'Hoop een aandeel te hebben in een Tour-zege' 24 WIELRENNEN WKTIJDRIJDEN Topfavoriet? Annemiek van Vleu ten boeit het totaal niet. „Ik kijk niet naar de concurrentie of mijn status als favoriet. Ik ben niet be zig met wie er goed rijdt. Ik heb maar één ding onder controle: dat ik in optimale vorm aan de start sta." Tijdrijden is pijn lijden. En zo bezien is er het afgelopen jaar geen vrouw die dat beter kan dan Van Vleuten. „Maar die kwaliteit was er altijd al. Het pijnlijden an sich is niet verbeterd." Maar sinds haar overstap naar Orica-Scott behoort ze tot de wereldtop. „Australiërs zijn wat tijdrijden betreft best wel freaks. Bij mijn eerste training zat ik gelijk in de windtunnel en we testen veel op de baan. Mijn me- chanieker is ook altijd bezig mijn fiets sneller te maken. Ik heb al bij veel ploegen gereden, maar dit is het meest professioneel. Het mate riaal is beter en ik krijg mijn tijd- ritfiets ook altijd mee op hoogte stages of mee naar huis om te trai nen." „Ik kan niet uitleggen wat die regenboogtrui voor mij betekent. Het rood-wit-blauw vind ik al heel mooi en dat maakt me elke keer weer trots. Geld en bekers, dat interesseert me niks, maar die re genboogtrui zou een geweldige beloning zijn." „In mijn ogen is Annemiek de echte topfavoriet. Ik ben zeker niet kansloos, maar het parkoers in Bergen is beter voor haar dan voor PROGRAMMA mij. Ik heb meer voordeel als het vlak is, dan wanneer het bergop gaat. Maar de tijdrit op de Olympi sche Spelen heeft me veel vertrou wen gegeven." Ondanks het zware parkoers reed Van Dijk in Rio lang voor de winst, totdat ze met haar fiets de berm in stuurde en kans loos was voor het podium. Naast Leontien van Moorsel is Van Dijk is de enige Nederlandse die ooit de wereldtitel tijdrijden bij de profs won. Die zege in 2013 in het Italiaanse Florence is voor haar de maat der dingen gewor den. „Omdat ik al een keer wereld kampioen geworden ben, telt sindsdien maar één ding. Alles wat niet winnen is, valt tegen. Ik weet niet eens meer waar mijn zilveren WK-medaille van vorig jaar is. Maar mijn trui uit 2013 hangt bo ven en daar ben ik nog steeds heel blij mee. Ik wil heel graag een keer laten zien dat ik het nog steeds kan. Het gaat om het verdragen van pijn, maar dat is een mentaal ding. Je staat aan de start en weet: ik ga zo ontzettend veel pijn heb ben. Weten dat je kapot gaat, maar bang moet je er niet voor zijn. Je moet het omarmen." Ze won dit seizoen als nooit te vo ren, maar als het om de tijdrit gaat, draait Anna van der Breggen er niet omheen. „Dat gaat moeilijk worden voor mij. Dit jaar ben ik nog niet in de buurt geweest en zit op een afstandje van Annemiek en Ellen. Toen ik tweede werd op het WK in Richmond, won ik dat jaar wel gewoon tijdritten. „Pijn lijden kan ik altijd wel als het er om gaat. Dat is het niet, maar tijdrijden is ook vertrouwen. Ik rijd dit jaar op ander materiaal (Van der Breggen stapte over van Rabobank-Liv naar Boels-Dol- mans, red.). Een andere fiets, an dere aërodynamica. Op het oude materiaal wist ik gewoon: ik zit goed. Dit jaar ben ik nog veel aan het zoeken naar de juiste positie. Ik rijd wel goed, maar heb nog niet het gevoel. „We hebben met Annemiek de grote favoriet. Met z'n drieën op het podium zou het droomscena rio zijn, want als ik derde word achter die twee kan ik daar zeker tevreden mee zijn. Maar één, twee en drie gaat lastig worden. Som migen rijden op het WK opeens heel hard. In 2015 in Richmond verloor ik van Linda Villumsen met tweeënhalve seconden, ter wijl