Bosz als hoop van Nederland M IW PSV mist voorlopig de 'gekneusde' De Jong 23 werkgroep, 'constructieve sfeer' bij aanpak J Ahead Eagles en De Graafschap. Zij kozen er de laatste jaren im mers wél voor om op natuurgras te blijven spelen - en mogen niet de dupe worden van een compensa tieregeling, zo is de gedachte. Een mogelijke oplossing zit hem in het huidige contract met Fox Sports, dat de clubs jaarlijks drie miljoen euro extra oplevert. Dat geld zou als collectief'veldenbud- get' kunnen dienen. „Maar eigenlijk gaat dit verhaal niet om het kunstgras alleen", vindt Berden. „Het is in ieders be lang dat we een sterkere competi tie krijgen, met meer onderlinge weerstand. Dat kan alleen als de fi nanciële verschillen tussen de grote en kleine clubs kleiner wor den, door anders om te gaan met het collectieve geld. Als het goed is, pak je het kunstgrasverhaal daarin mee." Discussie De kunstgrasdiscussie kreeg de laatste weken een vlucht na een manifest in het Algemeen Dag blad, ondertekend door honderd kopstukken uit het Nederlandse voetbal. Onder aanvoering van de voormalig Oranje-aanvoerders Mark van Bommel, Ruud Gullit, Wesley Sneijder en Arjen Robben pleitte 'de top van het Neder landse voetbal' krachtig voor een verbod op kunstgras in de eredivi sie. Kern van de kritiek: technisch is voetbal op kunstgras een ander spel, en geen enkel ander voetbal land speelt in vergelijkbare mate op een plastic ondergrond. „Hoe spelers, trainers en ook supporters denken, is inmiddels wel helder", aldus Eredivisie-di recteur Jacco Swart. „Iedereen die vanuit 'voetbal' denkt, wil graag natuurgras of hybride velden in de eredivisie. Ook daarom zijn alle ar gumenten 'voor' of'tegen' ook niet meer zo relevant. We moeten sa men gewoon proberen tot een constructieve oplossing te ko men." Uitbannen De KNVB gaf onlangs een man daat af om het dossier eerst speci fiek in de eredivisie te behandelen, formeel los van de clubs uit de Ju- piler League of afgevaardigden van de voetbalbond zelf. Het uitban nen van kunstgras in de tweede profcompetitie wordt voorlopig niet haalbaar geacht: het gaat nu eerst specifiek om de eredivisie. Bij de algemene vergadering be taald voetbal op 12 december dit jaar mogen alle 34 profclubs mee stemmen onder de vlag van de KNVB. Maar indien de eredivisie clubs samen al tot een akkoord zijn gekomen middels hun werk groep, dan zal de stemming naar verwachting vooral een formele kwestie worden. Ook omdat er een promotie-/degradatieregeling wordt opgenomen in het plan. „Mocht onderweg blijken dat het tóch iets meer tijd kost, dan nemen we die", aldus Swart. „Het belangrijkste is dat er een besluit komt waar iedereen mee kan le ven, in het collectieve belang van het Nederlandse voetbal. Maar dat dit hét moment is om het op te lossen, lijkt me duidelijk." Het is zoeken met een vergrootglas naar Nederlandse trainers over de grens. Een week na het ontslag van Frank de Boer bij Crystal Palace is gisteren Andries Jonker ontslagen bij VfL Wolfsburg. 'Alleen' Peter Bosz (Borussia Dort mund) en Ronald Koe man (Everton) houden de Nederlandse eer hoog in buitenlandse topcom- petities. En de bondscoaches over de grens? Bert van Marwijk werd vorige week doodleuk vervangen als trainer van Saoedi-Arabië. Al leen Pim Verbeek is momenteel als Nederlander actief als bondscoach van Oman. Hoe komt het dat de Nederlandse trainer niet meer in trek is? Maar vooral: moeten we ons zorgen ma ken? Beenhakker: „In Europa doen de clubs niet meer mee. En bij het Nederlandse elftal gaat er de laatste jaren ook veel niet goed. Dat doet natuurlijk wel iets met het imago van Nederland als voetballand. Dat heeft mogelijker ook invloed op de interesse in het buitenland voor Nederlandse coaches." Maakt Gerard Marsman, direc teur van belangenvereniging Coa- Hollandse trainers in het buitenland 13H13 ches Betaald Voetbal, zich zorgen? „Ik doe dit werk nu zo'n tien jaar. Als er in korte tijd veel Nederlandse trainers uitvliegen, word ik gebeld voor deze vraag. En als het goed gaat, hoor ik niemand. Het is een golfbeweging." Is het zo simpel? „Natuurlijk kij ken we continu hoe het trainings vak verandert. Een jonge speler is niet meer de jonge speler van pak weg twintig jaar geleden. Het voet bal is sowieso enorm veranderd. Maar voetbal is vooral een opportu nistische wereld. Dan is de trend weer dat Spaanse trainers de wijsheid hebben, dan weer Nederlanders. Dat zal blij- 111 ven schommelen." Ook het recente ontslag van De Boer en Jonker is volgens Marsman exempla risch voor het opportunisme. „Er is steeds meer geld. Dus is het steeds makkelijker om afscheid te nemen. Een trainer krijgt amper de tijd." i Als er veel trainers uitvliegen, krijg ik deze vraag. Het is een golfbeweging Maar het imago van de Nederlandse trainer zal juist op korte termijn een boost moeten krijgen, vindt Beenhakker. „Daarom is het te ho pen dat Peter Bosz bij Borussia Dortmund echt iets moois kan neerzetten. Hij is nu, meer dan ooit, de vaandeldrager van de Neder landse trainers." 10 10 10 EINDHOVEN PSV kan voorlopig niet beschikken over Luuk de Jong. De aanvaller verliet gisteren welis waar het ziekenhuis, maar aanvul lend medisch onderzoek is nodig om de precieze ernst van zijn situ atie vast te stellen. De Jong viel zon dag uit in de topper tegen Feyen- oord en heeft zijn ribben gekneusd en ook kneuzingen in de long- en hartstreek opgelopen. Hoe lang hij buitenspel staat, is nog onduidelijk. Komende week moet De Jong in ieder geval rust houden, alvorens hij mogelijk op geleide van de pijn de trainingen kan hervatten. De kans dat PSV tot het volgende interlandblok niet over de spits kan beschikken, lijkt groot. PSV speelt daarvoor nog uit tegen FC Utrecht en de amateurs van SDC Putten, alvorens Willem II op bezoek komt. De Jong had voor de schorsing van Hirving Lozano geen basisplek meer bij PSV en stond af gelopen zondag voor het eerst in dit eredivisieseizoen in de basis. PSV bereidt zich vanaf vandaag voor op het bekerduel met de Put- tense hoofdklasser. Lozano mag daarin niet in actie komen. De Mexicaan moet nog een duel 'brommen'. Het ligt voor de hand dat trainer Phillip Cocu een aantal wijzigingen in zijn elftal toepast. dinsdag 19 september 2017 GO B. «T L|W - - Jgt t Jacco Swart (boven) en Hai Berden zitten in de 'Werkgroep Kunstgras', fotos pro shots Andries Jonker (54) werd giste ren ontslagen bij VfL Wolfsburg. En zo blijft er bar weinig over van het toch al kleine clubje Ne derlandse trainers over de grens. Komt dat nog wel goed? Daniël Dwarswaard Rotterdam Aantal Nederlandse coaches in de grote competities (Spa, Eng, Ita, Dui) en bondscoaches in het buitenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23