'D! 'Dl Tips van economen om groei te behouden 16 OCI ASML Aegon In Den Haag is het gevecht om de meevallers begonnen. Nu de economie groeit, klotst het geld weer tegen de plinten. Maar dat feest is over twee jaar afgelopen, waarschuwen economen. Hoe kunnen we die welvaartsgroei vasthouden? Kort Duitse staalarbeiders willen niet samen met Tata Steel Werknemers van ThyssenKrupp gaan vrij dag demonstreren tegen een mogelijke fusie met Tata Steel, het Indiase moederconcern van het voormalige Hoogovens in IJmuiden. De demonstratie in Bochum is georgani seerd door de vakbond IG Metall en de ondernemingsraad van het Duitse staal concern. Er wordt gevreesd voor groot banenverlies als er een fusie komt van de Europese staaldivisies van ThyssenKrupp en Tata Steel. Ook in IJmuiden is er veel weer stand tegen een samengaan. KLM vangt bot bij personeel Ook de leden van vakbond FNV Cabine hebben het laatste cao-voorstel van de KLM van de hand gewezen. Collega-bond VNC liet eerder al weten geen brood te zien in het voorstel. Het bedrijf biedt loonsverhoging en een verbeterde winstdelingsregeling. Maar daar staat tegenover dat er minder per soneel wordt ingeroosterd op vluchten naar verre bestemmingen. Volgens het personeel leidt dit tot meer werkdruk en een slechtere dienstverlening aan de passagiers. Nieuwe bungalowparken in Volendam en Duitsland Landal GreenParks krijgt er een nieuw vakantiepark bij met 42 huizen aan het Mar kermeer in Volendam. Ook in de Duitse badplaats Ostseebad Boltenhagen verrijst een nieuw park met in totaal 113 vakantie woningen. Landal GreenParks maakte eer der deze maand al plannen wereldkundig voor een nieuw bungalowpark in Kaatsheu vel, in de buurt van De Efteling en Safari park De Beekse Bergen. Rolling Stone staat te koop Het Amerikaanse muziektijdschrift Rolling Stone staat in de etalage. Mede-eigenaar Jann Wenner (71), die in 1967 aan de basis stond van het wereldberoemde poptijdschrift, zegt dat het steeds moeilijker wordt om zelfstandig door te gaan. Wenner verkocht vorig jaar al bijna de helft van de aandelen aan BandLab, een in muziek gespecialiseerd technologiebedrijf uit Singapore. Flitsen Galapagos PRODUCTIVITEIT it jaar verwachten wij leen economische groei van 3,3 procent en vol gend jaar 2,4 procent. Dat is vooral te danken aan de inhaal vraag, omdat wij van ver komen. Voor de jaren daarna denken we dat de economische groei op 1,2 procent maximaal zal liggen. Óm de groei te verhogen kun je twee dingen doen, meer men sen aan het werk helpen of de productiviteit per werknemer vergroten. Op het eerste terrein is al veel gedaan door de AOW- leeftijd te verhogen. Er is nog wel winst te behalen door het ziekte verzuim aan te pakken. Dat ligt in Nederland hoger dan in veel Europese landen. De grote klapper moet komen van de verhoging van de ar beidsproductiviteit, hoe veel elke werknemer produ ceert. Daar is nog veel winst te behalen. De overheid moet in vesteren in onderwijs. Als ieder een van 25 of ouder één maand langer scholing krijgt, levert dat 3,5 miljard euro extra economi sche groei op. Ook investeren in innovatie loont. Elke euro aan onderzoek en ontwikkeling le vert 2,3 euro groei op. De Neder landse overheid geeft relatief weinig uit aan fundamenteel on derzoek, dat kan best meer. Bedrijven kunnen ook veel doen. Bij de grote middenmoot van de bedrijven is de arbeids productiviteit onder het gemid delde. Goed management kan die productiviteit al flink opkrikken, blijkt uit studies. Ver gader je effectief, heb je heldere doelen gesteld en houdt iedereen zich aan de afspraken? Dat kan al enorm bijdragen. De centrale bank in Engeland is nu een experiment gestart om hoogproductieve bedrijven te koppelen aan laagproductieve zodat ze kennis kunnen delen." De grote klapper moet komen van de verhoging van de arbeidsproductiviteit DRIETRAPSRAKET e economie kan structu- Ireel beter als de samenle ving maar openstaat voor nieuwe technologie. Ik stel een drietrapsraket voor. Ten eerste moeten bedrijven hun bedrijfs processen digitaliseren. Dat geldt ook voor kranten als deze. De tweede trap is investeren in nieuwe technologie. Ik noem vijf technologieën. Kunstmatige in telligentie, big data, blockchain, de technologie achter bitcoin en andere cryptomunten, robots en the internet of things. Het grootste effect heeft inves teren in klimaat. Investeer in technologie die minder CO2 uit stoot. We moeten naar een eco nomie die geen CO2 meer uit stoot. Groene econo mie is een snelgroei ende economie. Als je deze drietraps raket inzet kan de economie structureel met 3 procent per jaar groeien, heb ik met mijn collega Rick van der Ploeg (hoogleraar economie) uitgerekend. Heel wat meer dus dan de groei van 1,2 procent waarvan nu wordt uitgegaan. Dat betekent dat je nu Onderwijs leidt de mensen nu op voor banen van gisteren, niet van de toekomst al moet investeren in onderwijs en onder zoek. In het onderwijs moet veel gebeuren. Dat leidt de mensen nu op voor de banen van gisteren, niet voor de banen van de toekomst. Daar naast is om- en bijscholing van belang. Door bijscholing zorg je dat oudere werknemers kunnen meekomen. Geld is momenteel geen pro bleem. Overheid en bedrijfsle ven hebben miljarden om in op leiding, bijscholing en onder zoek te steken. Want het is niet alleen de overheid, maar ook het bedrijfsleven dat moet investe ren. Voor de overheid is het geen enkel probleem. Want dankzij de hoge economische groei komt er ook veel meer belastinggeld binnen." DEMONSTRATIE CAO-VOORSTEL UITBREIDING LANDAL MUZIEKTIJDSCHRIFT Consumentenwaakhond ACM slaat alarm over een toenemend misbruik van informa tienummers. Doorschakeldiensten gebruiken regelmatig 0900-, 0906- of 0909-nummers om bellers op kosten te jagen. In Nederland zijn de afgelopen maand weer meer woningen verkocht in vergelijking met augustus vorig jaar. Dat blijkt uit de meest recente cijfers van het Kadaster. In to taal wisselden in augustus 20.780 huizen van eigenaar. Daarmee steeg de verkoop op jaar basis met 4 procent. O dinsdag 19 september 2017 De Egyptische kunstmestfabri- kant stak in de MidKap met kop en schouders boven de rest uit. o GO De chipmachine fabrikant, giste ren de hoogste in de AEX, steeg dit jaar al 30 pro cent in waarde. m De verzekeraar deed het, net als de andere finan- cials, goed in Amsterdam. tffi De biotechno- loog leverde flink in. Hoe kunnen we geld blijven uitgeven? Sandra Phlippen Peet Vogels Jesse Groenewegen, econoom bij de Rabobank I —Jesse Groenewegen Willem Vermeend, ambassa deur Fintech sector —Willem Vermeend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16