ik dat jaar nog geen tijdrit van haar had verloren." Bij Cannondale had Dylan van Baarle al Sep Vanmarcke en Sebas tian Langeveld aan zijn zijde, maar bij Sky komt hij nu in een van de krachtigste collectieven van het pe loton terecht. De Britse topploeg ziet in hem een welkome verster king. „Hij is een renner die de aan val niet schuwt en ervoor gaat. Hij kan zich hier verder ontwikkelen", aldus ploegleider Servais Knaven. „Ik denk dat ik heel veel kan leren van die mannen. Het zal wel even wat anders worden, maar ik ben vrij aanvallend ingesteld. Als we met meer man van voren komen te zitten in zo'n klassieker dan komt dat mijn koersstijl alleen maar ten goede. Ik zou zomaar in dezelfde situatie terecht kunnen komen als Niki Terpstra, toen hij Parijs-Roubaix won (2014, red.)." WK tijdrijden vrouwen 0 „Dat zou zeker mooi zijn. Ik hoop uiteindelijk een aandeel te hebben in een Tour-zege van Chris Froome. Maar daar is het nu nog te vroeg voor. Ik deel het seizoen op in twee delen. Tijdens de winter focus ik mij er op om weer goed te zijn en mee te strijden voor het podium in de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Rou- baix. Die wedstrijden zijn mijn doel. Daarna zie ik wel of ik überhaupt op de long list sta voor een plaats in de Tour-selectie van Sky." „Bij Cannondale zat ik ook weieens een soort van gevangen, bijvoor beeld toen Langeveld vooruit was in Roubaix. Dat zal nu ook een keer gebeuren, maar dat is niet erg. Ik ben ook nog niet de renner die al het absolute kopmanschap op kan eisen. Daarvoor moet ik nog betere en regelmatiger uitslagen in de klassiekers gaan rijden. Ik zie de goede ploeg vooral als een voordeel." dinsdag 19 september 2017 Drie favorieten voor één trui Met Annemiek van Vleuten, Ellen van Dijk en Anna van der Breggen telt Nederland drie fa vorieten voor het WK tijdrijden van vandaag. Van der Breggen: „Met z'n drieën op het podium is het droomscenario." Daan Hakkenberg Bergen ANNEMIEK VAN VLEUTEN 34 jaar, Orica Scott, aantal tijdritzeges dit seizoen: 4 ELLEN VAN DIJK 30 jaar, Sunweb, aantal tijdritzeges dit seizoen: 3 Vandaag Tijdrit vrouwen (15.35-17.20 uur) met Van der Breggen, Van Dijk en Van Vleuten. Morgen Tijdrit mannen (13.05-17.25 uur) met Dumoulin en Kelder man. Zaterdag Vrouwen, wegwedstrijd (13.30-17.35 uur) met Blaak, Brand, Ensing, Pieters, Van der Breggen, Van Dijk, Van Vleuten en Vos. Zondag Mannen, wegwedstrijd (10.05-16.50 uur) met Boom, De Kort, Dumoulin, Langeveld, Mollema, Poels, Terpstra, Van Baarle en Van Emden. ANNA VAN DER BREGGEN 27 jaar Boels Dolmans, aantal tijdritzeges dit jaar: O 100 50 O 5 10 15 21,5 km 4 Annemiek van Vleuten, Ellen van Dijk en Anna van der Breg gen (vlnr) rijden de tijdrit, fotoanp De overstap van Dylan van Baarle is de grootste Neder landse transfer in het wielerpe- loton. De 25-jarige kasseienspe cialist koerst de komende twee seizoenen voor het machtige Sky. Pim Bijl Rotterdam Hoe zie jij het voor je: rijden voor de winst in de Ronde van Vlaan deren, in een team met Michal Kwiatkowski, Gianni Moscon, lan Stannard, Luke Rowe én Geraint Thomas? - NOO 1-Bergen garmin Dylan van Baarle in Cannon- dale-tenue. FOTO COR VOS blind op de kasseienklassiekers. Gaan we jou bijvoorbeeld ook zien als pion in de dominante trein voor viervoudig Tour-win naar Chris Froome? Je kunt ook gevangen komen te zitten in het ploegenspel. Jij werd afgelopen jaar vierde in de Ronde van Vlaanderen en het jaar daarvoor zesde. Toch staar jij je niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24