, maar zijn debuutja- ren verliepen stroef. Achttien races in jaar één, negen uitvalbeurten en twee zevende plaatsen. Zelfs na vier seizoenen Williams, moest hij bij Mercedes nog tot zijn derde jaar wachten alvorens hij zijn eerste grand prix won. In 2016 volgde in Abu Dhabi dan einde lijk de titel na 206 races Ter Mors stopt met shorttrack Met al twee wereldtitels op zak draaide het seizoen 1979 voor vedette Niki Lauda bij het ploeterende Brabham uit op zo'n treurige campagne, dat hij er na de training van de voorlaatste race in Canada genoeg van had. Slechts twee keer finishen in dertien races, niet bepaald des Lauda's. Opeens was hij ver trokken. Alle pech beu wilde hij zijn tijd meer steken in zijn luchtvaartmaatschappij, Lauda Air. In 1982 lokte het racevirus hem toch terug naar de grid. Een derde en laatste wereldkampioenschap volgde twee seizoe nen later. Qua pechspiraal deed Piquet in 1982 niet onder voor Max Verstappen. Als regerend wereld kampioen haalde hij slechts vier keer de fi nish en won hij slechts één race. De dat jaar geïntroduceerde turbomotor bracht hem veel snelheid, maar de krachtbron bleek ook nog to taal onbetrouwbaar. En strandde hij eens niet met panne, dan was er wel een incident. Zoals in Duitsland, waar Eliseo Salazar hem knullig als leider van de baan torpedeerde. Volledig over de zeik vloog de gefrustreerde Piquet zijn auto uit om de Chileen te lijf te gaan. Pure slap stick en nog altijd een hit op YouTube. U herinnert zich Ayrton Senna natuurlijk als een racekunstenaar, maar ook de Braziliaan kende zijn portie panne. In zijn debuut jaar was er die legendarische tweede plaats in Monaco, waar hij als broekie Alain Prost de stuipen op het lijf jaagde. Maar in veertien races zag Senna ook slechts zes keer de ge blokte vlag. Begaf zijn turbo het niet, dan was er wel iets met de oliedruk of de versnel lingsbak. De daaropvolgende winter stapte hij halsoverkop over naar Lotus, waar hij be gon met winnen. De eerste titel volgde pas in zijn vijfde seizoen, bij McLaren-Honda. Pech. Panne. Crashes. Het zit Max Verstappen niet mee. Een schrale troost: zelfs de grootste kampioenen kenden een rampjaar. HaanJnc. dinsdag 19 september 2017 SHORTTRACK Jorien ter Mors (27, foto) komt na dit seizoen niet meer in actie als shorttrackster. De En- schedese hoopt een plek te bemachtigen in de Ne derlandse relayploeg en met dat team in februari tij dens de Spelen in Pyeong- Chang een medaille te be halen. Na de Spelen richt Ter Mors zich volledig op het langebaanschaatsen. WIELRENNEN De Ronde van Italië, dit jaar gewon nen door Tom Dumoulin, begint volgend jaar (4-27 mei) met een individuele tijdrit door Jeruzalem. De renners rijden op vrijdag 4 mei over een bochtig par cours van 10,1 kilometer door de oude stad. Ook de tweede en derde etappe worden in Israël gereden. TENNIS Vrouwen Guangzhou (Chn), 1ste ronde: Wickmayer (Bel)-Kerkhove 7-6 (1) 7-6 (4), Krunic (Ser)-Tsoerenko (Oek/4) 6-3 6-4, Peterson (Zwe)- Riske (VS/8) 6-3 6-2, Kontaveit (Est/3)-Paolini (Ita) 6-0 6-2, Kozlova (Oek)-Liu (Chn) 7-5 6-0. Tokio (Jap), 1ste ronde: Wang (Chn) - Mladenovic (Fra/8) 6-0 6-0, Kerber (Dui/7) - Osaka (Jap) 6-3 6-4, Nara (Jap) - Poetintseva (Kaz) 2-6 6-4 6-2. Seoel (ZKo), 1ste ronde: Haddad Maia (Bra)-Zavatska (Oek) 4-6 6-3 6-1, Begu (Roe/5)-Wongteanchai (Tha) 2-6 6-3 6-3, Hon (Aus)-Mu- chova (Tsj) 6-1 4-6 6-4, Cirstea (Roe/4)-Eguchi (Jap) 6-1 6-3, Kumkhum (Tha)-Duque (Col) 3-6 6-4 6-1, Sorribes Tormo (Spa)-Wat- son (GBr) 6-3 0-6 6-1, Alexandrova (Rus)-Arruabarrena Vecino (Spa/7) 6-3 7-5. Mannen. Metz (Fra), 1ste ronde: Copil (Roe)-Giannessi (Ita) 6-3 6-2, Simon (Fra/8)-Seppi (Ita) 6-3 6-0. Sint-Petersburg (Rus), 1ste ronde: Dzumhur (Bos)-Lorenzi (lta/6) 7-5 7-5, Baghdatis (Cyp)-Zeballos (Arg) 7-5 6-4, Kohlschreiber (Dui/5)- Tjoernev (Rus) 6-1 6-3. JA^A Niki Lauda QQ Nelson Piquet 1QA4 lï/l Brabham I5JOA Brabham Ayrton Senna Toleman BMX Laura Smulders heeft voor het tweede jaar op een rij de wereldbeker BMX veroverd. Haar tweede plaats in de zesde en laatste race in het Ar gentijnse Santiago del Es- tero volstond om de eind zege in het klassement vei lig te stellen. De Nijmeegse, bij de Spelen van 2012 in Londen winnares van het brons, hield de Colombi aanse Mariana Pajon ach ter zich in de eindstand. Michael Schumacher Benetton OAA/I Kimi Raikkönen WW-1 McLaren Nico Rosberg £Ul/U Williams Een rampjaar, het overkomt de besten Tekst Arjan Schouten Max Verstappen stapt na de GP van Singapore uit zijn gehavende Red Buil. FOTO'S GETTY IMAGESENANP MMWM& PORSCHE-AUDI comBM*- WfCT (0$ WltCS N. HOUVWOOO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25