Uitdaging: hoe verbind je de verschillende groepen? Lege gevangenissen, maar cybercrime floreert 9 SAMENLEVEN VEILIGHEID „Nederlanders maken zich het meest druk over hoe we met elkaar om gaan, daaraan is in vijf jaar tijd niet veel veran derd. Steeds vaker hoor je bijvoorbeeld de vraag of de integratie is mislukt. Het antwoord is genuan ceerd. Tweede generatie Turkse en Marokkaanse jongeren doen het op school veel beter dan hun ouders, waardoor ze een betere uitgangspositie hebben. Maar de werkloosheid en criminaliteit is onder deze groepen ook hoger dan onder autochtonen. En je ziet dat bijvoor beeld de Turkse gemeen schap zich meer identifi ceert met het land van hun ouders. Dit kabinet wilde bruggen slaan tussen verschillende groepen, maar wij zien dat de te genstellingen juist zijn toegenomen. Bijvoor beeld tussen hoog- en laagopgeleiden. De laatste groep is vaker werkloos en komt minder snel in vaste dienst. Ook tussen mos lims en niet-moslims groeit de kloof. Dat is natuurlijk niet al leen te wijten aan het ka binetsbeleid. De dreiging van aanslagen heeft de sa menleving op scherp ge zet. Het is een illusie dat de oplossing alleen van het Binnenhof kan komen. De grote zorg is: hoe zorgen we voor verbindingen tus sen de verschillende groe pen in ons land? Daarvoor is werk belangrijk, daar kom je met elkaar in aan raking. Maar het nieuwe kabinet kan het niet hele maal aan de samenleving overlaten. Als er geen ver binding tussen culturen en opleidingsniveaus komt, neemt het onbeha gen toe. Een nieuw kabinet kan zorgen voor een betere in burgering van nieuwko mers en goed onderwijs. Ook moet discriminatie op de arbeidsmarkt wor den aangepakt. Net als cri minaliteit; dat Marok kaanse jongeren relatief vaak met de politie in aan raking komen, helpt niet bij het vinden van een baan." Maar er zijn nog wel hardnekkige problemen. De goed georganiseerde criminele bendes die grotere overval len plegen, heeft de politie nog niet in het vizier. En het aantal inbraken neemt ook vooral af doordat huizen beter beveiligd worden; dat is niet al leen een verdienste van de recherche. Er zijn nog steeds zware investeringen in de opsporing nodig. Bovendien staat de Nationale Politie nog niet ten dien ste van de burger. Zie het aantal geslo- ten bureaus, of de gebrekkige samen werking tussen gemeenten en de poli tie. Veel gaat goed, maar te veel nog niet. Zo wordt er met blijdschap geke ken naar lege gevangenissen en dat het rustiger is in rechtbanken. Maar dat kan toch helemaal niet, als tegelijk cyber- criminaliteit in opkomst is? En fïnancieel-economische misdaad floreert: er wordt jaarlijks 4 miljard witgewassen. Ik heb onlangs nog goed gezocht, maar heb geen enkele fatsoen lijke opsporingszaak hiernaar kunnen vinden. Een volgend kabinet moet dus vooral niet doen wat er in Engeland is ge beurd. Daar daalden de criminaliteits cijfers net als hier, dus dacht men: we kunnen wel bezuinigen. Maar nu gaan ze daar gebukt onder terreuraanslagen, neemt het aantal geweldplegingen toe en merken ze dat ze capaciteit tekort komen. Zoiets mag niet ook de erfenis van Rutte-II worden." maandag 18 september 2017 GO maar Uitgezeten! @RLOppenheimer Kim Putters, directeur Sociaal en Cultureel Planbureau: 2012:21 procent vindt dat het met ons land de goede kant op gaat. In juni 2017 is dat ge stegen tot 38 pro cent. i In 2012 gaf 39 procent de politiek een 6 of hoger. In juni 2017 was dat 55 procent. UI Totaal aantal mensen dat sinds 2013 binnen 3 jaar moet inburgeren: 8.761. Aantal men sen dat in 2017 is geslaagd voor het examen: 5.018 (57 procent). (bron DUO) -Deborah Jongejan a In 2012 over schreed het begro tingssaldo met -3,9 procent nog de Euro pese norm, inmiddels is er een overschot van +0,6 procent. u m Na jaren van da lende koopkracht kregen we in 2016 2,7 procent meer. Cyrille Fijnaut, cri minoloog: „Ik hoop vooral dat het kabinet zich niet rijk gaat zitten rekenen als het achterom kijkt. Als je de crimi naliteitscijfers beziet, zou je inderdaad gaan jubelen. Er zijn de laatste jaren fors minder overvallen, woninginbra ken en geweldplegingen geweest. Er waren in 2012 92.075 woninginbra ken, in 2016 daalde dat naar 55.705. Het aantal politiebu reaus dat de laatste jaren de deuren sloot is opgelopen naar meer dan 148 sinds 2004. Er zijn wel 76 'pop-up'-bureaus voor teruggekomen. -Tobias den Hartog m Het aantal overval len daalde vorig jaar naar 276, dat aantal lag in 2009 nog op 2809. De vorming van de Nationale Politie gaat duurder uitpakken dan gedacht: zeker 200 tot 250 miljoen meer, zo is de schat ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9