'Verbranden van schedel Natalee in een uurtje is heel goed mogelijk' 13 Wildplasser Geerte moet betalen, de gemeente kijkt naar het probleem Geerte Piening moet 90 euro boete betalen omdat ze in mei 2015 op straat plaste. Dat besloot de rechter in Amsterdam gisteren, waar Piening haar boete aanvocht. Verloren dus, maar Piening kreeg héél veel aandacht. De vraag is nu: wat doet de gemeente? De bekentenis van een vriend van Joran van der Sloot dat de schedel van Natalee Holloway is verbrand, kan kloppen. Volgens forensisch patholoog Frank van de Goot is een 'zelfgestookt houtvuurtje' genoeg. Een beetje begrip was er wel bij zowel de officier van justitie als de rechter, voor de 23-jarige Geerte Piening, die zonder advocaat haar geldboete van 140 euro voor wild- plassen aanvocht. Natuurlijk zijn er te weinig openbare toiletten voor dames. Natuurlijk had de rechtszaak veel te lang op zich la ten wachten (Geertes dure plasje is alweer van 22 mei 2015). En daarom ook verlaagde de officier van justitie de boete tot 90 euro. Weinig begrip De rechter ging daarin mee: van 140 naar 90. Maar wel betalen. Regels zijn regels. Overmacht? Dan had Geerte toch nog even snel in de Chicago Social Club - waar ze had gefeest - vlak voor sluitingstij d naar de wc moeten gaan. Kon dat echt niet, Geerte? Dan had ze desnoods maar in een urinoir moeten stap pen. „Hoe naar dat ook is." De rechter - een man overigens - toonde verder weinig begrip voor het probleem waar vrouwen in hoge nood 's nachts mee wor stelen. Vrouwen plassen gewoon veel minder in het wild dan man nen, denkt de rechter te weten. „Dus net zoveel toiletten voor vrouwen neerzetten als voor man nen heeft niet zoveel zin." Boven- Net zoveel toiletten voor vrouwen als voor mannen neerzetten, heeft niet zoveel zin dien, zei de rechter, is het neerzet ten van openbare toiletten geen verplichting voor de gemeente, maar een gunst. „Ze hóeven het niet te doen, de gemeente kan ook helemaal geen openbare toiletten plaatsen. Ook niet voor mannen. Dus als u er meer wilt voor vrou wen, moet u bij de gemeente zijn." Geerte Piening zal haar verhaal nu bij de gemeente Amsterdam neerleggen. Want ze zal niet stop pen met haar inzet om het de da mes in de openbare ruimte wat makkelijker te maken. Geen beleid Peter Paul Ekker, woordvoerder openbare ruimte van de gemeente Amsterdam, zegt dat er 'helemaal geen beleid is over openbare toi letten'. „Tot nu toe werkt het zo dat als er ergens wordt geklaagd over wildplassers, inderdaad ei genlijk altijd mannen, we dan eens gaan kijken of we een open baar toilet gaan plaatsen. Of ze staan op plekken waar ze al 200 jaar staan. Maar beleid is er niet. Ik ben nu drie jaar woordvoerder openbare ruimte, tot nu toe werd er ook nooit geklaagd over te wei nig openbare damestoiletten. Vragen Maar ongetwijfeld gaan we het hier de komende tijd wél over hebben. Er zullen vragen over ko men, iedereen belt mij nu, ik kan me zeker voorstellen dat het aan de orde komt. We kunnen alleen niet meteen zeggen: oké, we zet ten er twintig neer." John Ludwick, een vriend van Joran van der Sloot, geeft in het vijfde deel van een door de vader van Na talee Holloway gemaakte docu mentaire toe dat hij samen met Jo ran de lichaamsdelen van Natalee heeft laten verdwijnen. Ludwick en Van der Sloot zouden de botten van het Amerikaanse meisje hebben vermalen en de schedel hebben verbrand. Daarvoor zouden ze ben zine hebben gebruikt. Voor het verbranden van een li chaam gebruiken crematoria in Ne derland een voorverwarmde stalen verbrandingsoven, met temperatu ren die kunnen oplopen tot meer dan r.roo graden Celsius. Een mo derne crematieoven heeft gemid deld een uur tijd nodig om een stof felijk overschot te verwerken. Voor het verbranden van een schedel volstaat echter ook een houtvuur. Volgens forensisch patholoog Frank van de Goot is het niet lastig om een lichaam te laten verdwij nen: „Het verbranden van botten is geen enkel probleem. Ik heb dat ook Het verbranden van botten is geen enkel probleem. Ik heb dat eens op tv laten zien eens in een televisieprogramma la ten zien. Hadden we een koeien- poot in twee uur tijd volledig ver pulverd. Een normaal houtvuurtje met een kerntemperatuur van on geveer 800 tot 900 graden is ge noeg. De structuur blijft wel intact. Je zult dus altijd nog een extra kracht nodig hebben om het te ver anderen in poeder. Je moet er dus nog even op staan of zoiets. Dan is het weg." Papier Van de Goot maakt de vergelijking met papier. „Als je een stuk papier in brand steekt, hou je de vorm over. Je kunt zelfs de letters nog le zen. De vorm is er dus nog wel, maar het is allemaal extreem kwetsbaar. Dat is bij een schedel niet anders. Verbranden kan dus echt. Ik heb het zelf regelmatig ge daan." Het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI) bevestigt de lezing van Van de Goot. „Het is goed mogelijk om zelf een schedel te verbranden. Onze forensisch antropoloog geeft aan dat het op een brandstapel on geveer een uur duurt. Als er brand- versnellende middelen bij zijn nog sneller", stelt woordvoerster Eef Herregodts. Eerder dit jaar meldde de vader van Natalee Holloway al dat er botresten zouden zijn gevonden op Aruba. Het OM ontkende dat ver volgens. Peter R. de Vries gaf aan het een 'merkwaardig verhaal' te vinden en een 'bizar onderzoek'. Natalee verdween in mei 2005 spoorloos tijdens een vakantie op Aruba. Haar vader doet sinds de verdwijning verwoede pogingen haar terug te vinden. Ze werd voor het laatst gezien met Joran van der Sloot, maar het verband tussen haar verdwijning en de nabijheid van de Nederlander kon tot op heden niet direct worden aangetoond. De brute moord op de Peruaanse studente Stephany Flores in 2010 werd wel bewezen; daarvoor zit Van der Sloot momenteel een straf uit van 28 jaar. dinsdag 19 september 2017 GO Rechter: Dan had u maar in het urinoir moeten plassen Victor Schildkamp Amsterdam —de rechter Chris Klomp Rotterdam —Frank van de Goot Joran van der Sloot zag Nata lee als laatste, fotoafp Geerte Piening: meer damestoiletten nodig, fotojean pierrejans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13