Eberhard van der Laan Dit is het ideale huis Ongekende maatregelen op Prinsjesdag om aanslag te voorkomen Walcheren Zieke bur van Amsl zijn taker ■gemeeste terdam leg neer Twee-onder-een-kapwoning Minimaal drie slaapkamers Gebouwd na 2000 Geen kluswoning Tussen de 250.000 en 350.000 euro „Het is een evenement met een hoog risico. Er staat symbolisch veel op het spel. Dus er wordt extra goed gekeken of er signalen zijn die erop duiden dat er iets zou kunnen ge beuren. Mensen die als risicovol worden gezien, kunnen onder extra monitoring worden geplaatst. Al zal de AIVD dat nooit toegeven", zegt Jelle van Buuren van het Insti tute of Security and Global Affairs van de Universiteit Leiden. De zichtbare maatregelen zijn dit jaar wel degelijk aangepast. „Bij mij voor de deur wordt nu een road block geplaatst", zegt terreurdes- kundige Rob de Wijk van het The Hague Centre for Strategie Studies (HCSS). „Die waren er vorig jaar niet." Aanslagen zijn van karakter ver anderd. Zware explosieven en vuurwapens hebben plaatsgemaakt voor huis-tuin-en-keuken terreur- wapens als bestelbusjes en keuken messen. Speciale hekwerken moe- Bij mij voor de deur wordt nu een roadblock geplaatst ten vandaag busjes en vrachtwa gens weren. Doordat politie en vei ligheidsdienst moeilijker dergelijke wapens kunnen traceren, zijn ter roristische aanslagen lastiger dan voorheen te detecteren. Het enige wat resteert is het volgen van po tentiële verdachten. Vandaag zal er grondig worden gefouilleerd. Bur gemeester Pauline Krikke waar schuwde bezoekers al eerder om niet met grote rugzakken te komen, omdat het dan lastig wordt om tij dig door de controles te komen. Vorig jaar - met de vrachtwagen aanslag in Nice nog vers in het ge heugen - werden toegangswegen in Den Haag versperd door dwars geparkeerde vrachtwagens. Giste ren zijn op tal van plaatsen zware metalen barricades met slagbomen geplaatst. Het is onmogelijk om met een auto in de buurt van het Binnenhof te komen. Terrorisme deskundige Rob de Wijk denkt dat naast de roadblocks ook onzicht bare maatregelen zijn opgevoerd. Op straat lopen spotters rond, die getraind zijn in het waarnemen van afwijkend gedrag. Er is toezicht met camera's, vanuit de lucht en vanaf daken. Veiligheidsdiensten in onze buurlanden zijn al weken gespitst op onze Prinsjesdag. Elke aanwij zing die linkt naar Den Haag of deze dag wordt extra goed bekeken en doorgespeeld.P3,8 en 9 -^X 17°C Nieuwsmedia P*J, Den Haag staat op scherp Den Haag is op deze Prinsjes dag veranderd in een vesting met zichtbare en onzichtbare verdedigingswerken om de kans op een aanslag of een actie van een fanaat zo klein mogelijk te houden. Ton Voermans Den Haag —Rob van Wijk, terreurdeskundige dinsdag 19 september 2017 Af en toe pzc.nl een bui Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1